Sari la conținut
Forum Roportal
liviu-ionut

Care sunt cele mai interesante cărţi şi de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cea mai misto carte ever: Norman Mailer - Castelul din padure.

 

Daca cititi o sa aflati de ce e asa fascinanta :o:

 

Eu am citit alta de Norman Mailer, si anume "Un vis american", care este fascinanta. Omul ala a scris ceva hipnotic. Despre ce este castelul din padure? A fost tradusa? Daca da, la ce ditura a aparut, s-o caut si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mereu m-am intrebat care sunt cele mai cautate tipuri de carti si de ce cititorii aleg acel gen.

Mie imi plac cel mai mult cartile politiste si cele de aventuri pentru ca mie imi induc o stare de suspans si poate de aceea le citesc cu pasiune.

As dori niste raspunsuri si daca vreti niste recomandari in ceea ce priveste genurile si autorii.

 

cred ca depinde si de varsta, starea de spirit, personalitate, atunci cand alegem o carte, un autor.

in adolescenta devoram romanele lui Dumas, Jane Austen, surorilor Bronte, poeziile lui Alecsandri, Cosbuc.

Apoi i-am descoperit si indragit pe Nichita Stanescu, Preda, Camil Petrescu, Mihail Sebastian, Radu Tudoran, Galsworthy, Zola, Maurice Baring, m-au impresionat si am recitit romane ca Litera stacojie, Tess d'Urberville, A Bonheur de Dames, mi-au atins sufletul intr-un fel aparteTorente, Fiul risipitor, Cel mai iubit dintre pamanteni, Patul lui Procust.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×