Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Uite-asa o ia cate unu' pe "ulei"...

Postări Recomandate

Am un bun amic care are frumoasa virsta de 22 de ani. Sportiv, indecis, ratacit in viata, venea uneori la sala, la bazin sau la o tura cu bicicletele. A inceput mai multe facultati, dar s-a lasat de ele. Am incercat sa-i insuflu gustul banului provenit din munca proprie ( sta si acum sub umbrela protectoare a parintilor- niste oameni buni si intelegatori, poate prea intelegatori). Chestia este ca asa dintr-o data ( acum citeva zile) discuta numai despre IISUS si Diavoli, "sfirsitul lumii" pretinde ca simte energii, s-a izolat de toti prietenii, spunindu-le ca sint "trimisii lui Satan" ( mai ales cei care lucreaza cu calculatoare. Pe-al lui l-a vindut...) De remarcat ca vorbeste numai in termeni "bisericesti".Din pacate n-am sa-l ajut ca nu pot. Si nici altii nu pot sa-l ajute. POate nici parintii. De aceea am scris aici, la "coltul trist". Nu mi-a mai ramas decit sa-i urez " casa de piatra" cu ideile lui batute in cuie si sper sa-i treaca si sa revina cu picioarele pe Pamint. Daca se mai poate...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stii Victore, daca n-ar fi varsta aia de 22 de ani... as mai zice, insa sincer e de compatimit . :tease:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii Victore, daca n-ar fi varsta aia de 22 de ani... as mai zice, insa sincer e de compatimit . :tease:

Altfel n-as fi scris aici...m-a impresionat cit de brusc s-a schimbat omu'...parca cineva ar fi actionat pur si simplu un intrerupator pe creierul lui...Poate exista predispozitia in stare latenta si ceva anume a declansat totul. Un factor psihopatogen care poate fi ceva de gen "picatura chinezeasca" sau ceva criza acuta. Vre-un esec ceva...

 

schizofrenie...

 

Spre exemplu, majoritatea celor cu schizofrenie

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma, mie mi s-a făcut silă de şcoală de multă vreme, şi nu e numai vorba de pile, ci de tot sistemul (deşi am fost diagnosticat şi eu cu schizofrenie ; pentru a evita discuţiile suplimentare pe acest topic despre asta, click aici). Dar, totuşi, problema cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Victor... amicul tau are un e-mail ?

o fi avind, dar nu-l verifica si si-a dat calculatorul.

Bun venit poe Roportal!

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Victor am avut si eu un prieten foarte bun care avea tulburari de personalitate le-as numi eu. Cativa ani la rand a fost satanist intelegi? Inrait chiar, omora pisici, injura, scria cu sange tot felul de porcarii la usile oamenilor, iar intr-un an dintr-o data am auzit ca a plecat de acasa la manastire, iar dupa ani cand m-am intalnit cu el surpriza el devenise preot, un foarte bun preot chiar. Deci oamenii in viata lor mai au si rataciri sau cel putin tulburari de personalitate cand depresia lucreaza mana in mana cu personalitatea si de fapt te trezesti ca nu sti ce draci vrei de la viata asta, si oamenii de la tine si nici macar tu de la tine insati nu sti ce sa mai vrei. Eu as incerca sa-l ajut sau cel putin sa ma dau deoparte sa nu fiu din cercul oamenilor care catalogheaza oamenii depresivi ca fiind oameni nebuni sau schizofrenici (cazul lui Mihai). Dupa parerea mea are o perioada de ratacire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×