Sari la conținut
Forum Roportal
marinaru

Craciunul este o sarbatoare crestina sau nu ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu se cunoaste data exacta a nasterii lui Hristos. 25 decembrie era - din cate stiu - un fel de zi nationala in Imperiul Roman. In acea zi majoritatea relgiilor isi sarbatoreau zilele importante, lucru pe care a inceput sa-l faca si crestinismul, pentru a arata ca nu este ostil Imperiului. De aici a ramas 25 decembrie. Ea nu are o legatura directa cu nasterea lui Hristos, dar asa cum un copil orfan isi va alege la un moment dat o zi de nastere - sa zicem ziua in care a fost gasit pe treptele orfelinatului - tot asa a facut si crestinismul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care fapte?

Milioanele de crime la care a asistat ca si complice?

Nu putea cel care singur se recunoaste ca satanist, sa scrie o profetie in care sa interzica murdariile de care stia ca se vor intampla IN NUMELE LUI!

Te miri de parca nu ai sti ca el insusi recunoaste ca El insusi este Lucifer macar in trei locuri diferite din Biblie!

 

Fapte divine vezi astazi cu miile in jurul tau...dar nu esti in stare sa le distingi din cauza studiului indelungat al bibliei

sincer,desi am citit destul nu reusesc sa gasesc locurile de care spui,poate ma ajuti cu trimiteri directe.multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sincer,desi am citit destul nu reusesc sa gasesc locurile de care spui,poate ma ajuti cu trimiteri directe.multumesc anticipat!

Apocalipsa 22. 16 Eu, Isus, am trimis pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai interesant mi s-a parut faptul ca la TV azi nu am vazut nimic legat de "nasterea lui Cristos"...si Craciun. Am vazut doar de Mos Craciun, daruri, cumparaturi, cadouri, bauturi si aceleasi colinde date in fiecare an iar si iar...Este foarte clar ca omul de rand in general nu prea mai asociaza Craciunul cu "nasterea lui Cristos"...si culmea din punctul meu de vedere acest lucru nu este deloc gresit pentru ca in fond nu exista nici o asociere...

 

 

 

Si urmatoarea idee mi se mai pare interesanta...

 

Foarte multi "pocaiti" din diverite culte protestante tin Craciunul si il leaga de nasterea lui Cristos dar ei nu isi mint copii cu Mos Craciun. Considera ca este gresit sa iti minti copilul cu Mos Craciun chiar daca acestuia ii faci o bucurie. Dar oare ei nu isi mint copii cand le spun ca pe 25 decembrie s-a nascut Cristos desi nu stiu sigur ca este asa ?

 

Care dintre cele 2 minciuni este mai rea de fapt ? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fie aceasta zi a Craciunului o sarbatoare crestina sau o mostenire a unor obiceiuri antice ori moderne, ea este, mai presus de toate, o zi de suflet, o zi de bucurie, o zi in care va doresc din toata inima sa fiti fericiti, sanatosi, sa aveti parte de iubire si sa va veseliti fiecare dupa voie !

 

SARBATORI FERICITE TUTUROR !

:focus: :) :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta milenara sarbatoare, devenita o frumoasa si valoroasa traditie, modernizata in timp, a a ajuns sa devina marea sarbatoare a pacii si iubirii, in care sarbatorim de fapt un bebelus, sfant ca toti bebelusii lumii, simbol al Vietii si Iubirii!

Fie ca aceasta sarbatoare sa ne fie indemn sa devenim mai buni si intelegatori cu semenii nostrii, care de fapt sunt adevaratii nostri Mintuitori!

Numai prin dragoste si intelepciune intre noi toti devenim cu totii Mantuitori pentru unul! ... si unu pentru toti!

Fie ca toate doctrinele care fanatizeaza oamenii si prin exclusivism ii invrajbesc pe unii impotriva altora sa fie interzise si lumea sa urmeze Calea Dumnezeiasca a Luminii si adevarului care este calea Invaturii, Ratiunii si Constiintei Superioare!

 

 

Sarbatori Fericite Tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-i o sarbatoare crestina de care mai poate fi atunci? Nu, numai crestinii o sarbatoresc? Nu inteleg unde ar putea fi bubita............hm

 

 

Toate cele bune tuturor !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu-i o sarbatoare crestina de care mai poate fi atunci? Nu, numai crestinii o sarbatoresc? Nu inteleg unde ar putea fi bubita............hm

Toate cele bune tuturor !

Bubita e acolo unde nu se stie exact care este ziua de nastere a lui Isus si pe de alta parte acolo unde aceasta sarbatoare continua de fapt niste sarbatori pagane!

Crestinismul a preluat-o si monopolizat-o

Cine iubeste devarul il si respecta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu se stie care e niua de nastere, de ce te deranjeaza ca s-a stabilit sa fie sarbatorita azi? Care e problema ta de fapt?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ce rai sunteti, in loc sa ziceti saru-mana ca e sarbatoare si nu mai muncim. :focus:

Din partea mea poate sa se nasca Isus in fiecare zi :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×