Sari la conținut
Forum Roportal
Borza Melinda

Cosmetice 100% naturale.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De cand exista si in Timisoara Mall, am descoperit produsele de la Lush (100% naturale). Sunt excelente. Eu am incercat uleiul solid de masaj (cu extract de mandarina, grapefruit si portocala), balsamul de par pentru par normal (Veganese) si crema exfolianta pentru fata cu saruri marine (e super). In schimb, mie nu imi face bine samponul solid pentru stralucirea parului.

 

Si produsele de la Hemel sunt bune. Dar sunt mai bune cele de la Lush.

Mie imi plac si gelurile de dus de la Body Shop. Au un miros foarte fain, de fructe si sunt bune.

 

Un produs care contine metilparaben si propilparaben nu este un produs 100% natural, mai mult decat atat , parabenii sunt derivati ai petrolului si sunt nocivi.Nu va lasati seduse de parfumurile imbietoare care de cele mai multe ori sunt sintetice, CITITI ETICHETELE inainte de a cumpara un produs din magazin, iar on-line nu cumparati cosmetice care nu au detaliate ingredientele cu denumirea INCI veti descoperi cosmetice bogate in activi cosmetici sau cosmetice foarte sarace in principii active(eu de exemplu am gasit cosmetice care contineau mai mult de 50% ulei de floarea soarelui) sau cosmetice cu preturi exorbitante si total nejustificate, de exemplu un asa zis serum de frumusete la pretul de 149 euro pentru o cantitate de 15 ml si care de fapt era un amestec de 3 uleiuri vegetale.Chiar daca s-ar fi folosit cele mai scumpe uleiuri din lume si cu un profit de 300% si tot nu se justifica pretul.Deci va rog, CITITI ETICHETELE!

 

Daca spatiul alocat imi va permite, voi atasa in curand o lista cu ingredientele nocive pe care le gasim de regula in cosmetice.

 

Mihai15 are foarte mare dreptate, cosmeticele Bio sunt certificate de organisme internationale independente si au reguli stricte de certificare

Editat de Ianani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot produse naturale folosesc. O prietena mi-a recomandat un magazin cu produse cosmetice naturale romanesti Mi-am cumparat un unt de corp si o crema antirid si sunt f multumita de amandoua, sunt cu adevarat bune.

As vrea sa imi mai cumpar de la ei o crema de parfum. Voi ati incercat? ce parere aveti?

Pupici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Plafar gasesti si 100% bio dar si cu parabeni

Ce am gasit eu fara parabeni: un gel de dus de la stati sa ma uit peambalaj STYX - Aroma Therapie E gel pe baza de ceai verde.pret -33, 80 . Tot de la Styx - Shea Butter 78, 30 :lol:

Sunt cam scumpe.

 

 

Un articol despre parabeni. Nu stiu cat de adevarat e si nici nu vreau sa aflu

http://www.adevarul.ro/societate/sanatate/..._167383720.html

 

Fetelor, ce fel de cosmetice folositi?

Chiar...........

Editat de joannahart

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Haideti sa va spun secretul meu, ca sa nu va mai dati banii pe toate prostiile de creme.

Pentru ca folosesc unt de shea de apropae un an de zile..in fiecare zi mi-au trecut cicatricele lasate de acnee(ceea ce e imposibil de realizat ptr o crema)..credeti-ma am testat si eu f multe :soc:

Il folosesc si pentru vergeturi...dar inca mai astept rezultatele:D si il folosesc si ca masca pentru par.

Eu sunt foarte multumita de el si de pretul cu care il cumpar

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand exista si in Timisoara Mall, am descoperit produsele de la Lush (100% naturale). Sunt excelente. Eu am incercat uleiul solid de masaj (cu extract de mandarina, grapefruit si portocala), balsamul de par pentru par normal (Veganese) si crema exfolianta pentru fata cu saruri marine (e super). In schimb, mie nu imi face bine samponul solid pentru stralucirea parului.

 

Si produsele de la Hemel sunt bune. Dar sunt mai bune cele de la Lush.

Mie imi plac si gelurile de dus de la Body Shop. Au un miros foarte fain, de fructe si sunt bune.

 

Imi plac si mie produsele Lush dar sa sti ca naturale Nu inseamna Organice.Produsele de la Lush contin parabeni.

 

Haideti sa va spun secretul meu, ca sa nu va mai dati banii pe toate prostiile de creme.

Pentru ca folosesc unt de shea de apropae un an de zile..in fiecare zi mi-au trecut cicatricele lasate de acnee(ceea ce e imposibil de realizat ptr o crema)..credeti-ma am testat si eu f multe :soc:

Il folosesc si pentru vergeturi...dar inca mai astept rezultatele:D si il folosesc si ca masca pentru par.

Eu sunt foarte multumita de el si de pretul cu care il cumpar

:roll:

 

Si eu am auzit numai lucruri bune despre untul de shea. Am vazut ca pe breslo.ro gasesti preturi mai mici la el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca farduri 100% naturale folosesc de la Lily Lolo si every day minerals, sunt incantata de achizitii si machiajul rezista pe intreaga zi daca este aplicat inainte cu un primer. Ca si crema naturala este de la o firma elvetiana cred sper sa nu gresesc, oricum e pe baza de sare de la Marea Moarta ... am primit-o cadou de la matusa mea si ma simt foarte bine, desi am tenul mixt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cosmeticele BIO sunt acele produse a caror ingrediente sunt crescute fara a fi folosite pesticide,fertilizatori sintetici,fara organisme modificate genetic sau radiatii ionice, de asemenea nu contin substante sintetice de conservare, nu au componente petrochimice,coloranti sau parfumanti artificiali.

 

Sa ne intelegem, Natural 100% inseamna facut din plante. Bio inseamna facut din plante care nu au vazut niciodata ierbicide, pesticide, etc.

Soia modificata genetic si cultivata in Romania pana acum 5 ani, este 100% naturala, dar conform definitiei organismelor de certificare nu este BIO.

Evident, studiile continua si definitiile se pot modifica.

Mai nou am auzit sintagma "cu ingrediente BIO". Aceasta poate insemna 2 lucruri:

1. Intr-o galeata de chimicale s-a adaugat o felie de mar care a fost certificat BIO, sau

2. Intr-o compozitie din ingrediente BIO s-a pus si o picatura de paraben.

 

Concluzia? CITITI ETICHETA!!! (la produsele care respecta legea si publica ingredientele)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem, Natural 100% inseamna facut din plante. Bio inseamna facut din plante care nu au vazut niciodata ierbicide, pesticide, etc.

Soia modificata genetic si cultivata in Romania pana acum 5 ani, este 100% naturala, dar conform definitiei organismelor de certificare nu este BIO.

Evident, studiile continua si definitiile se pot modifica.

Mai nou am auzit sintagma "cu ingrediente BIO". Aceasta poate insemna 2 lucruri:

1. Intr-o galeata de chimicale s-a adaugat o felie de mar care a fost certificat BIO, sau

2. Intr-o compozitie din ingrediente BIO s-a pus si o picatura de paraben.

 

Concluzia? CITITI ETICHETA!!! (la produsele care respecta legea si publica ingredientele)

Da_mi voie sa fac cateva corectari,bio inseamna viata,adica iei un mar si-l manaci,aia inseamna ca ai mancat ceva "viu",eco,inseamna provenit din culturi certificate eco.Marul poate fi bio dar cu tot felul de pesticide sau alte chimicale care-l fac comercial si mai putin nutritiv.Sucul de la un mar,numai este in totalitate bio,pentru ca prin procesul de obtinere se distrug multe principii active printre care si enzimele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×