Sari la conținut
Forum Roportal
Dirtyangel

Fructe preferate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

NU AI AUZIT DE RODIE?

 

Punica Granatum!

Se gaseste CHIAR si in Romania, chiar si necoapta!!! :stars:

Cele pe care le-am savurat eu, se pare ca erau chiar persane, din Damasc, exista si prune de Damasc! :stars:

Acest fruct este o baca falsa, globuloasa, are multa vitamina C, are samburi comestibili si dulci, e buna, ce mai!!!

Trebuie sa o consumi coapta bine, altfel nu e prea buna!

 

Merci ca mi-ai amintit de pepeni! sunt deliciosi indiferent de culoare. Am mancat si romanesti si italienesti! soiurile originare din Turcia, care cresc la noi, sunt cele mai gustoase: turchestan, cantalup, yummy! :(

 

rodiile sunt preferatele mele! Au un gust splendid!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
portocale, căpşuni....fragi....struguri...

 

Cum puteam sa uit de fragi? :stars:

Sunt foarte buni, imi plac mai mult decit capsunile. Sunt asa aromati si dulci! Un gust divin!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fisticul? nu stiu, sa zicem ca e fruct...

 

 

Fisticul face parte din familia nuci-lor, are coaja osoasa, tare.

Alataieri am vazut la TV un show despre cultivarea fisticului doar de 46 de ani si in Statele Unite in California.

L-au aduc aici pe furis prin Alaska din Iran !!!

 

 

Cum puteam sa uit de fragi? :flowers:

Sunt foarte buni, imi plac mai mult decit capsunile. Sunt asa aromati si dulci! Un gust divin!!!

 

 

 

S-a uitat si de pere si de pruni !!! Fragii sint mai rari pe piata decat capsunii.

Ii culegeam in copilarie ce petereceam vacanta de vara cu bunicul la cosit iarba in padure.

Adunam si ciuperci, zmeura, mure, coacaze sau afine si tot ce mai era comestibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul mere pot manca in cantitati industriale, fara sa ma satur, given one thing: sa fie mari si zemoase, nu jigarite.

 

Prunele sunt iarasi intre favoritele mele, si intr-un timp erau corcodusele, dar se gasesc greu. Cum spunea cineva, visinele din visinata rule :flowers:

 

Dupa banane nu ma omor, nici dupa portocale, insa lamaia imi place. E ideal daca odata sau de doua ori pe saptamana beau un ceai cu lamaie. Si in rest, tot ce e fruct si e comestibil, mearga-nainte! Nu-s mofturos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×