Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu ma chinui sa citesc Andre Gide. Tare plicticos mai e. Cred ca pana la urma renunt cu toate ca nu-mi sta in fire.

[snapbacca]27730[/snapbacca]

 

Pivnitele Vaticanului

 

Da, cam asa este insa sfarsitul "face toti banii". :o:"

Cel putin pentru mine asa a fost.

 

Ti-am mai spus ca am catalogat-o ca o carte din categoria: "o singura fraza interesanta, dar pentru asta merita sa citesti toata cartea" :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe departe cea mai amuzanta carte pe care am citit-o este Trei intr-o barca de Jerome ca. Jerome, am ras cu lacrimi, chiar trebuie sa o cititi. Mai nou citesc literatura asiatica (japoneza si chineza), recomand Stol de pasari albe si Vuietul muntelui de Yasunari caawabata.

 

Si mie mi-a placut Jerome ca. Jerome, dar mi sa-a parut mai amuzanta "Three man on a bummel" (nu stiu traducerea in romana, da e o continuare la Trei intr-o barca) decat Trei intr-o barca. Si am citit si Yasunari caawabata, si daca tot iti place literatura asiatica, repet: Harucai Muracaami.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si mie mi-a placut Jerome ca. Jerome, dar mi sa-a parut mai amuzanta "Three man on a bummel" (nu stiu traducerea in romana, da e o continuare la Trei intr-o barca) decat Trei intr-o barca. Si am citit si Yasunari caawabata, si daca tot iti place literatura asiatica, repet: Harucai Muracaami.

[snapbacca]28182[/snapbacca]

 

Ma bucur c-a mai auzit lumea de cartile astea si mai ales ca aud si eu de carti noi. E destul de greu sa alegi ceva anume dintr-un anticariat. De fapt nu e atat de greu dar necesita timp. Merci pentru sugestii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu citesc acum din opera lui fitgerald (marele gatsby) si pot zice ca este f frumoasa.

alte carti bune:saligner-de veghe in lanul de secara;muracaami;remarque-pe

frontul de vest nimic nou;

si scritorul meu preferat:andrei macaine. :o::o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit Letopizdetul lui Vacaulovscai si cartea da impresia ca are si altceva decat atitudine si defulare... dar nus, cred doar ca e refresing dupa atatea alte carti in care se cauta sensul vietii. a citit cineva din noul val de prozatori tineri de la polirom?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu citesc acum din opera lui fitgerald (marele gatsby) si pot zice ca este f frumoasa.

sincer, fitgerald si opera sa nu m-au impresionat deloc. marele gatsby, care este considerat cel mai bun roman al sau, nu mi sa-a parut ca avea ceva special, iar blandetea noptii, nici atat. nu stiu de ce, dar aceata parte din generatia jazz nu ma atrage deloc.

 

cat despre mine, abia am inceput meseria de a trai - cesare pavese - si mi se pare interesanta, cel putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiam ce sa mai citesc, si am dat de un grup pe google cu numele Darca and Distrubing Boocas and Authors. Am vazut ca Frederic Celine e foate apreciat la sectiunea asta. Mi-am luat si eu Mort a Credit, am citit aproape juma si am inceput sa ma plictisesc, am impresia ca autorul trage sa scrie un roman cat mai gros, prin introducerea de descrieri de pagini intregi. Mi-a placut pe la inceput si acuma ma dezamageste.

Daca ati citit ceva de autorul asta vreau sa stiu parerea voastra.

Ce mi-a mai placut si recomand e Golem de Gustav Mayerca (sau cu so scrie).

Si daca mai stiti alti autori de genul asta a caror carti sa fie si in romaneste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o altfel de lectura :

 

A . Soljenitin " O zi din viata lui Ivan Denisovici" , "Pavilionul cancerosilor" si trilogia Arhipelagul Gulag

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

momentan citesc marchizul de Sade- "Crimele iubirii"...am mai citit si alte scrieri de-ale lui si nu mi se pare atat de "sadic" pe cat se spune...sau poate ca am citit eu variante cenzurate, desi ma indoiesc. de ce toata lumea se inspaimanta cand spui "citesc marchizul de Sade"? sunt putini cei care la-au citit, si totusi este atat de blamat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×