Sari la conținut
Forum Roportal
clbox88

Un Sfat Despre Achizitionare Unui Calculator !

Postări Recomandate

Deci Am Un Calculator Destul de Vechi 4 ani :stars: 1700 mhzp4 512 ram placa video "offline" mx44064... SI Doresc Achizitionarea unui Nou PC. AM Facut O Configuratie, De la DC(Depozitul De Calculatoare -- Din Constanta, Caci De Acolo Sunt!). Am In Vedere Achizitionare Unor Componente; la acelasi pret am facut si pe platforma INTEL si pe AMD... SI Inca NU Sunt Hotarat Pe Care Sa Merg::

INTEL>>

* INTEL CORE2 DUO E6300, LGA775, 1.86GHz, 1066MHz, 2MB LEVEL2, 65NM, DUAL CORE, BOX -- 680.RON

* Placa de baza ASUS P5ND2-SE nVIDIA CRUSH19 ULTRA/ LGA775/ 4xDual DDR2 667/ 1x16x/ 3x1x

6CH/ LAN/ SATAII/ ATA133/ 800MHz/ ATX -- 275.RON

* Memorie KINGMAX KLCD48F-A8KB5 DDR2 (240) 1GB PC5300 667MHz -- 359.RON

----------------------------------------------------------------------------------::

AMD >>

* Procesor AMD AM2 Athlon 64 X2 4200+ Windsor BOX -- 659.RON

* Placa de baza ASUS M2N4-SLI nVIDIA nFORCE4 SLI MCP/ AM2/ 4xDual channel DDR2 800/

2xPCIEXP16x/2xPCIEXP1x/ 6CH/ Gigabit LAN/ SATAII/ ATA133/ 2000MTs/ ATX -- 323.RON

* Memorie PQI DDR2 (240) 1 GB PC6400 800MHz -- 375.RON

----------------------------------------------------------------------------------::

--- Am In Vedere Folosire Unor 'Vechi' Componente HDD 60Gb(ata133), faxmodemu, Tv Tuner, DVD-RW LG

--- Carcasa: Case Middle 450W, FRONTIER Tricorn TR09A3BK/SV-LW (black/silver), lcd termometru, geam transparent cu ventilator cu leduri colorate, front panel 2 x USB (Pentru Ambele Configuratii ) -- 130.RON

--- Inca Nu Sunt Decis In Privinta Placii VIdeo Care TrebuiE Sa Fie In Jurul a 3 Milioane;

EU AM Ales Pentru Ambele Configuratii INTEL si AMD urmatoarea placa Video :: >>

* Placa video GAINWARD BLISS 7300GT PCX 256 GS GLH, GEFORCE 7300GT, PCI EXPRESS, 256 MB,

500/1200Mhz/ 128BIT, DVI, SLI -- 312.RON (Problema La Aceasta Placa nush daca e pe DDR2 sau DDR3

Pe Unele SIte-uri AM Vazut-o cu DDR3 http://www.pcgarage.ro/placi-video/gainwar...b-ddr3-128-bit/ dar pe DC NU Specifica http://www.depozituldecalculatoare.ro/deta...s.php?cod=12415

Astept Pareri SI Sugestii Sau O Alta Configuratie(fara HDD) Mai Buna De La Alta Firma.. Orice Dar Sa Fie In Jurul a 17 Milioane !!!

... Va Multumesc Anticipat !

Editat de clbox88

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In momentul de fata merita configuratia Intel in mod CLAR , procesorul putin mai performant decat cel de la AMD. In rest nu prea am ce sa zic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as alege AMD. Am cam aceiasi configuratie si sunt multumit. Dar.. dar aici e vorba de doar de o parere personala. In general la acest nivel procesoarele sunt asa de performante incat daca le dotezi corespunzator (memorie 2gb-Hdd-SATA-plavca video cu GT in capat) nu mai ai probleme. Pe urma e vorba si de apicatiile pe care doresti sa le rulezi. Daca ai aplicatii pretentioase-academice ( editari audio-video) iti sugerez varianta cu Intel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as alege AMD. Am cam aceiasi configuratie si sunt multumit. Dar.. dar aici e vorba de doar de o parere personala. In general la acest nivel procesoarele sunt asa de performante incat daca le dotezi corespunzator (memorie 2gb-Hdd-SATA-plavca video cu GT in capat) nu mai ai probleme. Pe urma e vorba si de apicatiile pe care doresti sa le rulezi. Daca ai aplicatii pretentioase-academice ( editari audio-video) iti sugerez varianta cu Intel.

 

De ce neaparat cu GT in coada? Eu m-am gandit la un 7900GS si din teste am vazut ca duce relativ bine in jocuri.Diferenta intre un GT si un GS (ma refer la 7900) nu e chiar asa mare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as alege conficuratia AMD. Am avut inainte un AMD Duron 1100 si pot sa spun ca am fost foarte multumita. Acum am un AMD Athlon 64 x2 4600+ si merge perfect, asa ca poti sa mergi cu incredere pe AMD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e vorba de ce merge "perfect" aici la cineva, ci de argumente in favoarea uneia sau alteia dintre configuratii. Cateva lucruri importante:

 

1) P5ND2-SE NU e compatibila Conroe, deci daca vrei Dual Core, iti trebuie alta placa

2) La o diferenta de pret de vreun milion de lei, daca tot iti iei Dual Core, ia-ti obligatoriu 6600. Diferenta de performanta dintre 6300 si 6600 e imensa.

3) Preferabil sa-ti iei componentele de altundeva, depozitul de calculatoare nu-s cei mai ieftini. Vezi PCGarage, ShopIT, vei economisi ceva bani (comanzi online).

4) Daca vrei 7300GT, ia-ti obligatoriu cu DDR3, respectiv Leadtek-ul extreme, e o placa superba. In plus, din nou, pretul de la DC e aberant, uite-o aici la 222 RON:

 

http://www.shopit.ro/componente-pc/placi-v...dh-extreme-128/

 

Ca si platforme, e greu de estimat care va fi mai durabila ca avantaj calitate/pret. Daca iti faci sistemul cu un Conroe 6600 esti mult peste orice AMD (usor overclockat "bate" orice procesor facut de AMD, inclusiv FX62-ul.... 'nuff said)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca e vorba de ce merge "perfect" aici la cineva, ci de argumente in favoarea uneia sau alteia dintre configuratii. Cateva lucruri importante:

 

1) P5ND2-SE NU e compatibila Conroe, deci daca vrei Dual Core, iti trebuie alta placa

2) La o diferenta de pret de vreun milion de lei, daca tot iti iei Dual Core, ia-ti obligatoriu 6600. Diferenta de performanta dintre 6300 si 6600 e imensa.

3) Preferabil sa-ti iei componentele de altundeva, depozitul de calculatoare nu-s cei mai ieftini. Vezi PCGarage, ShopIT, vei economisi ceva bani (comanzi online).

4) Daca vrei 7300GT, ia-ti obligatoriu cu DDR3, respectiv Leadtek-ul extreme, e o placa superba. In plus, din nou, pretul de la DC e aberant, uite-o aici la 222 RON:

 

http://www.shopit.ro/componente-pc/placi-v...dh-extreme-128/

 

Ca si platforme, e greu de estimat care va fi mai durabila ca avantaj calitate/pret. Daca iti faci sistemul cu un Conroe 6600 esti mult peste orice AMD (usor overclockat "bate" orice procesor facut de AMD, inclusiv FX62-ul.... 'nuff said)

 

Depinde si de aplicatii...

 

Eu am un singur sfat...cerceteaza cat mai mult posibil subiectul inainte sa faci o achizitie si apoi in functie de bani te decizi...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de ShopIT, am si eu o istorioara dragutza.

In urma cu aproximativ 2 luni am facut o comanda de software, un Win XP OEM si un Office Pro 2003 RETAIL. Comanda a ajuns undeva la 16 mil. Nu imi spunetzi ca asa imi trebuie pentru ca achizitionez software cu licenta si vreau sa lucrez cu Win - din punctul meu de vedere ma inteleg foarte bine cu Open Office, ideea e ca aveam documente Access si mediul in care acestea trebuiau sa intre era sensibil - bancar.

Problema e ca am primit un Office OEM - lucru de care mi-am dat seama cand am vrut sa-l instalez si pe un laptop, in afara de desk-ul initial. Mi-am dat seama dupa aproximativ 2 luni si dupa ce facusem activarea, lucru care in opinia celor de la ShopIT ii exonereaza de orice fel de responsabilitate pentru produsul vandut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,vreau si eu calculator nou....am o intrebare:

-Ce parere aveti de sistemul pe care l-am creea??Nu ma prea pricep asa ca ....am ales componentele dupa cum am crezut eu ca e mai bine. :blinca:

Va multumesc

post-50627-1182785989_thumb.jpg

Editat de scorpi_on

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×