Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Unirea religiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

din unirea unor aberatii nu poate iesi decat alta si mai mare

 

Am postat si eu despre ecumenism si nu m-a bagat nimeni in seama!

Dupa cele ce am citit pe acest topic,poate a fost mai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca se vor uni inainte de revenirea lui Isus, o vor face doar pentru a face rau. Asa cum a facut-o in vechime Inchizitia... :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spunea cineva ca ideologia comunista-cea care a condus la atrocitatile facute de Hitler impotriva crestinilor,a evreilor si a tiganilor- era bazata pe faptul ca unirea religiilor,sau religia in general nu duce decat la dezbinare.

Si pe de o parte cred ca e adevarat.

Ptr ca oamenii sunt egoisti si cauta o unire spre folosul propriu.Ptr ca unirea religiilor nu se poate face dintr-un spirit 'dumnezeiesc' (considerand ca Dzeu este UNUL singur si ca este doar o singura cale care duce la El,si presupunand ca toti suntem in ceata si nu stim care anume este acea Cale).

Ptr ca pacea si dragostea sa domneasca pe pamant este nevoie de mai mult decat un tratat si o unire .

Trebuie sa stim sa renuntam ,sa lasam de la noi,si sa ne gandim la binele celorlalti mai presus de orice,ori asta,sa imi fie cu iertare,nu va fi posibila nici in zece mii de vieti de acum incolo...ca sa fiu generoasa. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate era mai bun titlul topicului sa fie:''Unirea Crestinilor''!

Stiu ca se fac eforturi mari in toata lumea din partea confesiunilor religioase,nu ar strica o discutie pe aceasta tema,sa vedem ce ne apropie si ce ne desparte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate era mai bun titlul topicului sa fie:''Unirea Crestinilor''!

Stiu ca se fac eforturi mari in toata lumea din partea confesiunilor religioase,nu ar strica o discutie pe aceasta tema,sa vedem ce ne apropie si ce ne desparte!

 

 

CE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok people, vreti sa facem o clarificare? Voi prin ecumism intelegeti si va referiti doar la unificarea crestinilor? Dar, pentru Dumnezeu, ce facem cu hindusii, cu budhistii, cu taoistii, cu scientistii, cu toti ceilalti?

 

Ecumenismul este incercarea de a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ok people, vreti sa facem o clarificare? Voi prin ecumism intelegeti si va referiti doar la unificarea crestinilor? Dar, pentru Dumnezeu, ce facem cu hindusii, cu budhistii, cu taoistii, cu scientistii, cu toti ceilalti?

 

Ecumenismul este incercarea de a

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sute de conducatori religiosi s-au gandit la aceasta idee, de-a unii religiile.

Prima Conferinta a Religiilor Lumii se pare ca a avut loc prin vara anului 1893 in Chicago, si au fost prezente peste 40 de religii. Consilul Conferintei Religiilor Lumii au spus faptul ca cei care au asistat la conferinta credeau ca aceasta avea sa fie prima dintr-o serie de reuniuni interconfesionale internationale care urmau sa contribuie la realizarea intelegerii pacii si progresului.

Dar s-a intamplat asa ??? Intoleranta si violenta religioasa au caracterizat razboaiele care au avut loc in ultimii peste 100 de ani, iar lucrurile continua sa fie la fel si azi.

 

Eu unul nu cred in unirea religiilor. Si nici Dumnezeu nu cred ca ar privi cu ochi buni asta.

Editat de more-no

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×