Sari la conținut
Forum Roportal
Ella_22

Este intr-adevar punctia o solutie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

-in ce masura este acceptat fibrotestul ca si analiza pt intocmirea dosarului,

-daca rezultatul fibrotestului este A(0) SI F(0),cam ce inseamna asta si daca am sanse pt tratament.

cat de aproape sunt rezultatele fibrotestului de cele ale punctiei,daca a facut cineva si una si alta

 

Buna Karmeli,

- fibrotestul nu este inca acceptat la dosar pentru aprobarea tratamentului.Prof.Voiculescu spunea intr-o emisiune TV ca se incearca introducerea acestei analize in locul punctiei ,mai ales pentru paciantii care ,din cauza si altor probleme de sanatate nu suporta punctia hepatica.Tu ar trebui sa o faci,nu e dureroasa si-ti da o imagine mai clara a ficatului decat oricare alt test,fapt recunoscut si de medici

- la fibroza 0 ,cu transaminaze normale si cu o incarcatura virala mica ,ca a ta ,nu ai nici o sansa,sa ti se aprobe tratamentul

- am facut si fibrotestul si punctia la interval de 6 luni intre ele si pot sa-ti spun ca fibroza a iesit la fel la ambele ,F1 ,in schimb gradul de inflamare a ficatului a iesit cred diferit.La fibrotest mi-a iesit A1 ,iar la punctie scorul HAI a fost 9.Nu am gasit pe nicaieri o corelatie intre cele 2 scoruri ,ca sa pot face o comparatie.Cred ca doar un medic de specialitate o poate face.Oricum eu fac deja tratamentul cu interferon ,asa ca nu mi-am mai batut capul sa aflu

Sanatate .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara detena!

Eu am hepatita cronica de tip C si difera un pic analizele, eu nu am scorul Ishak, insa celelate au fost asa de la biopsie:

scor Knodell 8 (7 + 1 fibroza)

Metavir A2F1

Deci analizele mele sunt mult prea bune pt ca sansa de vindecare sa-mi fie acordata si mie.

Insa tu ai fibroza 3 si vei primi tratamentul fara doar si poate, asa ca MULT SUCCES!

Sper sa ajung peste un an sa te aud ca a iesit NEDETECTABIL si ca totul a fost un vis urat, din care ai scapat>

MULT, MULT SUCCES!

Si pleaca cu incredere in D-zeu si in faptul ca nu te va lasa!

Gandeste-te ca esti o invingatoare si ca nimic si nici o simptoma nu te poate intoarce din drumul tau spre VICTORIE!

Fii cat mai pozitiva in gandire si VEI REUSI!

Cu totii suntem alaturi de tine!

Multi pupici!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor!

Va implor sa aveti putina rabdare cu textul meu.

am intrat pe site pentru ca mama mea a iesit pozitiva cu anticorpi HCV, in urma unor analize la spital cand transaminazele au iesit marite.

a aflat cred inainte de 2000, iar infectarea s-a produs cel mai sigur inainte de 1989. Are 53 de ani, maninca fara sare, grasimi, prajeli pentru ca are un stomac mai sensibil, nu suporta alcoolul din acelasi motiv, dar fumeaza cateva tigari pe zi. Nu are simptome, ecografiile facute de-a lungul anilor (inainte de a se sti infectata cu C) au aratat un lob al ficatului usor marit si nimic altceva.

In august 2007 insa la analizele facute la bals valorile erau normale (AST=23, ALT=25).

O vreme a stat linistita pentru ca nu se simtea rau, iar medicii la care a fost i-au spus ca analizele sunt bune si nu are motive sa se ingrijoreze, desi are anticorpi de C. In ultima perioada insa, a facut mai multe cercetari, a citit inclusiv povesti ale altor suferinzi, si a ajuns la concluzia ca obligatoriu o sa dezvolte in viitorul apropiat ciroza, ca tratamentul cu interferon este greu de suportat fara rezultat sigur, iar punctia este cea care declanseaza boala.

Pentru a o ajuta m-am documentat si eu si din referate am aflat ca AST, ALT si GGT cu valori marite sunt indicatori ai hepatitei c.

Avand in vedere cele de mai sus va rog sa ma lamuriti si pe mine:

-cum se poate ca valorile AST, ALT (nu a facut inca GGT) sa fie normale (deci sa nu indice disfunctii ale ficatului) si totusi sa fii bolnav de hepatita? (asa cum am citit pe site despre un caz) virusul inca nu a afectat ficatul? asta sa fie explicatia?

-cat de indreptatita este frica asta in legatura cu punctia? nu ma refer la ac, ci la faptul ca se extrage o bucatica dintr-un organ! e ca si cum ti-ar lua o bucatica dintr-o mana! chiar nu afecteaza deloc ficatul?

 

Astept cu nerabdare raspunsurile dvs.

 

Va multumesc anticipat si va urez tuturor MULTA SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Buna,incerc sa-ti raspund eu in cateva cuvinte deoarece sunt la serviciu.Eu am 47 de ani si virusul c l-am descoperit in anul 2005 la niste analize de rutina.Nu am avut transaminazele si celelalte analize deloc marite,dar cand am facut punctia virusul lucra de zor gasindu-mi fibroza 2.Deci nu este obligatoriu sa nu ai pribleme daca analizele sunt ok.Am facut interferonul un an de zile si la sase luni dupa tratament virusul este nedetectabil.Deci merita sa faci tratamentul.Nu este adevarat ca punctia agraveaza boala.Eu nu am nimic si ma simt foarte bine.Intradevar unii suporta mai usor tratamentul unii mai greu,depinde de organism.Si eu fumez si am fumat in timpul tratamentului,dar nu am depasit limita(cinci tigari pe zi) normal tutunul face rau nu numai in cazul nostru dar..nu ma pot lasa definitiv.Deci incepeti urgent demersurile pentru tratament deoarece ai sa vezi ca totul o sa fie bine.Iar in legatura cu punctia nu este nici o problema dureaza f.putin ,te tine cateva ore in spital dupa care pleci acasa.Eu am plecat din Bucuresti in provincie la sute de km cu trenul si a doua zi la serviciu si nu am patit nimic.Iar din ficat se extrage ceva minuscul in varful acului nu se ia bucata din ficat.Eu am rugat asistenta sa-mi arate si am vazur ceva cam cat un capat de ata ceva minuscul.Nu trebuie sa-i fie frica de punctie deoarece este singura analiza care arata adevarata situatie a bolii.Nu doare deloc deoarece se face o injectie locala si nu simti nimic.

Daca vrei sa vb. mai multe da-mi adresa de maill s-au un nr. de telefon.

Sanatate multa si fuguta la medic pentru a incepe demersurile pentru interferon.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Maia,

 

Multumesc mult pentru mesaj.

Din pacate mama nu vrea sa auda nici de punctie, cu atat mai putin de tratament! Imi spune ca nu are rezistenta psihica si fizica sa infrunte alte vesti proaste, este deprimata, nu spune nimanui ca are anticorpi HCV pentru ca nu a auzit decat de povesti gen "si mama mea a avut virusul C, a fost diagnosticata cu ciroza si a murit la un an de zile"!

Pana acum ea tot spunea ca nu vrea sa afle ca are ciroza, iar eu o incurajam spunandu-i ca are doar anticorpii HCV nu si boala pentru ca are analizele normale, ca acum sa aflu ca ipoteza mea nu e corecta, pentru ca analizele nu sunt un indicator sigur! Cum pot sa ma duc acum la ea si sa ii spun: "Stii, de fapt, ai avut dreptate!"

Nu stiu cum sa o conving sa faca pana la punctie, macar viremia....nici eu nu vreau sa stiu ca se confirma cele mai negre banuieli, d-apai ea!

 

Ma bucur pentru tine ca faci parte dintre norocosii care au invins virusul!

Urez acelasi succes tuturor celorlalti forumisti!

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×