Sari la conținut
Forum Roportal
WW2007

Interpretare analize dupa 4 luni de Pegasys

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna

Imi pare sincer rau ca nu te simti bine,dar e clar ca trebuie sa iei ceva pentru sustinere psihica,pentru ca daca faci o depresie va trebui sa opresti tratamentul.Eu tocmai am facut ultima injectie....Tu mai ai inca un drum lung.Iti doresc mult succes si sper sa ai rezultatele pe care ni le dorim cu totii.

buna aida

spune-mi te rog daca ai avut probleme cu analizele in timpul tratamentului

nu mai retin tu tot pegassys ai facut?mie mi-au scazut mult leucocitele si trombocitele.mi-au zis sa fac doar jumatate din doza si la urmatoarea inj.sa mai fac o hemoleucograma.acum au crescut putin dar sunt tot sub limita si a zis dr. sa fac doza intreaga si la urmatoarea inj. peste o saptamana sa refac analizele.eu am observat ca si neutrofilele sunt scazute si au crescut limfocitele si monocitele.trombocitele sunt 114 deci tot sub limita si leucocitele sunt 3.1 deci scazute

tu ai avut probleme de genul asta?am facut si electroforeza si e ok. raportul e 1.42 si pt=8.35.astazi fac a 7 a injectie.mi-e ca daca am de acum atatea probleme...nu stiu...dar vreau sa nu fie nevoie sa intrerup tratam.tgp si tgo sunt tot marite dar nu mai stiu val.exacta ca mi-a zis dr.prin telefon parca in jur de 65 amandoua

tu ce analize ai mai facut

cred ca te simti in al noualea cer ca ai terminat tratamentul.ai facut analize acum.ce rezultate ai?sper sa fie din cele mai bune si sa scapi.multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Da,si eu am avut probleme cu leucocitele care au coborat la inceput pe la 3000,si cu trombocitele care si ele scadeau,apoi urcau singure,asa au facut pe toata durata tratamentului,dar nu am redus doza de pegasys,nu am facut nimic pentru asta,pur si simplu urcau sau scadeau de la sine.

Din pacate,cand credeam ca am scapat de tratament,am mai primit pentru inca o luna,pentru ca la ultimele analize transaminazele o luasera razna,au trecut de 300,nu stiu de ce,au crescut si trigliceridele si bilirubina,si gamaGT.....In schimb nu am obtinut seroconversia AgHBe,care a ramas tot pozitiv si asta nu e bine deloc....Asa ca nu stiu ce sa spun,dar cu siguranta nu sunt in al noualea cer de fericire,astept sa vad ce voi face mai departe incepand de luna urmatoare......Sper ca tu sa ai vesti mai bune decat mine.Oricum important este sa nu disperi,si sa lupti mai departe,viata merge inainte.

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Nely

Nu trebuie sa te sperie val la neutrofile sau monocite...toate vor creste sau scadea pe perioada tratamentului cu pegasys.Chiar si valorile transaminazelor variaza tot timpul,nu te panica.

Doar val trombocitelor trebuie sa urmaresti ,pt ca daca scad in jur de 50.000 casa de asigurari opreste tratamentul.Si eu fac acum tratam,sunt la a 5 injectie.....Incearca sa mananci fructe,legume si multe produse lactate.Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult ptr.raspunsuri.m-am mai linistit.credeam ca e o problema cu mine si nu imi suporta organismul.imi pare rau ptr.tine aida.ma asteptam la vesti mult mai bune.tu esti cu antigen hbe pozitiv?

e greu ca ne chinuim atata si cand credem ca totul e ok sa avem dezamagirea asta.poate trebuia mai mult.din cate am inteles tu ai facut doar 6 luni de tratament? sau gresesc?

mie mi s-a aprobat pentru un an pegassys-ul.azi am facut inj.si ma simt mai binisor fata de celelalte dati.sper sa fie bine pe tot parcursul. sper sa aud vesti mai bune de la tine .sanatate tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,sunt cu antigen HBe pozitiv,si sunt in luna a 8-a de tratament,nu l-am intrerupt deloc in tot acest timp.Transaminazele au crescut asa de mult in timpul tratamentului,nu pentru ca l-as fi intrerupt.Se spune ca la cei cu antigen HBe pozitiv seroconversia se produce in primele 4 sau 5 luni,de aceea ne dau doar 6 luni de tratament.Nu stiu cat este de adevarat sau fals,dar eu nici dupa aproape 8 luni nu am reusit sa obtin negativarea AgHBe,si probabil ca sunt considerata nonresponder

Sanatate si succes cu tratamentul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×