Sari la conținut
Forum Roportal
ioanide

Adolf Hitler

Postări Recomandate

Atunci cum iti explici ca o data cu venirea lui hitler in 33 a scos Germania din colapsul economic si a facut-o cea mai puternica natie de pe pamant? Crezi ca economia germana s-a ridicat doar faptului ca i-au jefuit pe evrei? Hitler a fost un geniu diabolic prin arta cu care a manipulat masele. Ar trebui studiat cu atentie pentru ca cei care uita trecutul sunt nevoiti sa il repete si oamenii mereu uita trecutul. In loc sa luam exemplu noi facem tocmai pe dos si dupa ne miram ca avem parte numai de redusi. In timpul razboiului au avut loc cele mai multe descoperiri stiintifice si tehnologice. Hitler a fost orice numai prost nu.

Bravo Light Bringer!Un raspuns absolut pertinent!Ai dreptate.Suntem tentati sa ascundem murdaria sub covor in speranta ca se va uita de ea.Nu zic sa fie invatati tinerii sa gandeasca ca fascistii(desi asta se intampla) ci sa poata invata sa discearna binele de rau.Struti sunt peste tot.In orice domeniu.Cei ce uita sunt nevoiti sa repete!Frumos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca Hitler este un personaj diaboloic este in afara de orice dubiu.

Ce mi se pare mie in schimb dubios la acea perioada istorica este felul in care au actionat francezii si englezii care au declarat pe data razboi Germaniei atunci cand Hitler a intrat in Polonia sa anexeze Silezia care pana cu 20 de ani inainte apartinuse 2000 de ani Germaniei si aceiasi aliati nu au declarat razboi Rusiei bolsevice care a intrat si ea cotropind Polonia dar de partea aialalta .in acelasi rastimp culmea tocmai printr-o intelegere Hitler stalin .....si la aceasta invazie asupra bietei Polonii ....reactia Franco - Engleza era de liniste totala ..!

Este corect sa masori cu 2 unitati de masura ?.

Sau cum ar spune nea ION : pt unii muma pt altii ciuma !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara nici un fel de extrapolari.In fiecare zi mor sute de mii de oameni.De FOAME si de cele mai banale BOLI!Cine e vinovat?Tot Hitler?Sau eu pentru ca gandesc?Orientul mijlociu unde se amesteca sangele cu petrolul tot din cauza lui Hitler?Dar manariile care se intampla sub egida ONU tot Hitler le-a inspirat?Ravl si soimos.Jigniti de profesie.Ce dumnezeu!E un exercitiu logic.Aveti tabuuri tocmai voi?Va e frica sa ganditi.Asa este traim in sisteme punitive care ne impun cu forta valori morale si minciuni idioate pe post de dumnezeu.Sunt complet dezamagit.

Solutia a IV impunea o doctrina care intarea poporul german ca putere economica.Era un calcul simplist.Evreii cam corespundeau cu numarul somerilor.In plus aveau averi.In schimb erau germani care o duceau foarte prost.Ura de rasa era un exercitiu clar.Se gandeau ca daca evreii o duc bine in germania au acumulat averea in Germania.Si de drept ar apartine germaniei.Aceasta a fost esenta nazismului.Spatiul vital nu era o gogorita ci un tel.Era nevoie nu pentru spatiu in sine ci pentru reichul milenar.Unde arienii vor domnii iar undermenshii vor munci pentru ei.Cam cum zic martorii lui Iehova astazi.Interesant ca tot 1000 de ani va dura si reichul iehovist.Nu fac nici un fel de trimitere!

 

Mai omule, se vorbeste despre Hitler, nu despre Biafra, Gaza sau Kosovska Mitrovica. Se intreaba daca Hitler e inger sau demon. Calculele aritmetice potrivit carora nr. evreilor corespundea cu nr. somerilor nu se pot constitui in justificarea genocidului. Iar teoria spatiului vital, al Lebensraum-ului, e mai veche decat Hitler. E preluata daca vrei din teoria evolutionista unde se enunta principiul habitatului si al instinctului de conservare. Ideea a fost preluata si de Hitler si Himmler (prin Generalplan Ost) si alti germani ca o expansiune animalica mai cu seama catre est. Ideea era sa expandeze Reichul ca sa creeze noi spatii (noile Hinterland-uri) pentru natiunea germana cu tot cu bogatiile solului si subsolului acestora si evident cu tot cu populatie (evident Untermenschen).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma indoiesc ca in timpul revolutiei din octombrie Hitler macar se intrezarea in orizontul istoriei.

E adevarat ca nu ...desi Lenin a fost finantat sprijinit si adus in Rusia de spionajul german si pus de acestia in fruntea vRusiei tocmai sa opreasca lupta pe frontul de est ...ceea ce a si facut ca un devotat slujbas al Germaniei.

.Insa acest personaj misterioas ma incita.
Mai degraba e un caz decat personaj
.Multumesc ca mi-ai raspuns chiar daca ai repetat ceea ce trebuie si nu ceea ce stii sau crezi.

ps.Tot nu ai gasit?Ori ai si uitat?

Poate ti se pare surprinzator ...dar eu am afirmat ce cred cu adevarat.

 

 

Atunci cum iti explici ca o data cu venirea lui hitler in 33 a scos Germania din colapsul economic si a facut-o cea mai puternica natie de pe pamant?

Meritul lui Hitler ptr acest lucru a fost nul.

Ar trebui sa intelegi ca in 1933 evrei mai tineau in frau o mare parte din economia Germaniei si erau buni manageri ...iar germanii harnici si seriosi si acest fapta a fost ceea ce a permis acest salt al Germaniei.

La fel si dupa razboi americanii prin planul Marshall au investit mai mmult in Germania decat in sudul Italiei (un exemplu) ptr ca poprul era harnic si serios spre deosebire de sudul Italiei....drept urmare si astazi economia Germaniei este cat cea a Frantei si Angliei la un loc si este cea mai mare exportator de pe planeta depasind chiar SUS si Japonia!

Totul doar ptr ceste doua trei atribute ordine seriozitate si harnicie ...asta e cheia succecului atat de greu inteleasa in Romania unde totul se bazeaza pe smecherie! (adica o forma perfida a prostiei si nu a desteptaciunii cum gresit se crede, cu urmari extrem de negative asupra tarii si oamenilor)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut odata o carte in care erau prezentate ororile din lagarele Auschwitz si Birkenau , am citit cartea cand eram in clasa 8-a... pe timpul lui Ceausescu, am ramas socat. Cartea era destul de veche se vedea dupa hartiile galbene. Erau descrise tot felul de procedee prin care oamenii erau omorati, majoritatea prin gazare. Am citit despre ce se intampla cu corpurile care erau arse sau topite, despre faptul ca unii erau jupuiti de piele, faceau diverse chestii din ea, despre muntii de haine, despre vagoane de par de om, si multe altele care te fac sa plangi... a fost un om nebun asta e clar.

 

Intrebare: care era populatia lumii daca nu ar fi existat razboaiele din secolul XX ?

Luati in calcul numarul de oameni morti, regresia nasterilor dupa razboaie, economia foarte slaba din perioadele razboiului, cum ar fi evoluat tehnologia si economia si ce influente ar fi avut, ?

Nu uitati ca in doar 100 de ani populatia lumii a crescut de ~ 4 ori, concentratia de CO2 poate de 8 ori, variatiile de temperatura la fel, etc... poate ca Hitler a avut poate un rol benefic in intarzierea inevitabilului prin scaderea ritmului de crestere a pupulatiei, sau poate din contra a accelerat apropierea de o era glaciara prin simplu fapt ca a impulsionat inzecit industria razboiului si indirect celelalte industrii!

Se stie cu precizie care va fi viitorul nostru daca concentrartia de CO2 creste in acelasi ritm (constant in ultimii 70 de ani) si nu este prea departe. O era glaciara poate sa se instaureze intr-un interval de doar 10 ani.

Editat de byrev

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai omule, se vorbeste despre Hitler, nu despre Biafra, Gaza sau Kosovska Mitrovica. Se intreaba daca Hitler e inger sau demon. Calculele aritmetice potrivit carora nr. evreilor corespundea cu nr. somerilor nu se pot constitui in justificarea genocidului. Iar teoria spatiului vital, al Lebensraum-ului, e mai veche decat Hitler. E preluata daca vrei din teoria evolutionista unde se enunta principiul habitatului si al instinctului de conservare. Ideea a fost preluata si de Hitler si Himmler (prin Generalplan Ost) si alti germani ca o expansiune animalica mai cu seama catre est. Ideea era sa expandeze Reichul ca sa creeze noi spatii (noile Hinterland-uri) pentru natiunea germana cu tot cu bogatiile solului si subsolului acestora si evident cu tot cu populatie (evident Untermenschen).

scuze ca nu am scris bine semioameni.Insa solutia IV acrediteaza aceasta idee.Eu nu am cerut sa il considere toata lumea in vreun fel anume.Doar eram curios.Iar tu vi sa imi potolesti parte din curiozitate.Multumesc!

 

E adevarat ca nu ...desi Lenin a fost finantat sprijinit si adus in Rusia de spionajul german si pus de acestia in fruntea vRusiei tocmai sa opreasca lupta pe frontul de est ...ceea ce a si facut ca un devotat slujbas al Germaniei.

Mai degraba e un caz decat personaj

 

Poate ti se pare surprinzator ...dar eu am afirmat ce cred cu adevarat.

Meritul lui Hitler ptr acest lucru a fost nul.

Ar trebui sa intelegi ca in 1933 evrei mai tineau in frau o mare parte din economia Germaniei si erau buni manageri ...iar germanii harnici si seriosi si acest fapta a fost ceea ce a permis acest salt al Germaniei.

La fel si dupa razboi americanii prin planul Marshall au investit mai mmult in Germania decat in sudul Italiei (un exemplu) ptr ca poprul era harnic si serios spre deosebire de sudul Italiei....drept urmare si astazi economia Germaniei este cat cea a Frantei si Angliei la un loc si este cea mai mare exportator de pe planeta depasind chiar SUS si Japonia!

Totul doar ptr ceste doua trei atribute ordine seriozitate si harnicie ...asta e cheia succecului atat de greu inteleasa in Romania unde totul se bazeaza pe smecherie! (adica o forma perfida a prostiei si nu a desteptaciunii cum gresit se crede, cu urmari extrem de negative asupra tarii si oamenilor)

In timpul primului razboi?Ma,enciclopedie.Tu ma uimesti.Eu sunt un ignorant prin definitie.Si nu e greu sa ma uimesti.Insa pariez ca asta o stiu mai putin de 2 % din roportalieni.Desi mi se pare bizar,iti acord credit total in aceasta prezumtie/ipoteza.

Poate fi si un caz daca vrei .Insa ramane un caz controversat.

Ai repetat ceea ce ti sa varat in minte de propaganda.Nu ai lasat mintea ta sa proceseze informatiile.Le-ai preluat fara aportul tau propriu.Sunt surprins!Cand ti-am zis de hegemonia Germanilor si extinderea Germaniei pe cai economico-diplomatice m-ai luat in gluma.Nu ca ar fi ceva rau in asta.In orice raport exist o parte activa si una pasiva.Noi oricum stam sa ne-o traga oricine are cu ce.De ce nu ar fi germania,sau anglia sau franta?

 

Am avut odata o carte in care erau prezentate ororile din lagarele Auschwitz si Birkenau , am citit cartea cand eram in clasa 8-a... pe timpul lui Ceausescu, am ramas socat. Cartea era destul de veche se vedea dupa hartiile galbene. Erau descrise tot felul de procedee prin care oamenii erau omorati, majoritatea prin gazare. Am citit despre ce se intampla cu corpurile care erau arse sau topite, despre faptul ca unii erau jupuiti de piele, faceau diverse chestii din ea, despre muntii de haine, despre vagoane de par de om, si multe altele care te fac sa plangi... a fost un om nebun asta e clar.

 

Intrebare: care era populatia lumii daca nu ar fi existat razboaiele din secolul XX ?

Luati in calcul numarul de oameni morti, regresia nasterilor dupa razboaie, economia foarte slaba din perioadele razboiului, cum ar fi evoluat tehnologia si economia si ce influente ar fi avut, ?

Nu uitati ca in doar 100 de ani populatia lumii a crescut de ~ 4 ori, concentratia de CO2 poate de 8 ori, variatiile de temperatura la fel, etc... poate ca Hitler a avut poate un rol benefic in intarzierea inevitabilului prin scaderea ritmului de crestere a pupulatiei, sau poate din contra a accelerat apropierea de o era glaciara prin simplu fapt ca a impulsionat inzecit industria razboiului si indirect celelalte industrii!

Se stie cu precizie care va fi viitorul nostru daca concentrartia de CO2 creste in acelasi ritm (constant in ultimii 70 de ani) si nu este prea departe. O era glaciara poate sa se instaureze intr-un interval de doar 10 ani.

Si eu am citit foarte multe carti scrise DE DETINUTI!Din lagarele naziste.Nu spun ca nu sunt adevarate.Insa suferinta proprie ne acutizeaza simturile si devenim mai sensibili.E condamnabil ca au fost ucisi oameni fara vre-o judecata cat de cat sumara.Insa ceea ce preconizezi tu e de 1000 de ori mai sumbru decat orice regim dictatorial.Doamne ajuta!Ce surpriza pe capul pocaitilor si milenaristilor.Ei se asteapta la armaghedon .Si cred ca se va manifesta cu flacari mari si restul de artificii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa intelegi ca in 1933 evrei mai tineau in frau o mare parte din economia Germaniei si erau buni manageri ...iar germanii harnici si seriosi si acest fapta a fost ceea ce a permis acest salt al Germaniei.

La fel si dupa razboi americanii prin planul Marshall au investit mai mmult in Germania decat in sudul Italiei (un exemplu) ptr ca poprul era harnic si serios spre deosebire de sudul Italiei....drept urmare si astazi economia Germaniei este cat cea a Frantei si Angliei la un loc si este cea mai mare exportator de pe planeta depasind chiar SUS si Japonia!

Totul doar ptr ceste doua trei atribute ordine seriozitate si harnicie ...asta e cheia succecului atat de greu inteleasa in Romania unde totul se bazeaza pe smecherie! (adica o forma perfida a prostiei si nu a desteptaciunii cum gresit se crede, cu urmari extrem de negative asupra tarii si oamenilor)

 

Acum ce facem , dam vina pe evrei pentru ascensiunea Germaniei? Hai sa fim seriosi, evreii au dus Germania de rapa, asa cum au facut cu toate tarile prin care au trecut. Planul Marshall a fost pus la cale, datorita faptului ca "aliatii" aveau nevoie de o bariera intre ei si Rusia, asa ca au sacrificat jumate din Germania , asta ca sa nu mai zicem de Europa care au lasat-o pe mana comunistilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum ce facem , dam vina pe evrei pentru ascensiunea Germaniei? Hai sa fim seriosi, evreii au dus Germania de rapa, asa cum au facut cu toate tarile prin care au trecut. Planul Marshall a fost pus la cale, datorita faptului ca "aliatii" aveau nevoie de o bariera intre ei si Rusia, asa ca au sacrificat jumate din Germania , asta ca sa nu mai zicem de Europa care au lasat-o pe mana comunistilor.

Te inseli draga prietene.

 

 

Germania a asces si dupa ce evreii au fost exterminati ...dar nici nu se poate spune ca au dus Germania de rapa la fel cum nu au dus SUA sau Elvetia de rapa caci acolo si azi au putere economica deosbita.

Planul Marshall nu are nimic cu barierele ci cu reconstructia ...planul Marshall a fost propus si Romaniei in timpul lui Dej si refuzat, mai degraba avea legatura cu expansionisml capitalului american ...dar nici asta neaparat ca uite nu americanii conduc Germania.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum ce facem , dam vina pe evrei pentru ascensiunea Germaniei? Hai sa fim seriosi, evreii au dus Germania de rapa, asa cum au facut cu toate tarile prin care au trecut. Planul Marshall a fost pus la cale, datorita faptului ca "aliatii" aveau nevoie de o bariera intre ei si Rusia, asa ca au sacrificat jumate din Germania , asta ca sa nu mai zicem de Europa care au lasat-o pe mana comunistilor.

Asa e sionismul nu e o gogorita.Face parte din planul bimilenar.Nu numai in germania au fost dezavuati.Pana si egiptienii i-au recuzat.Bineinteles,tot din pricina lui Hitler! Si nu au plecat ci au fost alungati.Insa genocidul de atunci se transpune in legende in care ei sunt invingatori.Scrise in carti ai carei autori sunt ei insisi.E o gluma.Sper sa nu fiu repezit.Insa se spune ca Marea Rosie s-a deschis in fata lor din cauza vitezei de deplasare.

Editat de ioanide

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e sionismul nu e o gogorita.Face parte din planul bimilenar.Nu numai in germania au fost dezavuati.Pana si egiptienii i-au recuzat.Bineinteles,tot din pricina lui Hitler! Si nu au plecat ci au fost alungati.Insa genocidul de atunci se transpune in legende in care ei sunt invingatori.Scrise in carti ai carei autori sunt ei insisi.E o gluma.Sper sa nu fiu repezit.Insa se spune ca Marea Rosie s-a deschis in fata lor din cauza vitezei de deplasare.

Au si motive sa se consdere invingatori.

Cartea lor de rugaciuni este si istoria lor este impusa peste jumatate de planeta ...ceea ce nici un popor nu a reusit.

Ei au reusit sa isi pastreze fiinta nationala doua milenii desi erau risipiti in toata lumea, si in tarile in care au trait au lasat nesterse urme de valori spirituale. Un popor atat de mic si cu un aport atat de mare la cultura, civilizatie si istorie ...nici ca este al doilea.

Nu poti decat sa iti scoti palaria de admiratie fata de asa un popor care si acum cand are tara lui ..face din desert gradini roditoare si ... incearca sa faci intre ei si olteni nostrii o paralela (caci oltenii sunt cei mai antisemiti) si poti zice ca rade harbul de .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×