Sari la conținut
Forum Roportal
WW2007

Interpretare analize dupa 4 luni de Pegasys

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna din nou!

Copiii se pare ca au luat de la mine hepatita.Deci o au din nastere.Cel mare are 12 si cel mic are 6 ani.Pt. ca s-a nascut cu probleme i s-au facut mai multe investigatii si atunci a fost gasit cu hepatita(la nastere) si de atunci s-a descoperit totul.Deci ne luptam de 6 ani cu acest virus fara sa avem siguranta ca vom reusii sa scapam vreodata de el.sotul meu nu are nici un fel de antigen pozitiv doar anticorpi are. Acum 15 ani a trecut printr-o hepatita acuta.Se pare ca a fost hepatita B dar doctorul care l-a tratat atunci nu ne-a spus nimic despre urmari sa ce inseamna asta.Am aflat din pacate acum 6 ani.MULT PREA TARZIU!!!Intre timp am facut 2 copii bolnavi,fara sa mai pun la socoteala faptul ca m-am imbolnavit si eu.Dar asta e!Faptul e consumat.Ramine sa ne luptam cu virusul asta si sa ne reluam viata de unde am pierdut-o.Pentru ca , nu pot sa vorbesc in numele altora,dar stiu ca mie si familiei mele ne-a schimbat complet viata boala aceasta.

 

Voi cum ati luat virusul? Parintii vostrii nu il au?La ai mei le-am facut analize si ei nu au.

SANATATE MULTA!!! (ne mai auzim)

 

NICI EU NU STIU CUM AM LUAT VIRUSUL POATE DE LA O OPERATIE SAU DE LA STOMATOLOG. TATAL MEU NU ARE NIMIK, ARE TRANSAMINAZELE BUNE, MAMA SI-A FACUT SI EA ANALIZELE SI SPER SA FIE OK.

AIDA TB SA FII TARE SI SA MERGI INAINTE, GANDESTE-TE CA E UN LUCRU BUN CA AI AFLAT PT CA STII DE CE TB SA TE FERESTI SI CUM SA TE TRATEZI, DACA NU STIAI ERA MAI RAU SI AJUNGEAI...... DOAMNE FERESTE. ASTA E CRUCEA NOASTRA, ASTA NE E DAT SA TRAGEM AICI PE PAMANT, SI NU TB SA NE PIERDEM SPERANTA

MEDICINA POATE EVOLUA IN ANII URMATORI. E DIFICIL CA TU AI SI COPILASII ( SA-TI TRAIASCA) SI CRED CA DE AIA ITI E ASA GREU.

FRUNTEA SUS SI MERGEM INAINTE. NE MAI SUSTINEM PE ACEST FORUM SI ASTA NE DA PUTERE STIIND CA NU SUNTEM SINGURI.

ITI UREZ O ZI LINISTITA SI MAI VB.

 

TOTUSI AS DORI SI EU UN RASPUNS LA INTREBAREA DACA A MAI FACUT CINEVA FIBROTESTUL SI LA CAT TIMP DUPA TRATAMENT LA FACUT.

VA MULTUMESC.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari!

Pot sa spun ca dupa atata timp m-am mai obisnuit cu gandul acesta si nu mai imi e asa greu ca la inceput.In primul an insa am crezut ca innebunesc. Am facut chiar o usoara depresie dar acum sunt OK. Toate drumurile la spitale,analize casa de asigurari ,internari in spital deja sunt pentru mine ca si cum as avea un serviciu(pentru ca acum serviciu nu mai am din cauza deselor spitalizari pe care le-am avut in primii ani cu copiii)In privinta tratamentelor sunt si eu ff optimista.Cred ca in viitorul nu foarte indepartat vor aparea medicamente foarte eficiente in acest sens.Sunt sigura ca vor ajunge si la noi pina la urma.

Tu cum mai stai cu traramentul? Cum te mai simti? Cred ca esti intr-o stare psihica buna pentru ca mie ai resit sa imi ridici moralul.Chiar ma simt mai bine discutand cu persoane care au aceeasi problema ca si mine.

Apropo,ce inseamna FIBROTEST??????E cumva vorba de biopsie?Pentru ca din asta am facut dar nu stiu ce e fibrotestul.

Iti doresc sanatate multa tie,fratelui tau si familiei tale.

O seara buna si vise placute!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru incurajari!

Pot sa spun ca dupa atata timp m-am mai obisnuit cu gandul acesta si nu mai imi e asa greu ca la inceput.In primul an insa am crezut ca innebunesc. Am facut chiar o usoara depresie dar acum sunt OK. Toate drumurile la spitale,analize casa de asigurari ,internari in spital deja sunt pentru mine ca si cum as avea un serviciu(pentru ca acum serviciu nu mai am din cauza deselor spitalizari pe care le-am avut in primii ani cu copiii)In privinta tratamentelor sunt si eu ff optimista.Cred ca in viitorul nu foarte indepartat vor aparea medicamente foarte eficiente in acest sens.Sunt sigura ca vor ajunge si la noi pina la urma.

Tu cum mai stai cu traramentul? Cum te mai simti? Cred ca esti intr-o stare psihica buna pentru ca mie ai resit sa imi ridici moralul.Chiar ma simt mai bine discutand cu persoane care au aceeasi problema ca si mine.

Apropo,ce inseamna FIBROTEST??????E cumva vorba de biopsie?Pentru ca din asta am facut dar nu stiu ce e fibrotestul.

Iti doresc sanatate multa tie,fratelui tau si familiei tale.

O seara buna si vise placute!!!!!!

[/quote

buna aida

fibrotestul este o analiza de sange care arata functiile ficatului poate mai bine decat biopsia. mi-e mi-a recomandat medicul sa-l fac , costa 3 mil.

si sper sa-l fac la sf lui martie cand termin trtam cu pegasys ( 6 luni).

am inteles ca in viitor se va renunta la biopsie , ca afara nu se mai face asa ceva, si se va face acest test care e mai putin traumatizant.

si eu iti multumesc pentru incurajari si cred ca totul o sa se termine cu bine, de fapt sunt sigura.

gand la dumnezeu si numai la dumnezeu.

imi pare rau de tine ca nu mai lucrezi dar avand in vedere prin ce ai trecut esti ok

 

mai vb

ai grija de copilasi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatie.Nu am auzit pina acum de aceasta analiza.Am sa o intreb pe dr. mea.

Spune-mi ,se cere asta la casa de asigurari pentru aprobarea tratamentului???

Va doresc sanatate tuturor!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru informatie.Nu am auzit pina acum de aceasta analiza.Am sa o intreb pe dr. mea.

Spune-mi ,se cere asta la casa de asigurari pentru aprobarea tratamentului???

Va doresc sanatate tuturor!!!!!!!

pt pegasys da, cere la casa de asigurari.pt fibrotest nu tb aprobare.

sanatate multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc!!!!!!!!

Am facut cerere pentru pegasys.Acum astept.

Mai vorbim.Iti doresc sa termini tratamentul cu bine si sa ai rezultatele dorite.(Adica sa omori totzi virusii).

Te astept cu vesti bune. SANATATE!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc!!!!!!!!

Am facut cerere pentru pegasys.Acum astept.

Mai vorbim.Iti doresc sa termini tratamentul cu bine si sa ai rezultatele dorite.(Adica sa omori totzi virusii).

Te astept cu vesti bune. SANATATE!!!!!!

eu sunt infectata cu virusul hep.B,cu antigen hbe negativ,deci virus mutant,am viremia 12.876.230,dupa 4 luni de asteptari mi s-a aprobat dosarul si azi am facut prima injectie cu pegasys.din cate am auzit durerile apar pe parcurs,insa eu dupa 2 ore am inceput sa simt dureri in tot corpul iar acum ca au trecut 6 ore de la inj.simt ca mi s-au rupt toate oasele si am o durere de cap ingrozitoare.am luat si paracetamol si fervex dar nimic.durerile astea vor fi tot timpul?cei care ati trecut prin asa ceva dati-mi va rog un raspuns sa stiu la ce sa ma astept.si ati auzit vreun caz de virus mutant cu transaminaze crescute si viremie mare sa aiba rezultate dupa tratament?eu am auzit ca sansele sunt f.slabe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

In primul rand nu trebuie sa te gandesti acum la sanse,daca sunt multe sau putine.Rezuma-te doar la a te obisnui cu tratamentul si cu efectele lui.Trebuie sa iei lucrurile pe rand,numai asa reusesti.

Durerile astea le vei simtii doar la primele injectii.Pe parcurs se vor diminua ,ca mai apoi sa dispara.Sunt normale si nu trebuie sa te sperie,Trebuie sa iti pastrezi calmul,ca pe parcurs vor mai aparea si alte efecte precum caderea parului,oboseala sau depresia.Toate trec si in final rezultate vor fi,doar ca depinde de fiecare organism felul in care raspunde.Eu am deja 6 luni de tratament cu pegasis si pot sa iti spun ca se poate suporta,trebuie doar sa fi cu moralul foarte bun.Oricand vrei un sprijin moral,suntem aici pentru tine. :)

SANATATE MULTA!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!

In primul rand nu trebuie sa te gandesti acum la sanse,daca sunt multe sau putine.Rezuma-te doar la a te obisnui cu tratamentul si cu efectele lui.Trebuie sa iei lucrurile pe rand,numai asa reusesti.

Durerile astea le vei simtii doar la primele injectii.Pe parcurs se vor diminua ,ca mai apoi sa dispara.Sunt normale si nu trebuie sa te sperie,Trebuie sa iti pastrezi calmul,ca pe parcurs vor mai aparea si alte efecte precum caderea parului,oboseala sau depresia.Toate trec si in final rezultate vor fi,doar ca depinde de fiecare organism felul in care raspunde.Eu am deja 6 luni de tratament cu pegasis si pot sa iti spun ca se poate suporta,trebuie doar sa fi cu moralul foarte bun.Oricand vrei un sprijin moral,suntem aici pentru tine. :)

SANATATE MULTA!!!

multumesc mult pentru incurajari aida

o sa lupt si o sa fac tot posibilul sa trec peste toate efectele adverse,am un copil de crescut si tocmai incep si divortul,e o perioada grea pt.mine si deja am fost diagnosticata ca avand depresie.de asta pun capat si problemelor cu sotul meu,ptr.a ma linisti si incerc sa imi dau curaj.sper ca bunul d-zeu sa ma ajute sa reusesc .poate mai vb.chiar am nevoie de prieteni,in afara de cei din familie nu am cu cine discuta si ei nu prea inteleg prin ce trec.nici eu nu am stiut prea multe despre boala pana nu am contactat-o.azi m-au mai lasat durerile,adica sunt suportabile,tu ce luai pt.dureri?mie mi-au recomandat paracetamol dar am incercat un fervex ca nu mai puteam suporta.iti doresc multa,multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea,

Treci intradevar printr-o perioada dificila prin care cred ca nu ar vrea sa treaca nimeni.Boala asta ar fi mult mai usor de infruntat,si de suportat tratamentul daca ai avea sprijinul familiei si al celor dragi.Dar daca asta e situatia ,trebuie sa fi tare.Tu ai trecut de perioada acuta a depresiei?Te-ai tratat si te simti mai bine acum?Pentru ca daca nu,esti pe un teren periculos,pentru ca nu se recomanda initierea tratamentului cu interferon daca ai o depresie in momentul de fata.

Imi pare extrem de rau de situatia ta dar trebuie sa fi tare pentru copilul tau.Am sa te sustin moral ori de cate ori vei simti nevoia sa vorbesti cu noi.

Eu pentru dureri am luat la inceput cate un algocalmin.Apoi nu a mai fost nevoie sa iau nimic.

Iti doresc multa putere sa treci peste toate,si MULTA MULTA SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×