Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnisoara, daca vroiam sa discut despre nuantele care le poate avea cuvantul "ignoranta", deschideam topic despre asta.

Si sa stii ca uneori - daca nu adesea - nestiinta se confunda cu prostia.

In 99% din cazuri,nestiinta inseamna prostie.Ai mare dreptate.

 

Aici nu vorbim despre nuante,ci despre ignoranta.Nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cel ce confunda da dovada de nestiinta sau chiar de prostie.

Sunt domn nu domnisoara.

Este o linie atat de fina intre aceste doua sensuri, incat uneori dispare si se combina. Depinde mult de context.

Daca bine imi amintesc, cand vrei sa ii spui cuiva intr-o maniera eleganta ca e prost/proasta, ii spui ignorant/a. Ma-nsel?

Si repet: Daca vroiam sa discut despre nuantele cuvantului "ignoranta" deschideam topic despre asta. Dar daca tii neaparat, deschid topic si poti sa divaghezi pe subiect acolo cat poftesti.

Pana una-alta, scuteste-ma de gargara asta ieftina si de insultele tale de 2 lei grei.

PS: Daca erai domn, eram si eu "doamna", dar nu ti se potriveste termenul, asa ca nu-l mai folosi. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
domn? :lol:

nu ti-ai ales un nick prea masculin..

iar poza.... :tease: :x

Avatarul nu trebuie sa reprezinte masculinitatea sau feminitatea ci doar ceva ce tie iti place.

Nick-ul e cel care ar trebui sa dea un indiciu in privinta sexului ...Seqenenre nu este un nume tocmai cunoscut insa crede-ma ca este unul cat se poate de masculin.

Uite ,in cazul tau nu e vorba nici de ignoranta, nici de prostie ci doar de nestiinta.Acum poate intelegi/ti de ce am pomenit de nuanta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avatarul nu trebuie sa reprezinte masculinitatea sau feminitatea ci doar ceva ce tie iti place.

Nick-ul e cel care ar trebui sa dea un indiciu in privinta sexului ...Seqenenre nu este un nume tocmai cunoscut insa crede-ma ca este unul cat se poate de masculin.

Uite ,in cazul tau nu e vorba nici de ignoranta, nici de prostie ci doar de nestiinta.Acum poate intelegi/ti de ce am pomenit de nuanta...

ah zau? si in cazul "dumitale" e vorba de nepriceperea de a te prezenta

noi nu suntem dezlegatori de mistere sa ne dam seama ce se ascunde dupa un portret de femeie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ah zau? si in cazul "dumitale" e vorba de nepriceperea de a te prezenta

noi nu suntem dezlegatori de mistere sa ne dam seama ce se ascunde dupa un portret de femeie...

Nici nu cred ca este atat de important sa ma prezint ca fiind barbat ajutandu-ma de avatar si nick.Pur si simplu am corectat atunci cand cineva a dedus gresit ca as fi domnisoara...

Devine amuzant...Aici deja nu mai e vorba de priceperea mea in a ma prezenta si nepriceperea cuiva in a dezlega "mistere"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi, stiam eu ca ignorant este si cel care arata o totala lipsa de interes fata de tot ce se intampla in jurul lui(cel ce nu este interesat sa stie,sa invete ,sa afle).Ignorant este si cel care nu are o idee PROPRIE bine conturata vis-a-vis de o oarecare problema.Ignorant este cel care nu-si pune intrebari si deci nu cauta raspunsuri.

Daca topicul tot este in filozofie atunci am sa spun ca este si bine sa fi ignorant pentru ca astea sunt cam singurele persoane ce pot atinge fericirea deplina.

Pace.

Sunt total de acord cu tine.

Nu e nevoie sa va sariti in cap unul la altul pentru ca nu rezolvati nimic, daca va uitati peste definitia "ignorantei" din DEX puteti vedea ca nu ati gresit nici unul.

A IGNORA - 1. A refuza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×