Sari la conținut
Forum Roportal
clbox88

Un Sfat Despre Achizitionare Unui Calculator !

Postări Recomandate

Salutare,vreau si eu calculator nou....am o intrebare:

-Ce parere aveti de sistemul pe care l-am creea??Nu ma prea pricep asa ca ....am ales componentele dupa cum am crezut eu ca e mai bine. :blinca:

Va multumesc

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as alege conficuratia AMD. Am avut inainte un AMD Duron 1100 si pot sa spun ca am fost foarte multumita. Acum am un AMD Athlon 64 x2 4600+ si merge perfect, asa ca poti sa mergi cu incredere pe AMD.

 

 

pai merge extraordinar pt winamp,solitaire si un player de filme. dar dak pui serios procesorul la lucru AMD s-ar putea sa crape. mai ales ala vechi p care il aveai tu. dak vrei sa vezi configuratii misto uita-te aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce nu-ti place la nforce cu Intel? Un numar mare de entuziasti folosesc chipset-uri nforce la procesoare Intel cu rezultate foarte bune (mai ales cu procesoare pre-Conroe). Uita-te doar la sistemele pe care s-au facut benchmarkurile la Intel seriile 800 si 900. Eu la fel, am un P5ND2-SLI (nforce4) cu un D805 overclockat, merge de minune :lol2:

Să fii sănătos, chiar nu te mai dădusei

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Placa pe care o "alesese el", in prima optiune, cea cu procesor Intel, e P5ND2-SE, cu socket 775. Ba mai mult, precizase si el asta (in mod corect).

Discuţia actuală era despre configuraţia din mesajul #10. E acolo o captură de ecran, care nu are nicio legătură cu primul post din acest topic.C

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Entuziaştii nu fac parte din aceeaşi categorie cu profesioniştii. Dixit.

 

Cu atat mai jenant pentru tine, daca aberezi in calitate de "profesionist".

 

Inca odata, te consider un om mai inteligent decat argumentele stupide pe care le emiti. E drept, e foarte posibil sa ma insel :flowers: Ce argument e asta "cand o sa ai macar 10-12 masini Linux"? :jester: Daca am 8 e prea putin? Dar 9? E ca si cum ai spune "cand o sa ai cel putin 10 Ford Focus poti vorbi de masini". Asta nu e un argument. Te scarpini doar pe burta cu aere de superioritate si nu spui nimic. Testele de performanta, dragul meu, le gasesti facute in mod cu adevarat profesionist pe Tom's Hardware. Folosind toate benchmark-urile uzuale, monitorizand parametrii sistemului, s.a.m.d. E suficient sa compari in mod sistematic 2-3 sisteme, folosind aceste benchmarkuri, ca sa ai o imagine obiectiva asupra performantei uneia sau alteia dintre configuratii, si a eficientei lor defalcate pe tipuri de aplicatii. Nu vorbim de retele de calculatoare aici :o:

 

Da' ma rog, daca tu stii mai bine pentru ca te joci Solitaire pe rand, pe 10-12 calculatoare, probabil ca esti prea profesionist sa folosesti Tom's Hardware (ca deh, n-au luat ei toate premiile pe care le-au luat pe merit 8))

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca am 8 e prea putin? Dar 9?

Daca ai avea o singura masina Linux, n-ar fi edificator. Daca ai avea 2-3, n-ai sustine prostiile pe care le sustii. Dar tu ruleaza linistit procesoare Intel pe chipset-uri nForce, pentru ca "merg de minune" :flowers:

Cu atat mai jenant pentru tine, daca aberezi in calitate de "profesionist".

Dincolo de asta, ceva concret despre configuraţia din mesajul #10 poţi să spui? Sau soluţia e să ignori subiectul, dacă se dovedeşte că spuneai prostii? :P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×