Sari la conținut
Forum Roportal
BlueBear

Uniformele scolare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In liceul nostru toti au reusit sa cumpere o astfel de uniforma asa ca aceste diferente nu se mai fac.Sigur a fost cam riscant sa bage o astefel de uniforma dar a mers si acum este bine!!!(cat despre pret nu a fost foarte ridicat pentru ca am facut o comanda mai mare si am beneficiat de o reducere)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in alta ordine de idei, cand iti vine copilul acasa si spune "vreau si eu aia ... ca toti colegii mei au" iar tu stii ca pe de o parte nu iti permiti material ... iti spun sigur ca in momentul ala iti vei dori ca in scoli sa sa impuna uniforme si in regulament sa existe o prevedere care interzice posesia de telefoane mobile in scoala. :good: Slava Domnului ca pentru fiul meu am ales o scoala cu un regulament strict :P

E nevoie de impunerea unei uniforme ca sa-ti poti educa copilul si sa-l faci sa inteleaga valoarea banului ?

Iti da mai putina bataie de cap sa-i spui: "N-ai voie la scoala decat cu uniforma, altfel nu te primeste" decat sa-l faci sa constientizeze faptul ca nu va permiteti momentan? Eu cred ca ar trebui sa i se explice copilului inutililtatea stereotipiei si lipsa de relevanta a parerilor celorlalti. Bunul simt si bunul gust sunt mai importante decat moda.

Oricum copilul nu sta doar in scoala si poate vedea foarte multe lucruri in timpul liber si iti poate spune sa i le cumperi; Ce vei face? Nu-i vei mai da voie sa mearga nicaieri, decat la scoala, unde se poarta uniforme?

Spui ca ai ales o scoala cu regulament strict. Nu vreau sa imi imaginez de cata strictetze are parte acasa. Limitarea excesiva a libertatii de exprimare nu are decat urmari negative mai devreme sau mai tarziu. Si cu cat ele apar mai tarziu, cu atat sunt mai grave.

In concluzie, uniformele sunt un aspect neglijabil in procesul educational. Ar trebui sa se puna accentul pe ceea ce conteaza cu adevarat: elevii sa fie ghidati pe drumul cel bun, astfel incat sa reuseasca sa ia decizii adecvate pe parcursul vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai perfecta dreptate, dar omiti un lucru important. Copii din scoala generala (si primara mai ales) sunt la varsta in care isi creaza personalitatea, fobiile si complexele. Sa zicem ca intr-o clasa sunt 2 pustani, unul super bogat, si altul sarac lipit. Iti dai seama cat de complexat se va dezvolta ala sarac, vazandu-l zilnic pe pustiul bogat in haine super scumpe, si tot asa. Nu zic ca uniforma e ceva vital in dezvoltarea elevului, dar la clasele 1-4 cred ca ar merge :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiica-mea este in clasa a doua si in fiecare dimineata incearca sa ma convinga ca poate merge la scoala si fara uniforma. Eu nu o las, bineinteles, si tot asa argumentam. Desi uniforma este obligatorie in clasele 1-4, unii copii vin imbracati dupa bunul plac si asta genereaza o stare de frustrare printre copiii cu posibilitati materiale mai reduse sau cu parinti ca mine. Consider ca uniforma isi are rostul ei( mai ales in cazul celor mici) de a creea in mintea lor ideea de apartenenta, disciplina si de ce nu? le protejeaza si hainutele de inevitabilele pete de cerneala , acuarele etc. :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pro uniforme! Dar ar putea sa se tina cont si de parerile elevilor in ceea ce priveste modelul...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt pentru uniforma, fara teama de a uniformiza, dar e nevoie de o uniforma vesela, tinereasca, in culori care sa mangaie ochiul, materiale bune si se poate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spui ca ai ales o scoala cu regulament strict. Nu vreau sa imi imaginez de cata strictetze are parte acasa. Limitarea excesiva a libertatii de exprimare nu are decat urmari negative mai devreme sau mai tarziu. Si cu cat ele apar mai tarziu, cu atat sunt mai grave.

In concluzie, uniformele sunt un aspect neglijabil in procesul educational. Ar trebui sa se puna accentul pe ceea ce conteaza cu adevarat: elevii sa fie ghidati pe drumul cel bun, astfel incat sa reuseasca sa ia decizii adecvate pe parcursul vietii.

implementarea ideii ca exista un regulament ce trebuie respectat, o consider foarte buna. astfel, mai tarziu vor respecta mai bine valorile morale, legislatia e.t.c.

existenta unui regulament in ceea ce priveste conduita si modul de a te imbraca intr-o colectivitate, in societate nu inseamna neaparat ingradirea libertatii de exprimare. doar ca pentru fiecare lucru exista un timp si un spatiu adecvat.

iar la scoala unde l-am dat pe fiul meu uniformele exista pana la clasele XII, sunt foarte bine educati din punct de vedere moral si civic si pe fata tuturor se citeste o multumire, armonie si un echilibru mai rar intalnit la alte scoli. :derisive:

p.s. iar fiul meu este chiar foarte incantat de uniforma lui. asa isi recunoaste pe strada orice elev de la scoala unde merge. :)

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pro uniforme.Nici eu nu suportam uniformele cand eram la generala/liceu.Fara suparare dar mai vezi cate o persoana care merge la scoala in haine cu care ies in oras in timpul weecaend-ului.Plus ca nu ai putea sa-i spui pe colegului ceva de genul:"bai ce naspa haine ai" :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...............pai de exemplu eu acum trebuia sa fiu la scoala dar ne-au trimis acasa pe cei care nu purtam uniforma........chipurile sa ne schimbam..........si mi se par oribile..........mai sunt si verzi pe deasupra.................

 

Eu sunt pro uniforme.Nici eu nu suportam uniformele cand eram la generala/liceu.Fara suparare dar mai vezi cate o persoana care merge la scoala in haine cu care ies in oras in timpul weecaend-ului.Plus ca nu ai putea sa-i spui pe colegului ceva de genul:"bai ce naspa haine ai" :doh:

 

 

si care e problema daca la scoala iti iei o perche de blugi pe care ii porti si in timpul liber?????????nu vad ce te deranjeaza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca ar trebui sa i se explice copilului inutililtatea stereotipiei si lipsa de relevanta a parerilor celorlalti. Bunul simt si bunul gust sunt mai importante decat moda.

Oricum copilul nu sta doar in scoala si poate vedea foarte multe lucruri in timpul liber si iti poate spune sa i le cumperi; Ce vei face? Nu-i vei mai da voie sa mearga nicaieri, decat la scoala, unde se poarta uniforme?

Spui ca ai ales o scoala cu regulament strict. Nu vreau sa imi imaginez de cata strictetze are parte acasa. libertatii de exprimare

Ai copii? Cum ai putea sa-i spui unui copil de clasa a .... cata vrei tu, despre inutilitatea parerilor celorlalti, cand tu insati tii cont de ce zice lumea? (poate nu tu personal, dar cati nu sunt care fac asta?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×