Sari la conținut
Forum Roportal
BlueBear

Uniformele scolare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A, nuuuuu, nu m-am victimizat, mai! :lol2: In fine, sa depasim momentul. Intr-un fel, zic si eu ca tine, ca uram uniformele cand eram in cauza, dar acuma stiu si partea cealalta. Ar trebui sa fie ceva dragut, vorba lu' dom' profesor, dar chiar si asa, elevii tot impotriva ar fi, tocmai pentru ca e ceva impus.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, aveam colegi care stiau la un anumit capitol mai mult decat profa , dar nu erai tu ala......

si chiar daca sunt cadre didactice proaste, totusi isi au rolul lor.... si cred ca exista profesori care ti-au zis macar un cuvant care sa-ti foloseasca mai tarziu.

iar impusul uniformelor.... nu cred ca e gresita cu ceva ideea asta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In anii de liceu am purtat uniforma si eu chiar m-am bucurat, parintii aveau o situatie materiala precara si nu mai erau nevoiti sa imi cumpere diverse toalete...toti eram la fel.

 

Cei care au mana larga nu vor incuraja ideea.

NU e vorba de m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am zis "impuna" pentru ca asa vezi tu uniformele in licee.... asta e rolul profesorului din punctul tau de vedere....

 

Şi e "cool" să impui ceva celorlalţi, nu?

Altfel, n-ar mai avea nici un haz să fii profesor. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uniformele sunt prototip!!! nimeni nu le va acepta de buna voie!

Editat de ramona_m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, intr-adevar, cum se zicea la un moment dar p-aicea, daca uniforma e draguta, chiar imi vine s-o port, ca elev! Liceul meu cere pantaloni de stofa albastri (though blue jeans work :lol2:), si camasa/tricou galben (culoare obositoare pentru un profesor, as zice). Pe deasupra, firma cu care au contract creeaza si pulovere/jachete/fuste din ceva material allbastu cu carouri pe-aici pe colo.

Eu unul am mers in blugi din semestrul al IIlea, clasa a 9a, pentru ca nu avea rost sa ma agit; nu am purtat galben (urasc culoarea), insa sfeterele/puloverele chiar mi s-au parut un add-on cool, chiar si la iesirea din scoala. Mai ales ca alea aveau cusuta sigla liceului pe ele :lol2: Deci se poate face uniforma placuta, cap sa fie.

 

Daca ati vazut Liceenii (Extemporal la dirigentie), poate va amintiti o vorba mare spusa de o profesoara: "Daca elevii isi respecta profesorul, ei respecta si regulamentul". Cu cap vorbe! Cum sa zic, liceele de elita impun un cod vestimentar strict, chiar daca nu e neaparat vorba de uniforma. Insa uniforma este mai la indemana; sa ne imaginam ca in regulament se spune ca "elevul trebuie sa vine imbracat decent, fara par lung, fara machiaj, bla bla"... In conformitate cu variile pareri ale diverselor persoane care evalueaza elevul, se obtin si calificari diferite. Uniformele sunt o solutie facila, chiar daca nu totdeauna bine-venita sau bine-primita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

toata viata mea am urat uniforma. primul lucru cand se terminau orele era sa ma duc la toaleta, sa o dau dracului jos. o purtam peste pantaloni si aveam tricou de rezerva si o tineam una si buna pe a mea. am jubilat cand am scapat de ea intr-a patra.

am zis nu si cand au venit cu ideea de uniforma la liceu. imi repugna, efectiv. de ce m-as "mandri eu cu scoala" sau ea cu mine? de ce musai sa port eu ce i se pare altuia dragut?

cu ceea ce sunt de acord insa, este un cod vestimentar. la noi nu aveai voie cu decolteu, fuste/rochii mai scurte de o palma deasupra genunchilor si pantaloni scurti (valabil atat la fete, cat si la baieti). nu erau incurajate tocurile imense si machiajul exceseiv (cu atat mai putin cel facut in timpul orelor...).

cata vreme nu se incalca normele de decenta nu vad care e problema. se incepe cu dress in the box, se continua cu think in the box... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am uniforma alcatuita din: sacou de culoare inchisa, camasa alba, cravata, pantaloni sau fusta de culoare inchisa(fara talie joasa sau decupeuri)... mie imi place sa ma imbrac asa... si nu este ceva foarte strict, poti purta orice model, numai sa se incadreze in tiparele mentionate mai sus... cat despre"ii face pe elevi sa para egali" nu este chiar asa, caci sunt unele fete care se imbraca cu cate un model de uniforma in fiecare zi... nu cred ca se va reusi vreodata sa ii faca pe elevi sa para de aceeasi conditie economica si unii sa nu se simta stanjeniti....

ideea este ca eu sunt de acord cu uniformele si imi place aceasta pe care eu o port...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×