Sari la conținut
Forum Roportal
BigDefender

Lumea virtuala versus lumea reala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am plecat de la cateva lucruri simple:

-in marile companii, in birouri, intre colegi este mai simplu sa dai un e_mail decat sa folosesti telefonul de interior sau pur si simplu sa te scoli de pe scaun sa comunici cu cineva,

-mica si nevinovata ''barfa'' a fost inlocuita cu chatul, in care persoanele nu se vad sau se aud(desi citisem pe undeva ca 70% dintr-o comunicare se compune din tonalitatea vocii, mimica fetii si gestica),

-sunt siteuri specializate cu referate pe diferite teme pentru scoala sau facultate(un ex:http://www.referat.ro/),

-limba romana tinde sa degenereze in virtual prin folosirea diferitelor limbaje.

Si atunci se naste intrebarea daca aceste modificari ale spiritualitatii si comportamentului uman influenteaza si lumea reala, in ce mod si unde vom ajunge?

Unul din multele avantaje pe care ni le ofera internetul este faptul ca ne ajuta sa economisim timp. Este mult mai rapid ( si mai ieftin dealtfel) sa cauti o informatie pe google decat sa mergi la o biblioteca sau e mai rapid sa-ti platesti impozitele prin internet in loc sa stai la coada pentru a asta.

Si daca vorbim de marile companii, ar trebui sa ne amintim de expresia "time is money". Si cred ca este un timp economisit sa folosesti mail-ul pentru a transmite o informatie unui coleg, decat sa explici la telefon sau sa te deplasezi pana la el ca sa-i explici.

 

In ceea ce priveste comunicarea ...lumea virtuala este formata tot din oameni, la fel ca si cea reala, iar oameni sunt la fel peste tot, fie ca sunt pe strada sau in fata monitorului. Sa luam exemplu forumul. Tot ca si in viata reala, unii se poarta si in virtual cu naturalete, altii incearca sa para ceea ce nu sunt in viata reala, fara sa-si dea seama ca, mai devreme sau mai tarziu, se tradeaza singuri. Daca esti putin atent, iti poti face o idee despre un user urmarind ce, unde, cand si la ce anume subiect raspunde, sau ce post decide sa citeze, sau cat timp petrece pe forum si la ce ore sau cat de mult insista sa convinga pe ceilalti de ceea ce spune etc...toate astea spun destul de multe despre acel om, trebuie doar sa nu privesti cu superficialitate, sa stii sau sa vrei sa le vezi.

Pentru unii oameni, (de exemplu cei timizi) , sa comunice pe forumuri/chat-uri/e-mail e mai usor decat in viata reala pentru ca, datorita emotivitatii excesive, pusi in fata unui interlocutor, simtindu-se priviti, se intimideaza si isi pierd cuvintele,, nu reusesc sa gaseasca o replica si raman apoi cu frustrarea ca ar fi putut sa spuna ce aveau de spus, dar... (in cazul asta nu functioneaza regula cu limbajul trupului, pentru ca nu vei afla despre el decat ca e timid, dar nu vei putea sa stii ce gandeste).

Lumea virtuala este un lucru extraordinar si reprezinta ceva benefic in masura in care ne folosim de ea pentru a ne face viata mai usoara. Problema intervine atunci cand incepi sa cauti in ea un refugiu, cand preferi sa traiesti mai mult in virtual decat in real, pentru ca asta inseamna ca ceva in viata ta reala nu este asa cum ar trebui sau cum ti-ai dori sa fie. Iar uneori este mai usor sa te ascunzi undeva decat sa lupti cu realitatea.

 

Eu urasc lumea virtuala, desi imi petrec mare parte din timp aici! Am avut mari probleme de-a lungul anilor din cauza inflexibilitatii limbajului virtual. Se lasa loc de interpretari si de multe ori nu reusesti sa te faci inteles sau sa intelegi ceea ce incearca monitorul ala sa iti zica!

Nu stiu daca limbajul virtual este cel care lasa loc de interpretari, cred ca mai degraba este vorba de noi si ca acele interpretari pot aparea la fel de bine si in viata reala. Poate ca atunci cand nu intelegem ceea ce incearca sa ne spuna " monitorul" este pentru ca nu vrem sau nu suntem pregatiti sa intelegem (acceptam). :friends:

 

Ca sa raspund la intrebarea...este normal ca virtualul sa ne influenteze si este normal ca atat limba cat si comportamentul oamenilor sa se schimbe. Dealtfel sunt intr-o continua schimbare, fara ca asta sa insemne un lucru rau, ci dimportiva. Cum ar fi fost daca inventiile aparute de-a lungul timpului nu ne-ar fi influentat si a fi ramas la acelasi mod de comunicare si acelasi comportament ca in Evul Mediu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si sentimentul de frustare este o fateta tipica a comportamentului uman

 

 

Dan-Gabriel, daca imi amintesc eu bine, pe topicul "Cine se ascunde in spatele calculatorului?" (mi)ai pus aceeasi eticheta!

Tu in ce categorie te incadrezi?

 

(BigDefender @ Nov 15 2006, 05:08 PM) *

 

 

Ce am observat? Fara suparare!Nu dau exemple!

 

1.Categoria userilor constanti si tematici

2.Categoria trollilor

3.Categoria celor care posteaza doar de dragul de a posta si a aduna ''puncte''

4.Categoria incurabililor care manjesc tot ce ating

5.Ctegoria bagaretilor de bla,bla,bla(scuze!)

6.Categoria teposilor

6.Categoria frustatilor

7.Categoria durilor

etc.

 

si exemplele pot continua!

Pentru mine personal un user terbuie sa dea dovada de: respect reciproc, bun simt, toleranta, intelegere, si mai ales de omenie!

 

 

Sa inteleg ca o luam de la capat? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Micalutza, iti multumesc pentru concluziile pertinente pe care le-ai formulat( imi vor fi de ajutor pentru viitor)! :friends:

Dar, sincer, nu ma asteptam sa postezi pe acest topic, sunt un ''proscris'' pentru tine! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Micalutza, iti multumesc pentru concluziile pertinente pe care le-ai formulat( imi vor fi de ajutor pentru viitor)!

Dar, sincer, nu ma asteptam sa postezi pe acest topic, sunt un ''proscris'' pentru tine!

Eu am raspuns la o tema care mi s-a parut interesanta si in care am simtit ca pot sa spun ceva. Ca tema ati lansat-o dumneavoastra sau altcineva, nu mi se pare relevant.

 

Tot la fel de sincer am sa va spun si eu ca nu cred ca ma cunosteti atat de bine incat sa puteti sti ce sunteti pentru mine. Sunteti un om care m-a intristat foarte mult intr-un anumit moment, poate singurul din lumea virtuala, pentru ca m-as fi asteptat de la dumneavoastra la mai putina superficialitate si la mai multa intelegere si toleranta pentru greselile oamenilor...cu atat mai mult cu cat nici dumneavoastra nu sunteti perfect...

Si mai mult decat orice m-a intristat faptul ca, desi am incercat in repetate randuri sa va explicam unde gresiti ( ca sa puteti invata ceva), atat eu, cat si altii, ati refuzat sa intelegeti. Si nici macar acum nu ati inteles... poate pentru ca nu ati vrut sau n-ati putut s-o faceti...

Categorisirile nu-si au locul, nici in lumea virtuala nici in cea reala, poate cel mult daca ne referim la categorii de varsta sau profesionale. Oamenii sunt mult prea complecsi pentru a putea fi inclusi intr-o categorie si , realizati sau nu asta, este o nedreptate si o lipsa de respect incercarea de a o face.

Eu nu va cunosc, nu stiu cum ganditi, cum simtiti, nu stiu care sunt motivele pentru care actionati intr-un fel si nu in altul si ca atare, nu-mi permit sa va judec. Nu cred ca exagerez daca astept acelasi lucru din partea dumneavoastra, nu doar in ce ma priveste, dar in ce-i priveste pe toti userii. In rest...si lumea virtuala este o lume libera, la fel ca si cea reala. Nu trebuie neaparat sa ne placem sau sa fim de acord unii cu altii, nu trebuie sa-i convingem pe toti ca noi avem dreptate... trebuie doar sa ne respectam unii pe altii, chiar daca suntem diferiti. :friends:

Editat de micalutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inteleg ca o luam de la capat? focus.gif

 

Draga Emma lupul isi schimba pielea dar naravul ba !

 

 

7 mai 2006=logare BigDefender

 

7 decembrie 2006=de-logare BigDefender

 

Contorul se va opri la postarea nr.2336!

 

La revedere, Roportal!

 

Dar, spectacolul trebuie sa continue si fara mine!

 

Succes!

 

No comment...

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: de ce mai intri aici, daca viata este asa de frumoasa?

 

 

eu nu traiesc aici ,schimb impresii ,asta e cu totul altceva !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu in ce categorie te incadrezi?

Sa inteleg ca o luam de la capat? :crazy:

 

Dupa voi, in categoria copy/paste!

Totul este mai mult sau mai putin ciclic!

 

 

Draga Emma lupul isi schimba pielea dar naravul ba !

No comment...

 

Am spus ''La revedere''!, nu ''Adio''!

 

 

Adevarul se releva si in functie de cantitatea de informatie reala perceputa si primita in timp util!

Editat de BigBond007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos caracterizeaza Ion Vinea in volumul:''Venin de Mai'' fara sa realizeze ca este de fapt vorba de o lume virtuala:

.........''negustori de abstractiuni,latifundiari de constiinte si transformisti in materie de de opinii''......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esentialul este sa nu confundam realul cu virtualul, in virtual orice este posibil, realul te-ar putea dezamagi sau amagi...dar, in alt mod. Optez pentru o diferentiere clara intre cele doua si nu "versus", ambele, dar, in perimetrul lor bine stabilit si respectat de fiecare. :mda:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
(Ares444 @ Jan 31 2007, 11:28 PM)

Draga Emma lupul isi schimba pielea dar naravul ba !

No comment...

Am spus ''La revedere''!, nu ''Adio''!

Nu "la revedere" era partea relevanta, ci...

Contorul se va opri la postarea nr.2336!

 

Adevarul se releva si in functie de cantitatea de informatie reala perceputa si primita in timp util!

 

Adevarul pe care incearca cineva sa-l transmita nu este obligatoriu ADEVARUL, iar ce-l care-l primeste nu este intotdeauna atat de naiv incat sa-l ia ca atare fara sa-l treaca prin filtrul propriei gandiri. Si in procesul asta se ia in calcul credibilitatea celui care transmite informatia, felul in care o transmite, daca lucrurile se leaga intre ele in mod logic, punctele pe care le alege ca fiind esentiale in expunerea "adevarului" etc.

Ar fi naiv ( ca sa folosesc un eufemism) sa ne imaginam ca simpla transmitere a anumitor informatii (ce se presupune a fi reale) este suficienta pentru a convinge pe cineva...

Propun sa renuntam la aceste incercari...e jenant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×