Sari la conținut
Forum Roportal
BlackAngel

Geforce 3 TI200 pe Windows Vista Ultimate

Postări Recomandate

salut, long time no see...

am un comp cam slabut dar intodeauna am fost cel care a stresat la maxim hardwarul

 

Pentium 4 2000Mhz (primul model FBS 400)

Placa de baza Intel PERLL

768Mb of Ram PC2100 (DDR266)

Hdd 250 Serial Ata

Placa Video Gefoce 3 TI 200 128Mb AGP 4X (placa pe XP merge in overclock Procesorul ei e la 215Mhz (de la 175) iar RAM-ul la 500 (de la 400)

Am pus si eu Vista in dual Boot

 

1) parerea despre Vista e inca destul de proasta, dar nu ma mir la ce praff de comp am :friends:

2) cei de la Microsoft chiar nu au idei, Aero e copie fidela KDE de pe SuSE Linux 9.xx de altfel asta folosesc Windoza e pentru Hamachi si warcraft (versiunea de hamachi de Linux imi face figuri iar cedega imi emuleaza OK jocurile)

 

Problema mea cu Vista e UNDE GASESC DRIVERE PENZTRU PLACA MEA VIDEO ??? (Geforce 3 TI200 128Mb) cei de pe Nvidia nu au suport decat pentru seriile 6-8. Am cautat in mai multe locuri pe net drivere dar de fiecare data am primit la instalare ca nu am cipset compatibil cu Vista... Ori nu stiu eu sa le instalez ori chiar nu merg, daca cineva sa lovit de Chestia asta va rog sa imi raspundeti. Ma gandeam ca nu cumva Vista sa imi blocheze instalarea fiinca ma intreaba o gramada de prostii cand vreau sa instalez, desi in inf-ul driverului am vazut ceva de GF3 scris...

Bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Raspunsu e simplu ... daca cei de la Nvidia nu au driver inseamna ca nu se vrea a se face, iar din alta parte nu vad cu ai putea face rost...

O vorba a marilor producatori si vanzatori de hardware spunea ca acestia se asteapta la o crestere de nu stiu cate procente a vanzarilor de sisteme si componente odata cu aparitia lui Vista ~ in special datorita cerintelor necesare pentru rularea acestuia ... fara sa mai pui la socoteala restul de software ce folosesti !!

Solutia ar fi pasul normal de urmat adica un upgrade de hardware daca vrei neaparat Vista sau daca vrei sa fi in pas cu moda ...

Daca vrei sa fi mai conservator eu zic ca XP-ul e mai mult decat satisfacator !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Solutia nu e upgrade.

sistemele de la microsoft sunt de toata coma asa ca nu voi face ce fac toti adica upgrade

Nu folosesc Xp-ul ci SuSE Linux 9.3, vista era e de test, fiinca lucrez la un service de tehnica de calcul si vreau sa stiu ce poate si sa ma obisnuiesc cu bugurile de la microsoft (sa stiu ce zic clientului cand imi vine cu clcul la "reparat")

Sincer nu inteleg de ce cei de la nVidia nu au pus suport pentru GeForce 3, dar acum am 2 idei cum as putea sa il pacalesc

1) sa includ in driver suportul si sa oblig vista sa inghita driverul

2) sa rescriu bios-ul placi video schimband frecventele si ID-ul placi, pacalind driverul

 

In amandoua cazuri sansele sa mearga sunt minime, dar asta nu ma face sa nu incerc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×