Sari la conținut
Forum Roportal
minentod

prevenirea consumului de droguri ..un calvar pentru profesorii din scoli sau un ajutor?

Postări Recomandate

Ai si tu dreptate, dar ..

 

De la a constata un fapt si de a indemna elevul sa mearga la psiholog si psihologul sa se preocupe de un elev (sau alta solutie care sa ceara o minima implicare a profesorului), si pana la a inchide ochii cu nonsalanta, e o cale lunga. Si inchisul ochilor este un sport national, din pacate.

Asa e ..indiferenta a luat mare amploare in Romania, dar poate asta e metoda romanilor de a nu se mai lasa afectati de tot ce se intampla in jurul lor. Nu stiu ce se poate face pt ca sincer si eu mai aplic metoda asta cateodata. Iti da cu siguranta ma putina bataie de cap decat sa te implici. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricat ar colabora sau nu nimeni nu poate sa impiedice aceste valuri de copii pierduti pe acest drum...anturajul ,curiozitatea si dorinta de a fi "cool" face victime...si decat ei pot impiedica asta..nu profesori nu politie nu parinti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In mod sigur profesorii trebuie sa colaboreze cu ONG-urile si cu institutiile statului (Politie, Spitale) pentru o informare corecta. De obicei acestia vin atunci cand sunt solicitati. Mai sunt si psihologii scolari. De cele mai multe ori elevii stiu mai multe despre droguri decat profesorii. Informatii se pot insa gasi:

Lectia de dirigentie Antidrog

In ceea ce priveste metodele alternative de invatare, intr-adevar creaza probleme de adaptare intr-o societate in majoritate educata in alt mod. Eu nu am intalnit elevi pregatiti de exemplu in scolile Waldorf, dar alti profesori, inclusiv profesori universitari de pedagogie, spuneau ca la varsta de 18 ani au un nivel de dezvoltare intelectuala comparabil cu un elev de 15-16 ani scolit prin metode traditionale.

chiar? .. eu sun la un liceu Waldorf ...si nu difera cu nimic fata de un liceu normal (stiu asta pt. ca am fost 3 ani la un colegiu national..si m-am transferat abia anul asta la waldorf) ...doar metoda de predare si notare e un pic diferita ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×