Sari la conținut
Forum Roportal
s_s_s

se contrazice biblia ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

e grele sa pricepi subtilitatile unui limbaj....

atatttt aratati-va adevarata fata si culmea e ca o faceti singuri ..nici macar nu realizati ca este in cotradictie cu ceea ce incercati9 sa sustinti..... Imi pare rau pentru ratacitii din sectele crestine, dar trebuie sa mearga cineva si in iad ....regretele urmate de bucurie ratutacioasa? stiai ca asta este unul dintre cele mai hidoase asepecte pe care le poate avea un om? bucuria faptului ca altu o duce mai rau decat el sau o ca se duce in jos? dar imi place cum este formulat, mai ca te ia cu fiori....imi pare rau, dar cineva trebuie sa se duca si in iad...daca as fi privit doar partea de suprafata a acestui mesaj nici macar nu visam ce se ascunde in spate, unii au ajuns experti in a-si exprima ura atat si adevarata fata atat de placut...unde va este iubirea pentru aproape? asa ne iubim parintii? imi pare rau frate dar cineva trebuie sa faca si partea murdara a lucrurilor si acela vei fi tu, stii eu nu pot am fost ales si nu imi pot permite sa ma cobor atat de jos.....

Degeaba te consideri ales, ca eu nu te am pe lista! Biblia vorbeste la fel si despre bine si despre rau. Nu compatimeste pe cei ce se pierd singuri. cine nu vrea bine va avea rau. Si nu o spun cu ura!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Degeaba te consideri ales, ca eu nu te am pe lista! Biblia vorbeste la fel si despre bine si despre rau. Nu compatimeste pe cei ce se pierd singuri. cine nu vrea bine va avea rau. Si nu o spun cu ura!

Tu afirmi cele spuse ...ca stii?

sau doar ca le crezi?????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bla bla bla...eu speram ca macar aici sa apara ceva polemici/expicatii etc...interesante pe contradictii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Degeaba te consideri ales, ca eu nu te am pe lista! Biblia vorbeste la fel si despre bine si despre rau. Nu compatimeste pe cei ce se pierd singuri. cine nu vrea bine va avea rau. Si nu o spun cu ura!

 

gata deja te-ai erijat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biblia spune ca exista CREAŢIE.

 

Darwin spune ca exista EVOLUŢIE.

 

Omenirea distruge pamantul si odata cu el si pe ea insasi.

 

Morala: nici o specie din cele studiate de Darwin nu a reusit performanta de a se distruge pe sine si alte specii.

 

Atunci unde e evolutia speciei umane? Evoluţie inseamna progres, nu sinucidere.

 

Sau credeţi ca lucrurile vor fi roz bombon peste 50-100 ani?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Evolutia este cel mai evident lucru!

 

Dar dezvoltarea inteligentei fara dezvoltarea CONSTIINTEI va duce la tot mai rau ptr planeta si omenire.

 

Nu de la religie vine salvarea ci de la educatie ....pacat ca statele lumi incurajeaza educatia religioasa primul pas catre fanatismul religios...in loc sa incurajeze educatia!

 

La topic:

 

Biblia se contrazice pe sine , se contrazice si cu cunoasterea umana , se contrazice si cu realitatea...

intr-un singur punct are totusi dreptae si anume:

Acolo unde recunoaste ca diavolul e stapanul lumii acesteia si Isus recunoaste ca e Lucifer si a venit sa ne aduca nu pacea ci inversul ei ...si acest ADEVAR este EVIDENT Ptr toata omenirea !!!!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu afirmi cele spuse ...ca stii?

sau doar ca le crezi?????

Stiu si cred. Oricum Biblia nu e Dumnezeu, ci e despre Dumnezeu. Intre Om si Dumnezeu nu e nimic, legatura e directa. Biblia are doar rol de informare. Odata legatura cognitiva realizata, nu mai e nevoie de ea pentru relatia cu divinul. Dar cati inteleg asta? De aceea nu conteaza ca exista "contradictii" sau alte neclaritati in ea - sunt doar erori umane, firesti de altfel. Dar un om inteligent nu se loveste de ele. Nu asta e important!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu si cred. Oricum Biblia nu e Dumnezeu, ci e despre Dumnezeu. Intre Om si Dumnezeu nu e nimic, legatura e directa. Biblia are doar rol de informare. Odata legatura cognitiva realizata, nu mai e nevoie de ea pentru relatia cu divinul. Dar cati inteleg asta? De aceea nu conteaza ca exista "contradictii" sau alte neclaritati in ea - sunt doar erori umane, firesti de altfel. Dar un om inteligent nu se loveste de ele. Nu asta e important!

 

 

Tind sa-ti dau mare dreptate, dar...am unele rezerve legate de cine ne induce Increderea sau Neincrederea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tind sa-ti dau mare dreptate, dar...am unele rezerve legate de cine ne induce Increderea sau Neincrederea...

Credinta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Credinta!

 

ASA e, subiect VAST! Niciodata "pipaibil" de toti oamenii - la fel!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×