Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vezi, Pavel a fost diplomat, el voia sa spuna ca aceea dintre ei care era schizofrenic, sa poata fi identificat prin faptul ca nu putea traduce ceea ce bolborosea.

Nu,Pavel nu a spus ca cei care vb in limbi fara talmacire sunt schizofrenici,ci ca ar trebui sa se roage in liniste.Pavel insasi s-a inclus printre ei,zicand ca prefera sa spuna cinci cuvinte cu folos decat 10000 fara inteles. Sa speculez de aici ca el nu avea talmacirea vorbirii in limbi,nu? :P

N-ai dat citatul unde Pavel spune sa nu mai vorbeasca in limbi cu voce tare, ci in gandul lui ca sa nu contulbure adunarile.
O:) Am crezut ca s-a inteles din context :P

 

La fel pavel a mai spus nu numai acestor lunatici ci si unor nesimtiti sa nu mai vina la biserica cu mancarea de acasa si sa o manance in vazul tututor fara sa dea nimic nimanui.

Aia e alta mancare de peste.Pavel a certat pe Corinteni in muuuulte privinte,asa finut cum e el,si nu i-a fost frica sa isi pastreze integritatea ,dar discutia noastra este despre vb in limbi.

 

Mai e si citatul din Faptele Apostolilor cand Petru a inceput sa vorbeasca EVANGHELIA in limbi SI TOATA LUMEA INTELEGEA CE SPUNE.
Petru si apostolii vrei sa spui :o: si da,vorbeau pe limba popoarelor adunate acolo,iar vb in limbi a fost data la inceputuri si pentru asta.

Dar Pavel spune ca vb in limbi a fost data si spre zidirea sufleteasca,un dar pe care credinciosii(dupa parerea lui Pavel,TOTI credinciosii) ar trebui sa il aiba si sa il practice fie in camaruta lor,fie in biserica,insotit de darul talmacirii.

 

Asadar Pavel i-a oprit sa mai bolboroseasca cu voce tare daca nimeni nu intelege ce spune.

DA ,aici ne intelegem .

 

Actuala "vorbire in limbi" a penticostalilor se bazeaza pe rastalmacirile bibliei la fel cum sunt cele despre Iad si Rai ale adventistilor. Dovada? Nimeni, nu intelege ce spun ei, si nu vor sa asculte de PAVEL si sa se opreasca din comunicarea cu duhurile satanice, care nu fac decat sa-si bata joc prin ei de minunea facuta de Dumnezeu acum 2 mii de ani cand a dat darul vorbirii in limbi pentru o scurta perioada de timp, ca sa fie propagat mesajul Evangheliei pana ce a putut fi scris intr-o carte.
Eu am auzit-o si printre ortodocsi,ca practica ;)

 

Nimeni nu poate gasi vreo justificare la bolboroseala penticostala numita vorbirea in limbi decat cei inrolati in aceasta secta si ale caror creiere au fost spalate sa o accepte fara nici o logica.

:x: Spalare de creiere...buna lgh%20(21).gif

 

Daca "vorbirea in limbi" ar fi asa cum era in timpul apostolului Petru si ale celorlalti 11 apostoli, de acord, ar fi minunat, unul sa predice Evanghelia intr-o anumita limba si sa priceapa si chinezul si japonezul si romanul in acelasi timp,live. ASTA E VORBIRE IN LIMBI, asa a fost acum 2000 de ani, si era de la Dumnezeu, Dumnezeu nu e nebun, nebunia vine de la Satan.

Te contrazici cu Pavel,care spune as vrea ca toti sa vorbeasca in limbi...pentru ca cine vorbeste in alte limbi vorbeste lui Dumnezeu,si nimeni nu il intelege,ci cu duhul el spune taine

 

Din pacare "vorbirea in limbi" de acum numai de la Dumnezeu nu e.

Orice padure isi are uscaturi si poate ca sunt oameni care spun ca vorbesc in limbi si ei de fapt nu vorbesc(am vazut si din aceia) dar Dumnezeu poate face orice...si ca sa spui ca Dumnezeu nu mai e in stare sa dea acest dar copiilor Sai...este subestimare :o:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pavel vorbea in limbi si era inteles. El ii blameaza pe sarlatani! Pavel ii blameaza pe cei ce cred in borboroseli fara inteles! Cat despre prezenta vreunui nemuritor pe forum, esti tare necredincios!!!

da aici ai mare dreptate cu blamajul. si bolborositul tau este fara inteles . da sunt necredincios ca nu cred in bolboroseli si in neprotestanti. dar am Dumnezeul meu pe care il respect. ahh si vis a vis de nemuritor pe forum cred ca nu intelegi ce inseamna muritor de rind ( de fapt de ce ma mira acest fapt, bolborositul iti da dreptul la nemurire).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce e aia cod divin?

De unde il iei ? din vin?

Daca nu stii de ce te bagi? Si mai spui ca detii adevarul si cunoasti pe Dumnezeul adevarat! Normal ca nu il gasesti prin cartile si site-urile din care te inspiri. Dar acest cod il stiu 'cei ce nu mor' si e scris in 'cartea puterii'. Nu ajung trei paragrafe raslete din Biblie ca sa cuprinzi adevarul. Daca te impiedici atat de acest obstacol nu te vei mai ridica. Mergi mai departe, cultiva samanta asta a ta si aduna roadele sufletului tau si vei gasi raspunsul intrebarilor tale. Inversunarea asta impotriva altora te umple de ura...

 

In primul rand etica si principiile mele de viata ma impiedica sa cer milostenia unui crminal de bebelusi si incitator la crima ...un santajist care isi permite sa ameninte in termeni atat de murdari umanitatea.

 

Ce vine ? Sub forma de Cutremur sau inundatii? ...iar de primit ce primesti cancer sau ciuma....ca medicamente sa le vindeci pe astea doua nu o sa primesti nicicand

Cum spuneam, ura, te umplii de ura! Parca vorbesti in limbi, parac aud voci din intuneric prin tine! Ce bebelusi au fost ucisi? Spune crimele la care a incitat... Care e mizeria cu care ne emeninta?

 

da aici ai mare dreptate cu blamajul. si bolborositul tau este fara inteles . da sunt necredincios ca nu cred in bolboroseli si in neprotestanti. dar am Dumnezeul meu pe care il respect. ahh si vis a vis de nemuritor pe forum cred ca nu intelegi ce inseamna muritor de rind ( de fapt de ce ma mira acest fapt, bolborositul iti da dreptul la nemurire).

Cum se spune, 'te-ai atacat' prietene! Nu intotdeauna cei ce vorbesc in limbi borborosesc, mai sunt si printre ascultatori din cei ce nu pot pricepe, nici chiar pe limba lor. Fiecare are dumnezeul lui, si de aceea il si respecta, ca e al lui!

Dar tu intelegi ce inseamna nemuritor de rand! Si fii sigur ca nemurirea nu e un drept ci un privilegiu! De aceea multi nu inteleg cum sta treaba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar acest cod il stiu 'cei ce nu mor' si e scris in 'cartea puterii'.

Deci tu nu il stii ... sau esti si tu un nemuritor?

Nu ajung trei paragrafe raslete din Biblie ca sa cuprinzi adevarul.
Cele 3 pasaje nu cuprind intreg adevarul ...ele cuprind doar adevarul despre motivul venirii celui care se este de fapt LUCIFER si ni se prezinta noua ca Christos!
Daca te impiedici atat de acest obstacol nu te vei mai ridica. Mergi mai departe, cultiva samanta asta a ta si aduna roadele sufletului tau si vei gasi raspunsul intrebarilor tale. Inversunarea asta impotriva altora te umple de ura...

Este si normal ...cred ca un om cvu bun simtz si spirit civic nu are dreptul sa asiste pasiv atunci cand descopera o sarlatanie cu efect social deosebit de periculos!

A ura raul si minciuna si a iubi binele si adevarul sunt lucruri ce tin de normalitate si constiinta!

Cum spuneam, ura, te umplii de ura! Parca vorbesti in limbi, parac aud voci din intuneric prin tine! Ce bebelusi au fost ucisi? Spune crimele la care a incitat... Care e mizeria cu care ne emeninta?
Ce faci ? ...te exorcizezi ...incep sa iti curga balele cand auzi adevarul

 

Biblie, carte numerelor, capitolul 31 versul 15 zice (Numeri 31:15) sta scris:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pavel vorbea in limbi si era inteles. El ii blameaza pe sarlatani! Pavel ii blameaza pe cei ce cred in borboroseli fara inteles! Cat despre prezenta vreunui nemuritor pe forum, esti tare necredincios!!!

 

Exact, thunami tu ai inteles bine!

 

Pavel vorbea in limbi si era inteles.

 

Penticoslatii "bolborosesc in limbi" si nimeni nu intelege ce vor sa spuna, nici chiar ei, ca sa vezi cum face diavolul pe om de rasul curcilor.

 

De aceea, Pavel a oprit "bolboroseala in limbi" si a rugat sa vorbeasca "in limbi" doar cei care puteau fi intelesi de auditoriu.

 

Vorbitul "in limbi" e un dar de la Dumnezeu, si oricine ar fi martor la el ar ramane uimit, nu STUPEFIAT cum ar ramane daca ar asculta bolboroselile penticostalilor.

 

Darul "bolboroselii in limbi" nu vine de la Dumnezeu, vine de la Satan si e un semn ca in secta penticostalilor ceva nu e pe placul lui Dumnezeu, de aceea El a lasat sa se manifeste asemenea fenomene stranii in randul lor.

 

ATENTIE, VORBITUL

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci tu nu il stii ... sau esti si tu un nemuritor?

Cele 3 pasaje nu cuprind intreg adevarul ...ele cuprind doar adevarul despre motivul venirii celui care se este de fapt LUCIFER si ni se prezinta noua ca Christos!

 

Este si normal ...cred ca un om cvu bun simtz si spirit civic nu are dreptul sa asiste pasiv atunci cand descopera o sarlatanie cu efect social deosebit de periculos!

A ura raul si minciuna si a iubi binele si adevarul sunt lucruri ce tin de normalitate si constiinta!

Ce faci ? ...te exorcizezi ...incep sa iti curga balele cand auzi adevarul

 

Biblie, carte numerelor, capitolul 31 versul 15 zice (Numeri 31:15) sta scris:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am intalnit nemuritori.

Si eu ...dar in filme de prost gust

Eu am vazut nemurirea. Tu nu!
Recunosc ...eu nu consum drogurica sa am tot feluri de trairi deosebite cum poate faci tu....sau vrei sa cred ca ai fost "la Dreapta tatalui" si ai tinut secret pana acum aceasta taina?
Adevarul nu poate fi fragmentat. Pasajele tale au intr-adevar alt inteles daca le rupi de context.

Nu rup nimic din context ba din contra ti-am aratat ca si alti apostoli au retinut aceeasi afirmatie. Iar o fraza atat de dezvoltata cu un mesaj atat de clar si direct cum este motivul venirii lui Isus ... este un text de sine statator.

Ba in plus daca te documentezi vei vedea ca in liturghia in latina care a fost valabila peste 1000 de ani sa nu zic 1500 ...Isus a fost mereu asociat cu LUCIFER ...ba mai clar ...LUCIFER era denumirea generica folosita ptr a-l desemna pe Christos !

 

Dar refuzi sa citesti intreg contextul pentru a observa intelesul corect. Ti-am si explicat dar ocolesti problema.
Si eu ti-am spus ca nu este nevoie ....daca Isus ar fi vrut sa afirme ca a venit sa ne aduca porumbul cartofii si rosiile s-ar fi exprimat la fel de clar ...dar el a recunoscut ca a venitz sa aduca razboi si Ura ...si exact(culmea coincidentei) de acestea a avut parte omenirea!
Si stai linistic ca Adevarul l-am auzit si nu de la oameni. Daca tu speri sa ma tavalesc pe jos in fata spuselor tale, ai reusit: ma tavalesc de ras.

Nu ma supar chiar ma bucur ca te bine dispun ... ce auzi tu in vis e valabil in lumea viselor ...aici in lumea asta in care traiesc oamenii ...degeaba iti spun pisicile si oitele "Adavarul" ... ca tot nu e sigur ca e chiar asa!

 

Si la fel Dumnezeu l-a trimis evreilor pe profetul Hitler ca sa i pastoreasca putin.
BINGO!!! hihihi ...pai dumnezeul ala e chiar diavolul hihihi
Nemurirea in aceasta viata nu e promisa, nu stiu de ce te agiti!

Tocmai de asta ...daca era promisa si exista cu adevarat nu ma agitam ...dar ce viata e aia cand esti mort?

Am vazut cu ochii mei viata fara materie si stiu ce inseamna nemurirea inateriala. dar nu e oprit nimanui sa dobandeasca nemurirea inainte de moartea fizica. Doar ca drumul e bine pazit. Eu am aflat despre el si am intalnit un paznic. Tu?

Am mai spus ... cred ca e cazul s a nu mai iei droguri ...caci e binestiut ca unele halucinogene au efect in zona transcendentei religioase!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×