Sari la conținut
Forum Roportal
tjedy2000

Ion Antonescu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In alta ordine de idei ma cam indoiesc ca antisemitismul lui Antonescu era cu voia. Ca ar fi sot unul cultivat si aplicat benevolent. Era doar un tribut ideologic platit nazistilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
o alta chestiune care arata cum s-a lansat Antonescu in razboi avand o armata deosebit de slab pregatita: cladirea in care s-a instalat comandamentul era minata ( de catre sovietici, si nu de evrei) inca dinainte de cucerirea Odessei , dar genistii n-au fost in stare sa descopere nimic.

 

Exact. Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:flowers: Adica...eram invadatori? Mai sa fie!

Ne venise chef de cuceriri.... :cry:

Asa...ca ni se urise cu binele...

E bine că ai aflat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:cry: :stars: :cry: :doh: :P Harald, trezeste-te omule ca ai luat-o pe aratura rau de tot. Noi nu am dus razboie de cucerire. Spune-mi tu mie care tari au fost anexate Regatului Roman si eu ma spanzur. Sau ... Dar vreau sa fie teritorii care nu erau locuite de romani de peste o mie de ani. Astept raspunsul tau "edificator". Vezi numai sa nu incurci tarile. :flowers: Sau tariile.

Pregateste-ti funia!

Ca sa nu crezi ca o faci fara motiv informeaza-te despre razboiul balcanic dintre sarbi si bulgari in care Romania a intervenit de partea sarbilor si le-a luat bulgarilor cadrilaterul!

Pana si motivul intrarii Romaniei in primul razboi mondial este unul imperialist ...caci oricum Transilvania nu a apartinut Romaniei niciodata nici macar cand era independenta sau total autonoma!

Maine ma uit la rubrica decese sa vad daca esti parolist si te tzii de cuvant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pregateste-ti funia!

Ca sa nu crezi ca o faci fara motiv informeaza-te despre razboiul balcanic dintre sarbi si bulgari in care Romania a intervenit de partea sarbilor si le-a luat bulgarilor cadrilaterul!

Pana si motivul intrarii Romaniei in primul razboi mondial este unul imperialist ...caci oricum Transilvania nu a apartinut Romaniei niciodata nici macar cand era independenta sau total autonoma!

Maine ma uit la rubrica decese sa vad daca esti parolist si te tzii de cuvant!

 

Soimos, mesajul de mai sus adresat lui Harald este si pentru tine. Cum adica Transilvania nu a fost niciodata a romanilor? Tu vrei sa te spanzure Vadim si Funar? Mai citeste mai "copile" istoria.

Referitor la razboiul balcanic. Bulgaria a atacat Serbia. La cererea lor am intrat in razboi. Noi eram atunci cea mai mare putere din Balcani( Imperiul otoman nu se pune ca era deja pe chituci). Si asta nu este razboi de cucerire. Razboaiele de cucerire duc la altceva nu la anexarea a trei judete cu populatie "covarsitor majoritara" romana.

Ce spui tu este un act de tradare. Noi puteam sa intram in razboi de partea Germaniei dar am fi avut sansa sa "cucerim" Basarabia si Nordul Bucovinei( alte teritorii care nu au apartinut niciodata Romaniei, nu-i asa? :flowers: :cry: ). Dar consiliul de coroana(condus de regele Ferdinand) a declarat nul tratatul de alianta facut de regele Carol I( tratat secret iesit la iveala cand a izbucnit razboiul) cu Germania si Austro-Ungaria.

Referitor la funie, iti sugerez sa-ti cauti tu una. Sapun iti dau eu. Si un branci la scaun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×