Sari la conținut
Forum Roportal
andya

Ce mai cititi?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uita-ti ce incerc eu sa citesc......poate va place si voua

Oscar Wilde-De profundis

caonrad Lorenz-Si el vorbea cu patrupedele cu pasarile si cu pestii

" "-Asa a descoperit omul cainele

Arthur Rimbaud-Poezii

Andrea Dworcain-Razboiul impotriva tacerii

Harper Lee-....sa ucizi o pasare cantatoare

Joyce Carol Oates-Bestii

Mircea Eliade-de-ra Chirstina

Bram Stocaer-Dracula

William Trevor-Citindu-la pe Turghienev

si.de. Salinger-De veghe in lanul de secara

pe.sa.........lectura placuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar Sven Hassel a citi cineva pe aici...

mie mi se pare acest scriitor cel mai bun in genul literaturii despre al-2-lea razboi mondial

ce spuneti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DAN, Ioan Cavalerii

Curierul secret

 

nu uita volumul al treilea "Taina Cavalerilor" :oca:

GOLDING, William Imparatul mustelor
impreuna cu "De veghe in lanul de secara" si "Pe drum" de Jacca caerouac.....trei dintre cele mai bune carti din literatura americana.....dupa parerea mea
HERBERT, Franca Dune: vol 1, 2

 

ASIMOV, Isaac Fundatia

Fundatia si imperiul

[snapbacca]34040[/snapbacca]

TOATA seria Dune merita citita pentru ca este un monument al SF-ului, o carte inegalabila si irepetabila.....oricum daca cititi primele 2 volume nu va veti mai putea opri asa ca ..... :good: :good:

 

de la asimov se poate citi orice, de la ecranizatele "eu, robotul" si "omul bicentenar" si pana la mai putin cunoscutele "o piatra pe cer" si "robotii de pe aurora"....daca te incanta SF-ul nici o carte de-a sa nu te va dezamagi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa nu mi-o luati in nume de rau dar nu stiu cat de folositor este a insira liste de carti si autori pe un forum care isi propune (din cate am inteles eu ) sa ne faca sa comunicam si sa ne impartasim totusi din experiente , in cazul topicului de fata vorbim despre literatura si cream liste de titluri si autori ... nus de ce dar listele astea lungi mie imi miros a copy-paste :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa nu mi-o luati in nume de rau dar nu stiu cat de folositor este a insira liste de carti si autori pe un forum care isi propune (din cate am inteles eu ) sa ne faca sa comunicam si sa ne impartasim totusi din experiente , in cazul topicului de fata vorbim despre literatura si cream liste de titluri si autori ... nus de ce dar listele astea lungi mie imi miros a copy-paste  :-

[snapbacca]46495[/snapbacca]

.............draga jojodor vreau sa iti spun ca de data asta sa-ar putea sa te insele mirosul.........eu una am propus carti care intra-devar merita citite(sau cel putin asta e parerea mea) si daca vrei sa afli mai multe despre ele nu trebuie decat sa ma intrebi :good:

 

 

 

 

pe.sa. Astept intrebarile tale :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu una am propus carti care intra-devar merita citite(sau cel putin asta e parerea mea)

 

Fiecare dintre noi are alte gusturi si preferinte in materie de literatura. In loc sa facem liste cred ca ar fi mai folositor sa propunem fiecare cate o carte, doua si sa si explicam de ce credem ca merita citita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca lista este copy/paste de undeva, cred ca oricine poate regasi printre titlurile de acolo ceva care sa-i aduca aminte de o lectura placuta si poate recomanda cartea respectiva (cum am facut eu :Pe) sau din contra poate veni cu o propunere noua....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

umberto eco : numele trandafirului si pendulul lui foucoult - unele din cele mai bune carti pre care le-am citit. pana la eco apreciam codyul lui da vinci pentru iontroducerea in semiotica pe care mi-a oferit-o; de la eco incoace, brown nu prea mai are valoare;

 

 

acum citesc psihologia inteligentei de piaget si ce este filosofia antica de pierre hadot.

 

 

vreti carti de filosofie? incercati mitul lui sisif al lui camus. pentru cineva care vrea sa incerce filosofia exisatentialista e superb.

 

vreti carti de psihologie? incepeti cu interpretarea viselor. freud va va ajuta sa va intelegeti subconstientul( atat cat se poate ) si sa va descifrati visele.

 

vreti romane care sa va provoace la maxim? incercati sa terminati ulise.

 

vreti ciudatenii? un veac de singuratate.

 

romane filosofice? greata de sartre.

 

volume de poezii? poemele in proza ale lui baudelaire.

 

in rest, nu pot sa dau sfaturi sau cel putin sa ma laud c-am citit ceva din genurile sf, horror( poate doar poe, dar e mult peste ce se crede despre acest gen). pur si simplu nu gust.

 

 

pentru dezbateri de tot felul, cei interesati si avizati pot incerca the_aftermath_2003@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am citit "Mizerabilii"de Victor Hugo si mi se pare o carte fascinanta dar nu prea mi-au placut partile in care "iti baga pe gat" istoria Frantei :oca:

am mai citit si "Contesa Fantoma"da Al. Dumas.e ciudata mai ales ca mie imi plac cartile sf sau horror

exemplu de horror citit nu demult e "Misterele Dunelor" de Stephen caing

 

 

si cam atat(that-sa all folcas) :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incepusem ca ma ingrijorez ca nu ati mai citit nimica :wub: .......deoarece de mult nu am mai vazut activitatea la acest topic

.......si acuma sa spun ce am mai citit eu:1) Bestii-Joyce Carol Oates(2001)....tipa a fost nominalizata anul trecut la premiul Nobel.....oricum superba carte.......

2)De veghe in lanul de secara-si.de. Salinger......draguta de asemenea numai ca ar fi si mai draguta daca Holden nu ar uri aprope tot pe lumea asta.....oricum toti trecem prin criza pe care o suporta el.......offffffff adolescenta asta

si ma chinui sa termin de citit de-ra Christina-M. Eliade si Concert din muzica de Bach-H.pe. Bengescu

 

cam atat despre cartile pe care le-am citi eu in ultima vreme :">

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×