Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Isus - intre 14 si 30 de ani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vad ca lumea asta toba de carte religioasa nu zice nimic. :crazy:

Poate nu e asa toba...

Sau poate e un subiect sensibil. Prea sensibil... ;)

 

Intai vreau sa iti spun ca ai o semnatura misto ;)

Legat de intrebarea ta(nu ca as fi eu toooba de carte :crazy: )dar ,vorba ravlui,perioada aceasta despre care pomenesti tu,nu are nici o acoperire istorica. La urma urmei,sa nu imi spui ca ai papirusuri lasate de stra-stra-stra stramosii tai,de pe vremea lui Isus,care stiu pe unde a umblat el de la 14 la 30 de ani :crazy:

Este o prapastie mult prea mare ptr a mai sti ce a fost atunci,iar biblia nu mentioneaza nimic despre perioada aceea.

Sunt totusi cateva trimiteri:

1. profetul Isaia,care vorbea despre Isus cand spunea "Isaia 53.3 Dispreţuit şi părăsit de oameni, om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci acum fa-ti si tu o idee =] A studiat mult ,a devenit un rabbi(deci si-a petrecut mult timp in lucrarea de la Templu) si isi castiga existenta ca tamplar.

la Cambridge ? :ph34r:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Copilaria timpurie a lui Isus, (Luca 2.41-52)

 

.............

 

 

PS.Sa nu ma mai invinuiti ca am facut copy/paste, am cautat pt. dvs. si mai caut!

Cu stima,Dan-Gabriel

iti atrag atentia ca acest articol exista pe un alt site, de unde constat cu neplacere ca l-ai copiat in intregime, fara a da sursa sau autorul. ba mai mult, l-ai copiat cu tot cu greselile pe care le contine.

 

http://www.studiatibiblia.ro/index.php?mn=351

 

era suficient un link.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti atrag atentia ca acest articol exista pe un alt site, de unde constat cu neplacere ca l-ai copiat in intregime, fara a da sursa sau autorul. ba mai mult, l-ai copiat cu tot cu greselile pe care le contine.

 

http://www.studiatibiblia.ro/index.php?mn=351

 

era suficient un link.

 

Eram dator cu un raspuns, am cautat pentru useri pe Google, dar am gresit ca nu le-am indicat sursa sau nu am facut trimitere la un link!

Cu alta ocazie sa-si caute singuri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.

 

Ce sa faca mama ,sa te lamureasca mai bine? 8)

 

la Cambridge ? :flowers:

 

Cam asa ceva :crazy: !

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eram dator cu un raspuns, am cautat pentru useri pe Google, dar am gresit ca nu le-am indicat sursa sau nu am facut trimitere la un link!

Cu alta ocazie sa-si caute singuri!

nu te supara asa repede..... :wacko:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sa faca mama ,sa te lamureasca mai bine? :P

 

"Scrierile antice reveleaza ca Iisus a petrecut 17 ani in Orient, ele afirma ca, intre varsta de 13 si 29, Isus a calatorit in India, Nepal, Ladak si Tibet, atat ca discipol, cat si ca invatator. Pana in zilele noastre, El e cunoscut si iubit in intregul Orient, sub numele de Sfantul Issa. Pentru intaia data, Elisabeth Clare Prophet reuneste marturiile a patru oameni ce au vazut cu ochii lor acste remarcabile documente si alte trei traduceri ale scrierilor antice.

Cu staruinta unui discipol hotarat, devenit detectiv, ea nareaza povestea captivanta a controversei izbucnite cand Nicolas Notovici a descoperit primul, in 1887, manuscrisul. expertii au "dovedit" ca acestea nu existau, doar pentru ca ele sa fie redescoperite in acest secol."

(de pe coperta cartii "Anii pierduti ai lui Isus" - Elisabeth Clare Prophet)

Orice legenda se zice ca are un sambur de adevar. Si daca ar fi fost in India , ce daca?

 

iti atrag atentia ca acest articol exista pe un alt site, de unde constat cu neplacere ca l-ai copiat in intregime, fara a da sursa sau autorul. ba mai mult, l-ai copiat cu tot cu greselile pe care le contine.

 

http://www.studiatibiblia.ro/index.php?mn=351

 

era suficient un link.

Asta poate trebuia sa i-o spui pe un pm... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta poate trebuia sa i-o spui pe un pm... :D

stiu. mi-a cazut fisa cam tarziu. profit de ocazie pentru a-mi cere scuzoaiele de rigoare ca am dat-o in balarii cu avantul muncitoresc. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Scrierile antice reveleaza ca Iisus a petrecut 17 ani in Orient, ele afirma ca, intre varsta de 13 si 29, Isus a calatorit in India, Nepal, Ladak si Tibet, atat ca discipol, cat si ca invatator. Pana in zilele noastre, El e cunoscut si iubit in intregul Orient, sub numele de Sfantul Issa. Pentru intaia data, Elisabeth Clare Prophet reuneste marturiile a patru oameni ce au vazut cu ochii lor acste remarcabile documente si alte trei traduceri ale scrierilor antice.

Cu staruinta unui discipol hotarat, devenit detectiv, ea nareaza povestea captivanta a controversei izbucnite cand Nicolas Notovici a descoperit primul, in 1887, manuscrisul. expertii au "dovedit" ca acestea nu existau, doar pentru ca ele sa fie redescoperite in acest secol."

(de pe coperta cartii "Anii pierduti ai lui Isus" - Elisabeth Clare Prophet)

Orice legenda se zice ca are un sambur de adevar. Si daca ar fi fost in India , ce daca?

 

Personal nu stiu cata relevanta au aceste scrieri...pur si simplu ptr ca daca ar fi fost relevante,ar fi fost adaugate Bibliei.S-ar putea sa ma insel,deci aveti dreptul sa aruncati cu rosii in mine. :)

Daca ar fi fost in India,totusi,ar fi trebuit sa fie cunoscut ca Fiu al lui Dzeu,asa cum s-a facut cunoscut lumii prin intermediul evangheliilor. Daca "Anii pierduti ai lui Isus" vorbeste despre acelasi Isus al Noului/Vechiului Testament,atunci :D

Daca nu ,atunci (ptr mine cel putin) au tot atata importanta ca si scrierile apocrife,care vor sa fie despre viata lui Isus ,dar se contrazic totalmente cu cele canonice.

..Parerea mea :D

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×