Sari la conținut
Forum Roportal
lupini

Idei si solutii pentru INVENTII !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da, numai ca un pantalon cu scaun cu tot miroase urat ....

 

 

 

In acest caz....tot respectul meu pentru inventie, dar voi sta mai departe de ea.... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare dintre noi a avut , are si va avea in minte tot felul de idei pentru eventuale inventii ! Indiferent la ce ar putea fi folosita acesta idee a voastra , scrieti-o aici ! E un brainstorming : fiecare isi spune ideea despre o inventie pe care si-o imagineaza!

 

Salut,

Interesant topicul...dar ideile de inovatii/inventii nu se posteaza nicaieri din motive de furt intelectual.

Intai se inregistreaza la OSIM si prin alte tzari. Inregistrarea costa mult si in alte tzari, platesti anual o taxa daca vrei sa fie inventia ta, protejata.

 

Draga "lupini"....daca fiecare dintre noi a avut ....care este ultima ta idee de inventie?

 

Ultima inventie a mea brevetata la OSIM: "Obtinerea pulberilor de zinc"

 

Gabi,

consumabile.org

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este grozava intr-adevar si s-ar putea ca prin perfectionarea motorului cu abur, prin intoarcerea in trecut, aplicand metode si solutii noi de valorificare si recuperare a energiei sa se obtina masini la care costurile pentru combustibili sa fie mult reduse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea este grozava intr-adevar si s-ar putea ca prin perfectionarea motorului cu abur, prin intoarcerea in trecut, aplicand metode si solutii noi de valorificare si recuperare a energiei sa se obtina masini la care costurile pentru combustibili sa fie mult reduse.

 

:spiteful: :blink: :tease: :crazy: :doh: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da-ti in cap....poate iti vine o idee

Pana una alta va dau eu una

peate 70% din energia chimica a benzinei se transform[ in energie termica pe care orice automobilist o "arunca". O parte din energia chimica se transform[ in energie mecanica si din nou o parte din energia mecanica trece in energie termica.

Daca am recupera aceasta energie si am folosi-o in loc sa o aruncam?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil cunosti montajul intitulat 'sensizor de ploaie' ! Acelasi sistem, dar facuta grila dintr-un material inoxidabil, nu din cupru, inoxul sau aluminiul ar merge (aluminiu isi face si el stratul de oxid, automat iti ridica impedanta, dar sensibilitatea montajului se poate regla in timp). Asta imi vine in minte acum, cel mai simplu si ieftin. Ai putea folosi apa ca sursa constanta de energie, doar curge mereu...asta pentru automatizare ! Pentru pompe, ai nevoie de putere relativ mare ... dar daca nivelul raului este peste nivelul terenului de irigat ar fi alta traba(in acest caz nu mai postai aici..dohhh). Chiar nu imi vine in minte ce ai putea folosi pentru a scoate apa folosind alte surse de energie, in afara de motopompe sau pompe electrice alimentate de la un generator pentru a-ti umple bazinul de apa pentru a fi preincalzita inainte de irigare !

 

 

am si eu o idee ce tine de capitolul irigatii

ideea se bazeaza doar pe energia primita de la soare

simplu, bate soarele ai umiditate-n sol, nu bate soarele, nici nu-ti trebui umiditate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
@mihnea, si care e ideea?

Pai ..ideea e ca ..nu ne-o spune ...findca e secreta tehnologia ... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×