Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

alegerea religiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

DarkBringer

numaii oamenii slabi si care au nevoie de ajutor adera la o religie

EXACT. Cea mai mare dovada a sinceritatii omului fata de el insusi e sa recunoasca faptul ca e un nenorocit. Te crezi puternic si fara nevoie de ajutor ? Pai stai ca esti tanat, fumatul inca nu ti-a batut suficiente cuie la cosciug, alcoolul nu ti-a distrus suficiente celule hepatice, apa nu ti-a infundat destul rinichii, si chiar daca n-ar fi toate astea din "minunata" lume in care traiesti, tot la 2m sub pamant ajungi in pielea goala. In cativa zeci de ani te cheama groapa si pe tine. Mai vorbim.

nici o religie la ora actuala nu este ceea ce ar trebui sa fie, sunt toate niste gunoaie.

Care sunt studiile tale in domeniu ? Parerile de mahala nu au relevanta academica.

va place sa slujiti o religie care are mainile patate de sange nu?

Adica ?

asta parca se numeste complicitate nu?

La ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt crestina, cred in Dumnezeu dar nu sunt religioasa.

Adica sunt botezata ortodoxa dar am renuntat sa mai merg la biserica de ceva timp, sa ma spovedesc, sa-mi fac cruce si sa sarut icoane.

Religia este doar o alta afacere dupa parerea mea.

Cata fatarnicie ca religiile sa fie imparite in doua : Pagane si adevarate. Ortodoxismul accepta catolicismul si invers dar nu doar o credinta (ma rog in cazul respectiv o religie) e adevarata ?!?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Delfina

Sunt crestina, cred in Dumnezeu dar nu sunt religioasa.

Ce inseamna sa fii crestina ? Ce inseamna sa crezi in D-zeu ? Ce inseamna sa fii religioasa ? Infuncti de reprezentarea acestor lucruri in mintea ta, e de bine sau e de rau.

Religia este doar o alta afacere dupa parerea mea.

Parerea ta e gresita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am multe rude care sunt protestanti,in special adventisti de ziua a saptea,care isi sustin foarte clar si concis punctul de vedere.Am participat la destule slujbe,de fapt predici si la ei totul se discuta.Exista un predicator,insa si ceilalti oameni pot adresa intrebari.Intr-un fel mi se pare interesant.Eu sunt ortodoxa si nu mi-as schimba religia.Insa mi se pare ca in ortodoxism exista mai multa rigoare decat in celelalte culte crestine,chiar si fata de cataolicism.Diferentele nu sunt discrepante,insa ele exista si se cunosc.Daca ati putea sa va alegeti voi personal religia ati ramane la ortodoxism sau ati opta pt altceva?

Si eu am fot de religie ortodoxă şi am trecut la adventisti.Dacă citeşti biblia,ai să-ţi dai seama că e religia care respectă doar ce cere Dumnezeu de la noi.Mie cel mai ur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am fot de religie ortodoxă şi am trecut la adventisti.Dacă citeşti biblia,ai să-ţi dai seama că e religia care respectă doar ce cere Dumnezeu de la noi

Ce te face sa fii atat de sigur ca religia ta nu vine de la Satana?

Crezi tu ca diavolul va spune veniti la mine ca eu sunt diavolul? Pai o fi prost!

Ca sa vezi cui te inchini nu trebuie sa te uiti la cartea de manipulare a diavolului ci la FAPTE!!!

Si vezi cu ce se lauda religia crestina in 2000 de ani de existenta "sfanta"

Nici religia satanista nu a comis attea crime si suferinta oamenilor.

Mai citeste pareri de ale mele pe forum ca sa vezi cum se vad lucrurile si de partea aialalta!

Cand iti alegi religia si vrei sa o faci corect ...trebuie sa cantaresti lucrurile ...si ptr a le cantarii iti trebuie doua talere la balanta. nu doar una!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ortodoxa si nu mi'as schimba religia. In ortodoxism m'a creat Dumnezeu aici raman.

Asta nu inseamna ca nu respect religia celor dragi. Finul meu a trecut la catolici in urma casatoriei. de fapt au facut cununie religioasa mixta insa acum merge numai la biserica catolica. nu i'au cununat parintii mei deoarece au fost unele probleme de sanatate si nu au mai putut. dar au tinut sa le boteze fetita catolic. pot spune ca m'a impresionat botezul. toata lumea respecta slujba. nu ca in unele biserici la ortodoxi unde vin babele sa barfeasca si nu sa asculte slujba si sa se roage. apoi eu i'am fost nasa la 7 si la 12 ani cand i'am luat rochita alba. asa e.

 

@zoltverino - nu inteleg de ce ti se pare neigienic sarutarea icoanelor. atunci ce mai zici de impartasitul cu aceeasi lingurita ... ai auzit tu ca s'a imbolnavit cineva din cauza ca a fost impartasit cu aceeasi lingurita??? sau ca a sarutat o icoana???? sunt sigura ca nu ai auzit. si nu se intampla nimic pentru ca Dumnezeu a lasat sfanta impartasanie pentru bine si nu pentru rau. mai gandeste'te, te rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BogdanP

 

EXACT. Cea mai mare dovada a sinceritatii omului fata de el insusi e sa recunoasca faptul ca e un nenorocit. Te crezi puternic si fara nevoie de ajutor ? Pai stai ca esti tanat, fumatul inca nu ti-a batut suficiente cuie la cosciug, alcoolul nu ti-a distrus suficiente celule hepatice, apa nu ti-a infundat destul rinichii, si chiar daca n-ar fi toate astea din "minunata" lume in care traiesti, tot la 2m sub pamant ajungi in pielea goala. In cativa zeci de ani te cheama groapa si pe tine. Mai vorbim

 

maine daca as afla ca mor peste 2-3 luni as fi la fel , nu mi-as schimba nici macar o idee, nu o sa ma supun si nu o sa plec capul la nimic din ce este pe pamantul asta sau la ceva care contravine ideilor proprii...oricum nu mie frica pt ca sunt protejat de karma, am avut ocazia sa o vad in actiune de-a lungul anilor si nici karma nu da gres asa ca nu imi este frica...nici la 100 de ani.

 

Care sunt studiile tale in domeniu ? Parerile de mahala nu au relevanta academica.

 

istoria, realitatea, faptele lor si mai ales efectele rezultate de pe urma unor actiunui inconstiente comandate de niste minti posedate de diavol

 

Adica ?

 

cum adica? negi si contesti istoria? ati uitat asa usor de noaptea sfantului bartolomeu, de cruciadele "crestine", de conchistadorii portughezi, de "vrajitoarele" arse pe rug, de bruno si alti cine stie cati cercetatori care si-au dedicat viata pt binele si evolutia omenirii care au fost omorati? au zeci de milioane de victime la activ si gandestete cati nevinovati au fost...sau probabil tu te referi la noile "religii" aparute intre timp? iti garantez ca si ele au aceleasi lacune , mai mari poate...pt ca nu se multumesc sa omoare oameni ci ii transforma in niste prozeliti inapti

 

La ce ?

 

la crima,la jaf, la pangarirea individului la ce vrei tu .....cand ajuti pe cineva sa fure sau sa ucida, chiar daca nu pui mana sau sa actionezi efectiv tot complice ramai...asa si cu cultele vosatre tampe

Editat de DarkBringer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarele

n ortodoxism m'a creat Dumnezeu aici raman.

Nu, D-zeu te-a creat in pielea goala si in casa parintilor tai. Orientarea religioasa e ceva ce vine mai tarziu, mult mai tarziu.

@zoltverino - nu inteleg de ce ti se pare neigienic sarutarea icoanelor.

Pt. ca asa este.

atunci ce mai zici de impartasitul cu aceeasi lingurita .

Un alt lucru neigienic.

ai auzit tu ca s'a imbolnavit cineva din cauza ca a fost impartasit cu aceeasi lingurita? sau ca a sarutat o icoana?

Da, mai multi.

sunt sigura ca nu ai auzit. si nu se intampla nimic pentru ca Dumnezeu a lasat sfanta impartasanie pentru bine si nu pentru rau

Igiena e un lucru rau ?

 

 

Dark Bringer

maine daca as afla ca mor peste 2-3 luni as fi la fel , nu mi-as schimba nici macar o idee,

Asta arata ca esti mort deja.

nu o sa ma supun si nu o sa plec capul la nimic din ce este pe pamantul asta sau la ceva care contravine ideilor proprii.

Ai o problema medicala.

oricum nu mie frica pt ca sunt protejat de karma, am avut ocazia sa o vad in actiune de-a lungul anilor si nici karma nu da gres asa ca nu imi este frica...nici la 100 de ani.

Ce-i karma ?

istoria, realitatea, faptele lor

Asa cum le percepi tu in urma alegerilor deja facute. Tu iei nota doar de ceea ce cauti.

cum adica? negi si contesti istoria?

Nu, doar asa-zisele tale cunostinte.

ati uitat asa usor de noaptea sfantului bartolomeu, de cruciadele "crestine", de conchistadorii portughezi, de "vrajitoarele" arse pe rug, de bruno si alti cine stie cati cercetatori care si-au dedicat viata pt binele si evolutia omenirii care au fost omorati?

Omorati de catre cine ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt ortodoxa si nu mi'as schimba religia. In ortodoxism m'a creat Dumnezeu aici raman.

Nu te-a cret nimeni ortodoxa!

Tocmai ca nu ai fost creata asa ..te-au dus parintii si nasii la biserica si te-au promis ortodoxiei!

Nici un om nu se naste in nici o religie ptr ca religia nu este creatzia lui Dumnezeu ci a oamenilor!

Dumnezeu te-a facut OM si asta e suficient!

Daca Dumnezeu voia sa fim religiosi fii sigura ca pe pamant exista o singura religie ...aia care o impunea Dumnezeu!

 

 

 

Omorati de catre cine ?

Cum adica de cine?

De niste oameni prostiti de o religie care se baza pe biblie si o poveste cu Isus!

Adica de stramosi tai care sunt la fel ca tine ....

tare greu pricepi ca a te fanatiza asa cum faceti voi pocaitzii, folosind aceleasi arme manjite cu sange ...va face complici la aceste crime!

Probabil ca va asteapta pentru aceasta complicitate "mantuirea" oferita de diavol!

Chiar daca voi il denumiti dumnezeu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea ta e gresita.

nu este parerea ei! intreaba un preot cati bani ia pentru o inmormantare,cam cati bani se dau la spovedanie sau cand iei pasca! intr-adevar nu toti cer bani, dar majoritatea... asa ca religia este o afacere!cel putin la ortodocsi!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×