Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

alegerea religiei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu este parerea ei! intreaba un preot cati bani ia pentru o inmormantare,cam cati bani se dau la spovedanie sau cand iei pasca! intr-adevar nu toti cer bani, dar majoritatea... asa ca religia este o afacere!cel putin la ortodocsi!

Intreba si un pastor catzi bani ia prin ZECIUIALA!

Scopul religiei a fost mereu ingemanat cu interesul ptr "ochii dracului" probabil ca sa ne dovedeasca inspiratia "divina" a religiei!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai o problema medicala.

 

nu...am mandrie, onoare si demnitate lucruri de care unii nu au nici cea mai vaga idee

 

Ce-i karma ?

 

acea aura care te protejeaza si iti intoarce totul...e acel lucru spune ca nu poti sa faci un rau si sa te sustragi consecintelor...orice rau ti se intoarce , exact cand iti e lumea mai draga si mereu sub o forma la care nu te astepti....

 

Asa cum le percepi tu in urma alegerilor deja facute. Tu iei nota doar de ceea ce cauti.

 

daca tu negi istoria si cartile e grav, este una dintre mostenirile noastre care ne amintesc ca inca suntem la un stadiu foarte jos...mai citeste si documenteazate, s-ar putea sa ajungi la niste concluzii interesante chiar si pt tine

 

Omorati de catre cine ?

 

tu chiar nu ai citit nimic sau pur si simplu nu stii? sau nu vrei sa vezi? e ca si cum te-as intreba eu ce este aia biblie , daca e masina sau tara

Editat de DarkBringer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DarkBringer

nu...am mandrie, onoare si demnitate lucruri de care unii nu au nici cea mai vaga idee

Daca ai avea o farama de mandrie si demnitate ti-ai da o sansa.

acea aura care te protejeaza si iti intoarce totul...e acel lucru spune ca nu poti sa faci un rau si sa te sustragi consecintelor...orice rau ti se intoarce , exact cand iti e lumea mai draga si mereu sub o forma la care nu te astepti....

Amice, tu-mi spui cum functioneaza karma, pe cand eu te-am intrebat ce este. Cum ai ajuns la ceea ce insiri acolo ?

daca tu negi istoria si cartile e grav

Nu, eu neg iluzia ta. Cum ca stii istorie.

mai citeste si documenteazate,

Baah da' ce savant ai fost aici.

tu chiar nu ai citit nimic sau pur si simplu nu stii?

Tu nu du grija mea. Raspunde la intrebare. Sau ai dat de greu ?

sau nu vrei sa vezi?

Eu vad tot, nu doar ce vrei tu.

e ca si cum te-as intreba eu ce este aia biblie , daca e masina sau tara

Intreaba-ma si-ti voi raspunde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ai avea o farama de mandrie si demnitate ti-ai da o sansa.

 

mai bine zis, ati realiza si voi ceva daca ati avea asa ceva

 

Amice, tu-mi spui cum functioneaza karma, pe cand eu te-am intrebat ce este. Cum ai ajuns la ceea ce insiri acolo ?

 

am zis deja ca este o aura :stars: voi vreti definitii ca la fizica sau ce? sau o vrei pe aia din dex? geez

 

Nu, eu neg iluzia ta. Cum ca stii istorie.

 

se vede cata stii.....

 

Baah da' ce savant ai fost aici.

 

ironia marcheaza deseori neputinta de a trece peste cugetarile altuia...evident ca iar o sa interpretezi cum vrei tu

 

Tu nu du grija mea. Raspunde la intrebare. Sau ai dat de greu ?

 

degeba ca oricum nu ai urechi sa asculti si ochi sa vezi...as putea sa iti demonstrez si negru pe alb ca tot nu ai crede...fanaticii nu au decat un singur tel

 

Eu vad tot, nu doar ce vrei tu.

 

vezi strict subiectiv si ce iti convine

 

Intreaba-ma si-ti voi raspunde.

 

oricum nu ai putea sa faci diferenta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarele

 

Nu, D-zeu te-a creat in pielea goala si in casa parintilor tai. Orientarea religioasa e ceva ce vine mai tarziu, mult mai tarziu.

 

Pt. ca asa este.

 

Un alt lucru neigienic.

 

Da, mai multi.

 

Igiena e un lucru rau ?

 

 

Domnule Bogdan,

 

Daca Dumnezeu m-a creat in casa parintilor mei care sunt ortodoxi, credeti dumneavoastra ca m-a creat aici ca sa ma boteze ai mei in alta religie ???? Cum poti gandi in asa fel ????

 

Si scuza-ma, dar nu te cred cand spui ca stii oameni care s-au imbolnavit datorita faptului ca au fost impartasiti cu aceeasi lingurita !!! Nu te cred si punct.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarele

Domnule Bogdan,

 

Daca Dumnezeu m-a creat in casa parintilor mei care sunt ortodoxi, credeti dumneavoastra ca m-a creat aici ca sa ma boteze ai mei in alta religie ???? Cum poti gandi in asa fel ????

 

Nu, intrebarea e alta. Cum ai putea tu gandi corect cu asemenea premise eronate. Adica :

1. D-zeu te-ar fi creat in mod special intr-o familie ortodoxa.

Fals. D-zeu nu predestineaza privind alegerea religiei.

2. Botezul ar fi ceva ce se face la varsta inconstientei.

Fals. Botezul se face la varsta asumarii responsabilitatilor ce decurg de aici.

3. Botezul ar fi ceva ce se face doar de catre parinti.

Fals. Botezul e un act constient si deliberat, in urma unei alegeri personale facute pe baza de informare.

4. Presupunerea ca tu stii ce inseamna crestinism.

Fals. Habar nu ai de acest lucru si ar fi in interesul tau sa recunosti asta cat mai repede.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, ma simt cu "musca" prezervarii bunului simt in discutii publice.

Daca te satisface, n-ai decat sa tot repeti sintagma draga tie dar se cam vede spalatura de pe creierul tau.

Eu am vrut sa-ti acoper rusinea publica.

 

Mai mare rusine decat istoria sectei iehoviste derivata din cea adventista nu exista.

Pentru cei interesati o pot citi pe urmatorul link

 

http://www.razboiulnevazut.org/articol/85/...orii-lui-Iehova

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soarele

Nu, intrebarea e alta. Cum ai putea tu gandi corect cu asemenea premise eronate. Adica :

1. D-zeu te-ar fi creat in mod special intr-o familie ortodoxa.

Fals. D-zeu nu predestineaza privind alegerea religiei.

Dumnezeu creaza si stie intotdeauna ce.

2. Botezul ar fi ceva ce se face la varsta inconstientei.

Fals. Botezul se face la varsta asumarii responsabilitatilor ce decurg de aici.

3. Botezul ar fi ceva ce se face doar de catre parinti.

Fals. Botezul e un act constient si deliberat, in urma unei alegeri personale facute pe baza de informare.

Cred si eu ca la cateva luni dupa ce te nasti esti in stare sa te informezi :flowers: si sa alegi religia in care sa te botezi

4. Presupunerea ca tu stii ce inseamna crestinism.

Fals. Habar nu ai de acest lucru si ar fi in interesul tau sa recunosti asta cat mai repede.

Las' ca e bine daca stii tu ce inseamna crestinism :friends:

 

Nu am de gand sa ma cert cu tine domnule Bogdan. Nu asta e scopul pentru care suntem aici pe forum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ahahaaha incep invectivele religioase si contactul dintre 2 religii va fii intotdeauna o explozie......

 

Din pacate cei care au mai ramas sa-si exprime opiniile pe forumul de religie apartin sectelor anticristice (adventista, hevovista) sau cu afinitati satanice pe faţă.

 

adeventisi, hevovisti de acord, dar ce te face pe tine sa crezi ca religia ta nu face parte din aceeasi clasa? doar ca ai biblia si crezi in altceva? mia citeste teoria relativitatii si poate reusesti sa realizezi ce este cu observatorul

 

 

Hai nu fii marlan, nesimtitule.

Conform carui lucru ma numesti tu pe mine "anticrist cu afinitate satanica pe fata" ?

 

din punctul lui de vedere cam asta suntem, ar trebui sa ii respecti opinia daca el asa crede...crezi ca un limbaj violent o sa aiba vreun efect? din contra...incearca si tu cu argumente sau cu logica, chiar daca nu are logica si efect lol

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ahahaaha incep invectivele religioase si contactul dintre 2 religii va fii intotdeauna o explozie......

adeventisi, hevovisti de acord, dar ce te face pe tine sa crezi ca religia ta nu face parte din aceeasi clasa? doar ca ai biblia si crezi in altceva? mia citeste teoria relativitatii si poate reusesti sa realizezi ce este cu observatorul

din punctul lui de vedere cam asta suntem, ar trebui sa ii respecti opinia daca el asa crede...crezi ca un limbaj violent o sa aiba vreun efect? din contra...incearca si tu cu argumente sau cu logica, chiar daca nu are logica si efect lol

 

Tocmai asta ofer, ARGUMENTE, cine sunt adventistii si iehovistii asa cum se desprinde dintr-o carte NEUTRA publicata in USA

 

iata link-ul

 

http://www.razboiulnevazut.org/articol/85/...orii-lui-Iehova

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×