Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Vreau sa ma ingras

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

totul e sa mori sanatos....sa nu te chinui sau sa ajungi o povara pentru altii!

 

Ai dreptate blue_butterfly dar din pacate asta nu depinde decat in foarte mica masura de ceea ce faci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exact.....si atunci, exercitiile si celelalte metode de prelungire a vietii au un efect de durata medie pana la scurta! oricum, un trai cumpatat.......face mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut

numele meu este iuliana. ti-am citit articolul si m-ar interesa cum sunt exercitiile callanetics. spui tu ca sunt foarte eficiente. daca poti spune-mi si mie un program de antrenament ceva sau pur si simplu cum se fac

multumesc anticipat }{

iulianna_ro

eu prefer bicicleta stationara si  exercitiile callanetics. Astea din urma chiar sunt criminale. Insa merita efortul.  :de Eu le practic de ceva timp si cu mana pe inima....mananc orice, nu imi refuz absolut nimic si ma mentin in forma. Nu folosesc nici cosmetice anticelulita pentru ca nu am ....nu am celulita :dee  

 

le recomand cu incredere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Iuliana, si bine ai venit. Stiu ca este o carte chiar si in romaneste despre si cu aceste exercitii. Din pacate eu nu o am. Exista chiar si versiunea electronica a cartii.

Eu am aceste exercitii pe CD. Este mai usor sa te uiti si sa faci si tu decat sa te chinui sa faci ceea ce scrie in carte. Am incercat sa trimit via email acest CD insa este prea mare si nu am cum. As putea sa-la fragmentez si sa-la trimit, insa in acest caz tu ar trebui sa stii cum sa-la reconstitui. Si e mult de munca. Nu se merita. Insa pot sa spun ca exercitiile sunt extraordinare si nu iti iau mai mult de 20 de minute pe zi. Sunt foarte greu de executat si nu cred ca pot sa le explic aici. :roll:

Insa numai intr-o saptamana daca te tii de ele obtii acel mult ravnit stomac plat :dee Este verificat!!!

Stii ce? daca ai acces la internet de acasa contacteaza-ma pe adresa de email si poate gasim o solutie. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un site cu mai multe exercitii pentru slabit si mai multe prostioare

http://www.fitlife.vcc.ro/slabire.htm

 

Intra sa vezi daca iti foloseste la ceva.

Si te sfatuiesc sa mergi la un nutritionist.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu prefer bicicleta stationara si  exercitiile callanetics. Astea din urma chiar sunt criminale. Insa merita efortul.  :de Eu le practic de ceva timp si cu mana pe inima....mananc orice, nu imi refuz absolut nimic si ma mentin in forma. Nu folosesc nici cosmetice anticelulita pentru ca nu am ....nu am celulita :dee  

 

le recomand cu incredere.

 

 

Ne dai eventual un linca sau o indicatie despre aceste exercitii, pls.?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As da eu un linca daca as avea. Insa nu le gasesti pe nici un linca, eventual poti gasi doar informatie despre costul lor.

 

Insa le poti obtine prin download, daca ai un program de download in computerul tau acasa. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As da eu un linca daca as avea. Insa nu le gasesti pe nici un linca, eventual poti gasi doar informatie despre costul lor.

 

Insa le poti obtine prin download, daca ai un program de download in computerul tau acasa.  :de

 

Merci, am program de download, dar totusi de unde le pot downloda?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai daca ai program de download, du-te acolo unde scrie search, tastezi callanetics si faci download.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In hoinareala mea pe alte forumuri am gasit asta si ma gandeam ca poate doriti sa stiti si voi.

 

"Marea dilema: calorii sau jouli?

 

Toata lumea a invatat cite ceva despre calorie, la fizica: este o unitate a energiei eliberate prin arderea substantelor. Ati mai invatat si la biologie ca proteinele, glucidele si lipidele elibereaza, prin metabolizare, mai multe sau mai putine calorii. Dar noi, cu foarte rare exceptii, nu mincam proteine, glucide sau lipide in stare pura. Nici macar uleiul nu este compus 100% din grasime. Ce-i drept, multe dintre produsele (pre)ambalate care se gasesc pe piata au inscriptionate o multime de informatii, atit despre compozitie, cit si despre continutul energetic.

Ce faceti cu o eticheta pe care valoarea energetica este trecuta in jouli (caJ)? Transformarea este foarte simpla in ambele directii. O calorie este echivalenta cu aproximativ 4 si (1J = 0,239 calorii), asa ca nu va ramine decit sa faceti o impartire simpla si veti afla cantitatea aproximativa de calorii din produsul respectiv. Se mai poate sa fiti derutati de faptul ca veti intilni atit valori exprimate in calorii, cit si in cailocalorii. Exprimarea stiintifica, in valori absolute, se face in cacal, dar, in vorbirea curenta, ne referim intotdeauna la "calorii".

 

 

Necesarul zilnic de calorii

 

Inainte de a afla cite calorii are fiecare aliment, ar trebui sa stiti care este necesarul zilnic al fiecarei persoane. Consumul energetic mediu se calculeaza in functie de categoria de virsta, sex, ocupatie si de starea fiziologica. Cu ajutorul calculatorului de calorii aveti acum posibilitatea sa aflati care este necesarul dumneavoastra zilnic de caloriii. In medie, un adult tinar are o nevoie bazala de o calorie pe ora pentru fiecare cailogram. La copii, cifra variaza intre 1,5 si 2,5 cacal/cagc/h, iar dupa 45 de ani, nevoile scad sub o calorie.

De exemplu, un copil de trei ani, sanatos, in greutate de 15 cag, are nevoie de 750 cacal pe zi, numai pentru crestere. La aceasta se adauga un spor de pina la 100%, copilul fiind extrem de vioi, in comparatie cu celelalte categorii de virsta.

Necesarul energetic creste considerabilla frig, insa diferentele cele mai mari apar datorita profesiei.

Ocupatiile sedentare, cum ar fi munca de birou, necesita cheltuiala mica de energie, in schimb anumite activitati (cositul, spartul lemnelor, sapatul, mineritul, unele sporturi precum box, schi, alpinism, canotaj) sint mari consumatoare de energie, nevoile zilnice putind ajunge pina la 6000 - 8000 cacal. Unei femei sedentare insa ii vor ajunge 2500 cacal pe zi (si chiar mai putin), iar unui barbat care face sport doar ocazional 3000 cacal pe zi. O alta situatie in care organismul are un consum crescut o reprezinta cazul unor boli, mai ales cele febrile.

 

Necesarul zilnic de calorii

Virsta - Necesarul de calorii

pina la 6 luni 120 calorii/cag.

7 - 12 luni 100 calorii/cag.

1 - 3 ani 1200

4 - 6 ani 1500

7 - 9 ani 1800

10 - 12 ani 2100

13 - 15 ani : baieti 2500

13 - 15 ani : fete 2200

16 - 18 ani : baieti 3000

16 - 18 ani : fete 2700

Barbati - munca usoara 2200

Barbati - munca medie 2800

Barbati - munca grea 3400

Femei - munca usoara 1900

Femei - munca medie 2200

Femei - munca grea 2800

 

 

 

Nu slabiti doar renuntind la zahar

 

Veti avea o ratie echilibrata daca meniul dumneavoastra zilnic contine, cu aproximatie, 15% proteine, 50-60% zaharuri si restul lipide. La prima vedere, reducerea glucidelor v-ar ajuta sa slabiti cu usurinta, dar numai daca nuveti compensa lipsa zaharului, a piinii sau a fructelor dulci cu lipide, aceasta fiind o greseala foarte frecventa. Cel mai bine este sa suplimentati proteinele, insa numai in cazul in care nu aveti vreo problema cu ficatul sau rinichii.

Dar, inainte de a incepe cura, mai calculati-va o data greutatea ideala.

 

 

10 strategii pentru reusita unei diete

 

1. Foamea poate fi diminuata cu ajutorul sucurilor. Sucul de la o lamiie amestecat cu un pahar de apa este ideal inainte de masa. Iti va diminua senzatia de foame si nu vei mai avea tendinta sa maninci peste masura. Dar sucurile nu trebuie sa aiba zahar. Eventual, poti apel la un inlocuitor pentru zahar, care contine mai putine calorii.

2. Gindeste-te adesea la felul in care ti-ai dori sa arati. Incearca sa te imaginezi supla si acest lucru te va ajuta sa tii dieta pina la capat. Inainte de a te culca, gindeste-te la felul in care vei arata dupa ce vei slabi.

3. Nu face cumparaturi cind esti infometata. Vei fi tentata sa cumperi multa mincare care are multe calorii. In schimb, daca planifici din timp ce ar trebui sa maninci, nu vei fi tentata sa cumperi in plus si vei alege alimentele care nu te ingrasa.

4. Maninca incet. Te vei satura mai repede si astfel vei ajuta digestia. Alimentele mestecate indelung se imbiba cu mai multa saliva, dind sentimentul de satietate si usurind digestia. Daca vei face astfel, la un moment dat vei observa ca te-ai saturat inainte sa fi terminat mincarea din farfurie.

5. Gateste cu o zi inainte. Astfel vei putea respecta mincarurile indicate in dieta. Cind te vei intoarce acasa infometata, vei putea sa te asezi la masa imediat si vei evita sa maninci tot ce-ti pica in mina.

6. Ridicate de la masa ininte sa termini totul din farfurie. In acest mod vei observa ca de fapt te-ai saturat. Ca sa ai pe deplin acest sentiment, bea un pahar cu apa.

7. Nu minca gustari hipercalorice. Chiar daca ti-e foame si esti tentata sa gusti alune, biscuiti, prajituri, inghetata, bea mai intii un pahar cu apa, apoi maninca ceva mai sanatos: un mar, o banana, un iaurt degresat.

8. Nu te culca dupa masa. Din contra, fa miscare. Plimba-te sau gaseste-ti de lucru prin casa. Astfel digestia se va face mai usor.

9. Bea cel putin un litru si jumatate de apa (de preferat cea plata). Apa te va ajuta sa scapi de toxinele din corp si sa mentii frumusetea pielii.

10. Fa multa miscare. Renunta la serviciile liftului, nu lua autobuzul chiar din fata casei, ci mergi pe jos o statie. Fa gimnastica in timp ce gatesti si daca ai timp mergi la o sala de fitness.

 

 

Dieta dupa clinica de nutritie Mayo - SUA

 

Alimentele recomandate nu se inlocuiesc, nu se schimba ordinea, nu se renunta la nici unul. Dieta se va urma timp minim o saptaminadar nu mai mult de doua saptamini (astfel se poate slabi intre 4,5 si 7 cag).

 

Micul dejun este identic pentru toata perioada si va consta in: un grapefrut, un ou si o cafea cu indulcitor.

 

Ziua 1 prinz un ou, o salata asortata si o felie de piine prajita

seara un ou, un grapefrut, o cafea cu indulcitor

Ziua 2 prinz carne slaba fiarta, 1-2 rosii, o cafea cu indulcitor

seara un ou, spanac fiert, o cafea cu indulcitor

Ziua 3 prinz brinza de vaci, un ou, telina fiarta

seara un ou, spanac, o rosie

Ziua 4 prinz carne slaba fiarta, spanac, masline

seara un ou, un grapefrut, o cafea cu indulcitor

Ziua 5 prinz peste fiert, salata asortata, o felie de piine prajita

seara 1-2 rosii, o cafea cu indulcitor

Ziua 6 prinz carne slaba fiarta, telina fiarta, o cafea cu indulcitor

seara un ceai cu indulcitor, o cafea cu indulcitor

Ziua 7 prinz pui fript, salata asortata, telina fiarta

seara o rosie, un grapefrut

 

Pentru cei care pot tine dieta timp de doua saptamini se va repeta dieta primelor sapte zile.

Acolo unde cantitatea nu este specificata se considera ca aceasta este nelimitata."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×