Sari la conținut
Forum Roportal
WW2007

Interpretare analize dupa 4 luni de Pegasys

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Draga mea,

Treci intradevar printr-o perioada dificila prin care cred ca nu ar vrea sa treaca nimeni.Boala asta ar fi mult mai usor de infruntat,si de suportat tratamentul daca ai avea sprijinul familiei si al celor dragi.Dar daca asta e situatia ,trebuie sa fi tare.Tu ai trecut de perioada acuta a depresiei?Te-ai tratat si te simti mai bine acum?Pentru ca daca nu,esti pe un teren periculos,pentru ca nu se recomanda initierea tratamentului cu interferon daca ai o depresie in momentul de fata.

Imi pare extrem de rau de situatia ta dar trebuie sa fi tare pentru copilul tau.Am sa te sustin moral ori de cate ori vei simti nevoia sa vorbesti cu noi.

Eu pentru dureri am luat la inceput cate un algocalmin.Apoi nu a mai fost nevoie sa iau nimic.

Iti doresc multa putere sa treci peste toate,si MULTA MULTA SANATATE!

Buna tuturor

Am citit cam tot ce am gasit pe net si mau ajutat informatiile voastre referitor la hepatita b si hepatita c.

Am 36 ani si din intimplare am descoperit acum vreo 2-3 saptamani ca am hepatita b, iar sotia este suspecta de hepatita c. Avem si o fetita de 9 ani care este sanatoasa. O sa am o multime de intrebari, momentan sant internat la spitalul din cluj pentru investigatii. Ma ajuta mult chiar si tot ce ati scris voi pina acum vazand ca nu sunt singur in situatia aceasta. Am steaoza hepatica de vreo 2-3 ani, dar nici nu mam gandit ca ar putea avea o legatura cu hepatita, iar medicul nu a cerut un test pt hepatita pana acum (cel putin nu am gasit nici o analiza medicala in acest sens). Practic nici nu am stiut ce este hepatita pana acum. Am facut si un fibroscan si am fibroza 1, iar transaminazele sunt marite de vreo 2 ani si. Am schimbat medicul la care mergeam regulat cu steatoza si printre altele si aceasta a fost una din motive care a dus la descoperirea hepatitei, iar acum astept sa fac zilele urmatoare punctie hepatica sau biopsia. Cativa dintre cunoscuti mau atentionat ca nu ar fi indicat sa fac biopsia cum ca ar fi periculos, dar medicul a cerut acest lucru. Ar fii ceva contraindicatii, e tare nasoala biopsia? As fi bucuros sa aud cateva pareri, si mentionez ca la eco ficatul arata marit si este foarte gras. Multumesc si Domnul sa ne insanatoseasca pe toti, iar pana atunci sa ne dea putere in aceste incercari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor

Am citit cam tot ce am gasit pe net si mau ajutat informatiile voastre referitor la hepatita b si hepatita c.

Am 36 ani si din intimplare am descoperit acum vreo 2-3 saptamani ca am hepatita b, iar sotia este suspecta de hepatita c. Avem si o fetita de 9 ani care este sanatoasa. O sa am o multime de intrebari, momentan sant internat la spitalul din cluj pentru investigatii. Ma ajuta mult chiar si tot ce ati scris voi pina acum vazand ca nu sunt singur in situatia aceasta. Am steaoza hepatica de vreo 2-3 ani, dar nici nu mam gandit ca ar putea avea o legatura cu hepatita, iar medicul nu a cerut un test pt hepatita pana acum (cel putin nu am gasit nici o analiza medicala in acest sens). Practic nici nu am stiut ce este hepatita pana acum. Am facut si un fibroscan si am fibroza 1, iar transaminazele sunt marite de vreo 2 ani si. Am schimbat medicul la care mergeam regulat cu steatoza si printre altele si aceasta a fost una din motive care a dus la descoperirea hepatitei, iar acum astept sa fac zilele urmatoare punctie hepatica sau biopsia. Cativa dintre cunoscuti mau atentionat ca nu ar fi indicat sa fac biopsia cum ca ar fi periculos, dar medicul a cerut acest lucru. Ar fii ceva contraindicatii, e tare nasoala biopsia? As fi bucuros sa aud cateva pareri, si mentionez ca la eco ficatul arata marit si este foarte gras. Multumesc si Domnul sa ne insanatoseasca pe toti, iar pana atunci sa ne dea putere in aceste incercari.

 

 

 

Buna,

 

Vreau sa-ti spun cateva vorbe.In primul rand nu mai asculta tot ce-ti spune unul si altul si asculta ce-ti spune medicul.Eu am 48 de ani si am facut si biopsie si tot ce a zis medicul si am virusul nedetectabib.Am doi ani de la terminarea tratamentului si totul este ok.Eu biopsia am facuto la Babes la Bucuresti si am plecat a doua zi 300 de km singura pe tren si apoi de la serviciu in teren,deoarece asta este munca la serviciu si sunt femeie.De fapt ,cei mai speriati sunt barbatii de injectii si toate astea.Sa nu uiti ca singurul tratament care te poate vindeca este interferonul si nu alt tratament.Si eu am avut steatoza si acum la eco.nu se mai vede nimic si am facut in mai si RMN la Bucuresti si ficatul era ok.A,am uitat sa specific ca eu am hepatita c(s-au acum pot spune am avut) .

I-ti doresc multa sanatate si stai cuminte acolo la spital fara frica si asculta ce-ti spune medicul, ca ai de facul.Totul o sa fie ok. ai sa vezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna tuturor

Am citit cam tot ce am gasit pe net si mau ajutat informatiile voastre referitor la hepatita b si hepatita c.

Am 36 ani si din intimplare am descoperit acum vreo 2-3 saptamani ca am hepatita b, iar sotia este suspecta de hepatita c. Avem si o fetita de 9 ani care este sanatoasa. O sa am o multime de intrebari, momentan sant internat la spitalul din cluj pentru investigatii. Ma ajuta mult chiar si tot ce ati scris voi pina acum vazand ca nu sunt singur in situatia aceasta. Am steaoza hepatica de vreo 2-3 ani, dar nici nu mam gandit ca ar putea avea o legatura cu hepatita, iar medicul nu a cerut un test pt hepatita pana acum (cel putin nu am gasit nici o analiza medicala in acest sens). Practic nici nu am stiut ce este hepatita pana acum. Am facut si un fibroscan si am fibroza 1, iar transaminazele sunt marite de vreo 2 ani si. Am schimbat medicul la care mergeam regulat cu steatoza si printre altele si aceasta a fost una din motive care a dus la descoperirea hepatitei, iar acum astept sa fac zilele urmatoare punctie hepatica sau biopsia. Cativa dintre cunoscuti mau atentionat ca nu ar fi indicat sa fac biopsia cum ca ar fi periculos, dar medicul a cerut acest lucru. Ar fii ceva contraindicatii, e tare nasoala biopsia? As fi bucuros sa aud cateva pareri, si mentionez ca la eco ficatul arata marit si este foarte gras. Multumesc si Domnul sa ne insanatoseasca pe toti, iar pana atunci sa ne dea putere in aceste incercari.

 

Buna!

Iti spun bine ai venit printre noi,desi nu este o situatie fericita faptul ca ai ajuns pe-aici.

La situatia pe care o descrii tu,categoric ai nevoie de investigatii mai multe printre care si biopsia.Nu trebuie sa te sperie,nu este chiar asa de rea cum spun unii.Eu am facut-o de 3 ori,si de fiecare data la cateva ore am plecat acasa.Probabil vei avea nevoie de tratament.Important este sa gasesti un medic bun in care sa ai incredere si sa faci tot ceea ce iti spune.Sa poti sa ii pui intrebari despre tot ce te framanta,si sa fie dispus sa te lamureasca cu ceea ce nu intelegi.Relatia buna dintre medic si pacient ajuta mult.Pe de alta parte relatia cu familia este importanta in astfel de situatii.Sprijinul moral din partea celor dragi este foarte important.Un psihic bun te ajuta sa accepti mai usor situatia in care esti si te invata ca se poate trai destul de bine si cu hepatita asta doar ca trebuie sa iti adaptezi putin stilul de viata.

Un lucru foarte important care ar trebui sa va bucure enorm este faptul ca fetita este sanatoasa.

SANATATE MULTA! si mai vorbim.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult, mult celor care ati raspuns la mesajul meu. Eu sant nou aici pe forum si la fel si cu hepatita. Am si azi o intrebare: viremia se cere si ptr cei cu hepatita b, sau numai ptr cei cu virus c ? Medicul a cerut viremia ptr sotia mea care este suspect cu virus c, dar ptr mine nu a amintit. In legatura cu biopsia eu a hotarat ca am so fac la sfatul medicului si acum astept sa terminam investigatiile ce preced biopsia, si sa sa aflu pe cand am programare . Nu sunt prea speriat , iar sotia este alaturi de mine, cea ce intradevar conteaza mult. Incerc si eu so incurajez pe ea, cred ca eu stau cu moralul un pic mai bine. Adevarul este ca am fost puti speriati cand ne-am gandit la fetita, deoarece si ea a avut probleme cu ficatul in trecut, mai exact a avut hepatita cu citomegalovirus. Cam vreo trei ani am fost pe la medic cu ea aici la Cluj, incepand de la varsta de 3-4 ani. trec aici si cateva date din rezultatul analizelor mele: GPT 65 valori normale (42), BIl T 1,11 (1,00) MG 1,60 (min 1,70).

Va sunt recunoscator celor care raspundeti la mesaj, si multumesc din nou anticipat.

Multa sanatate tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna din nou tuturor

Revin cu cateva precizari, am facut punctia si nu a fost tare nasol, e suportabil si incurajez pe toata lumea care este in situatia de a avea nevoe de punctie hepatica: mult curaj inainte. Am facut si viremia iar acum astept rezultatele, dar din pacate sotia care este suspect cu C (eu am B) a facut viremia si rezultatul este de 3 300 000. Trist dar asta e, iar acum o incurajez pe ea la punctie.

Multa sanatate tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da,trist!Dar trebuie sa mergeti mai departe,sa faceti ceva in sensul asta.Poate cu tratament veti reusi macar sa stabilizati problema.

Sanatate multa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor

Buna Aida 2007

Revin cu intrebari daca poate cineva sa ma ajute (Momentan medicul e indisponibil pt cateva zile)

AgHBs poziti,v GPT 85(5-40)val norm, GOT 45 (5-37). Am efectuat si fibroscanul unde am F1 (Metavir), iar la eco mi sa spus ca ficatul e asa de mare si gras "de pusca". LS=94mm, LD=125mm, ecogenitate intens crescuta si atenuare acustica posterioara, structura inaomogena. Am trecut si de punctie si astept rezultatul in cateva zile. Am efectuat si viremia cu alte teste: Antigen HBe negativ, Anticorpi anti HBe negativ, Anticorpi totali anti hepatita Delta negativ, PCR ADN HBV CANTITATIV nedetectabil. Acum sincer nici nu stiu ce sa cred? Am hepatita B sau nu? Cat de grav este sau nu este deloc? Pot sa am fibroza si daca nu am hepatita?

Mersi mult celor care pot sa raspunda intrebarilor mele.

Sanatate multa tuturor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Daca ai AgHBs pozitiv,clar ca ai hepatita b,faptul ca viremia este nedetectabila este un lucru bun,atata timp cat nu ai hepatita D.Sigur ca poti sa ai fibroza daca aceasta s-a produs din alte cauze,sau de la hepatita B,de la inceputurile infectarii.Poate ai noroc si sistemul tau imunitar a luptat cu virusul si este pe cale sa il extermine.Sper din tot sufletul sa fie asa.Ceea ce ar trebui sa te ingrijoreze este ficatul gras?Trebuie sa cauti cauza si sa o elimini.Mananci gras?ai colesterol?Transaminazele crescute pot veni si de la un ficat gras.....Oricum o explicatie mai precisa poate sa iti dea medicul,dar faptul ca nu ai hepatita D,ca viremia este nedetectabila si ca AgHBe este negativ este un lucru foarte bun.AgHBe arata daca virusul se multiplica,iar la tine este negativ,asta inseamna ca nu se inmulteste...

Iti doresc sanatate tie si sotiei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna tuturor

eu am ajuns la a cincea inj.cu pegassys si cind credeam ca m-am obisnuit cu durerile care erau din ce in ce mai slabe am avut alta surpriza.dupa cateva ore de la inj aveam dureri puternice de cap ,tremuram din toate incheieturile si ma sufocam incat am ajuns la urgenta.la analize mi-au iesit leucocitele 2.8,pina sa incep tratam. erau5.9,iar trombocitele au iesit 121

de la 195 cat erau la inceput.urmeaza sa fac inca o hemoleucograma peste 3 zile la medicul meu sa vada daca e necesara ajustarea tratam.sau oprirea temporara a lui.nu stiu ce sa mai cred .mi s-a dat xanax pt.starile de agitatie nu stiu cat de bine imi va face.nu mai stiu ce sa fac.nu vreau sa intrerup pegassys-ul e singura mea sansa.amintesc ca am ag.hbs pozitiv de 17 luni,aghbe negativ,anti hbe pozitiv,hep.d negativ,tgo 55,tgp 49(astea doua atat erau pina sa incep tratam.)adn 12876450,iar biopsia nu am facut-o ca nu a putut dr.sa o faca ca sunt alergica la xilina.tare as fi vrut sa o fac sa stiu cum e ficatul.la echo a zis ca e bine dar...nu mai am incredere in ei.voi am vazut ca faceti analizele mai des dar mie dr.a zis ca e de ajuns la o luna.voi luati si ceva vitamine?mie mi-a dat actival max cand am luat pegassys-ul si l-am luat.de cand m-am imbolnavit am slabit 16 kg.si nu ma mai pot ingrasa deloc.de mancat mananc bine dar nu pun deloc pe mine.

va doresc multa sanatate la toti si multa putere in lupta cu acest virus parsiv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Imi pare sincer rau ca nu te simti bine,dar e clar ca trebuie sa iei ceva pentru sustinere psihica,pentru ca daca faci o depresie va trebui sa opresti tratamentul.Eu tocmai am facut ultima injectie....Tu mai ai inca un drum lung.Iti doresc mult succes si sper sa ai rezultatele pe care ni le dorim cu totii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×