Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Literatura si film

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prefer cartea, dar sunt si cazuri, cum spunea cineva mai inainte in care filmul te ajuta sa intelegi mai bine cartea dar si invers... daca nu ai citit cartea nu intelegi prea multe din film.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu votez pentru carte , dar uneori se intampla ca ecranizarea sa ajunga in valoare cartea ( de ex. filmul Tess d'Ubervilles , in regia lui Roman Polanski , este absolut senzational , sau filmele regizate de Dino de Laurentis ) . Dar pentru mine niciodata filmul nu poate egala ori depasi in valoare o carte , chiar daca ador arta cinematografica

Editat de Silvermoon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prefer cartea. filmul distorsioneaza imaginatia si nu surprinde tot.

 

Nu vreau sa te contrazic ..dar eu cred ca tocmai aici literaturii i-au fost taiate piciorusele slabite de multe secole in care a reprezentat ceva ...tocmai ca nu a mai stiut sa raspunda atacurilor stiintei ..aici e drama artei in general nu a stiut sa raspunda stiintei ..iar sleata asta fanatica de modernisti ,postmodernisti nu au facut decat sa ii accelereze moartea ..

 

Omul zilelor noastre numai are timp de imaginatie ..vrea totul de-a gata vb lui ctp ...si regizorii au stiut asta inca de acum 70 da ani ..au stiut ca pot sa le ofere oamenilor ceva fara o incercare a imaginatiei ..si au reusit ...indobitocirea a dat rezultate ..am urmarit stapanu inelelor ,nasul,portocala mecanica si multe altele ,dupa ce privesti filmele si apoi citesti cartea numai poti citii //imaginatia ti-a fost spulberata ..evident altceva a fost cand am urmarit fratii karamazov si Crima ...din contra am simtit ca traiesc si mai intens ...aici poate se va lucra cu materia cenusie ..poate aici va putea sa renasca literatura printr-o unire cu stiinta ....doar asa va putea supravietuii altfel va cadea ...deja suntem intoxicati cu literatura isterica gen harry poter ,brawn ,saul etc...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu votez pentru carte , dar uneori se intampla ca ecranizarea sa ajunga in valoare cartea ( de ex. filmul Tess d'Ubervilles , in regia lui Roman Polanski , este absolut senzational , sau filmele regizate de Dino de Laurentis ) . Dar pentru mine niciodata filmul nu poate egala ori depasi in valoare o carte , chiar daca ador arta cinematografica

citeste si vezi, in ordine vrei , si apoi compara, LOVE STORY!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc ecranizarea Annei Karenina, romanul meu preferat. Jalnic! :doh:

Si e normal sa fie asa. Nu poti transpune aproape 1000 de pagini intr-un film de o ora..

Plus ca modul povestirii, descrierile au farmecul lor...si cred ca pe langa actiunea in sine, astea fac acea carte sa fie o carte de valoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred eu ca problema sa pune un pic altfel. Asa cum exista carti bune si carti "rele" asa exista si ecranizari bune sau mai putin bune. Apoi sunt aproape sigura ca nu avem aceleasi opinii despre o carte, cum am putea sa avem aceeiasi opinie despre un film? Sau poate regizorul sau scenaristul au vazut printre rinduri altceva, ceva ce mie sau tie sau altora ne scapa.E drept ca intr-o ora nu poti reda totul din 300 de pagini. Pina la urma cred ca si ele, ecranizarile sunt bune la ceva.

Asa am luat prima data contact cu "Cel mai iubit dintre paminteni". Romanul nu se gasea asa ca filmul a fost mai la indemina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×