Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu conditia ca Biblia sa atribuie sufletului aceleasi "atribute" . :roll:

Dealtfel o si atribuie, iar biserica si sfintii sustin punctul de vedere:

 

Sufletul este chipul lui Dumnezeu in om, intrucat are intreita putere, dar o singura fire. Puterile sufletului omenesc sunt acestea trei: simtirea, ratiunea si vointa. Cu simtirea omul se aseamana lui Dumnezeu-Tatal; cu ratiunea se aseamana Fiului, iar cu vointa se aseamana Duhului Sfant. Si precum in Sfanta Treime, macar ca trei sunt fetele, insa nu sunt trei, ci un singur Dumnezeu, asa si sufletul omenesc, macar ca trei sunt puterile lui sufletesti, insa nu sunt trei suflete, ci un suflet. Deosebirea intre chipul si asemanarea lui Dumnezeu din sufletul omenesc, dupa Sfintii Vasile cel Mare (Exaimeron, Cuvantul 10), Ioan Gura de Aur, Fericitul Ieronim si altii consta in aceasta, ca chipul lui Dumnezeu se primeste de catre suflet in vremea zidirii sale, iar asemanarea lui Dumnezeu din suflet se savarseste la Botez.

http://www.orthodoxphotos.com/books/LFC/casatorie.shtml

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeam de Biblie , nu de interpretari "sfinte" ale acesteia. :crazy:

Direct din Biblie este mult mai greu de priceput deoarece lucrurile nu sunt explicate mura-n gura, cum ai tu pretentia de a ti se oferi cu intentia exclusiva de a lua totul in bataie de joc pt a-ti satisface propriul orgoliu orb, ci sunt prezentate sub o alta forma care necesita o mare putere mentala pt a le patrunde. Putere de care tu nu beneficiezi pt ca nu vrei.

 

Pe de alta parte, biserica, dar mai ales sfintii din experienta directa, sunt cei mai in masura sa se pronunte in explicarea intelesurilor care depasesc puterea de intelegere a lui VEMANS asupra Bibliei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atributele sufletului ar fi ratiunea, afectivitatea (emotiile) si vointa. Ti se par aceste atribute ale sufletului (ale constientei de sine spre esenta) de ordin religios? Mie mi se par de ordin perfect real. Oricine poate constata prin observatie directa a lui insusi cele 3 atribute ale constientei de sine care este el.

Fiecare cu varianta lui prin realitate, ok.

Asadar suflet=constienta de sine spre esenta, bun.

Constienta de sine, adica eu spre esenta, am atributele: ratiune, afectivitate, vointa (asa zici tu pana acum).

Mai am si alte atribute spre esenta, care?

De exemplu inteligenta, imaginatia, reprezentarile, dar senzatiile si perceptiile?

Dar somnul e un atribut al constientei de sine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu varianta lui prin realitate, ok.

Asadar suflet=constienta de sine spre esenta, bun.

Constienta de sine, adica eu spre esenta, am atributele: ratiune, afectivitate, vointa (asa zici tu pana acum).

Mai am si alte atribute spre esenta, care?

De exemplu inteligenta, imaginatia, reprezentarile, dar senzatiile si perceptiile?

Dar somnul e un atribut al constientei de sine?

Ai uitat sa adaugi intuitia, inspiratia, talentul, si oala cu sarmale.

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa adaugi intuitia, inspiratia, talentul, si oala cu sarmale.

Le adaug acuma, deoarece toate trei fac parte din constienta mea, a ta, a cui vrem noi, si ele reprezinta stari de constienta potentate de anumite functii fiintiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le adaug acuma, deoarece toate trei fac parte din constienta mea, a ta, a cui vrem noi, si ele reprezinta stari de constienta potentate de anumite functii fiintiale.

Adauga si memoria ca garnitura de salata verde. Nu uita orgasmul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e cu tine, nu corespunde doctrinei proprii si ai dato/n bla bla-iala? :blink:

Am incercat doar sa-ti arat ghiveciul pe care il ai in cap. Poate te pune pe ganduri mai exacte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Direct din Biblie este mult mai greu de priceput deoarece lucrurile nu sunt explicate mura-n gura, cum ai tu pretentia de a ti se oferi cu intentia exclusiva de a lua totul in bataie de joc pt a-ti satisface propriul orgoliu orb, ci sunt prezentate sub o alta forma care necesita o mare putere mentala pt a le patrunde. Putere de care tu nu beneficiezi pt ca nu vrei.

 

Pe de alta parte, biserica, dar mai ales sfintii din experienta directa, sunt cei mai in masura sa se pronunte in explicarea intelesurilor care depasesc puterea de intelegere a lui VEMANS asupra Bibliei.

Pentru cine exista Biblia , Pippo ? Pentru cei multi chemati sau pentru cei foarte putini (posibili) alesi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×