Sari la conținut
Forum Roportal
silver

Instrumente

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

LoL, nu m-am suparat deloc.. nu stiu cum ai ajuns la concluzie asta. Am tras concluzii, crezind ca esti ceva "mai batran", se pare ca m-am inselat ..

 

Legat de modul de exprimare, cred pictura trebuie sa-si pastreze "linia" de a reda ceva realist, altfel nu devine decat o tonalitate de culori, sau cum spun altii .. "mazgaleala" ...

PS: Bafta la facultate!

Editat de IMPERIAL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vrut sa-ti arat niste lucrari in creion dar se pare ca nu vrea sa le ataseze

Editat de lerd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt. tot !

 

 

lerd...te apreciez...nici eu nu desenez sau pictez relitati ...pur si simplu ma simt mai bine mai ok mai linistita cand desenez chestii care nu exista in realitate numai in mintea noastra...cand desenam nerealitati cred k dam trup/viata unor lucruri care nu pot fi desenate pur si simplu pe hartie ... un mod de exprimare a ce simtim nu ?

 

faza asta cu interpretarea .ne-a explicato profa de desen...eram mici noi pe atunci (cls. 1-4)...a zis sa pictam cum il vedem noi ...sa nu ne chinuim sa-l desenam exact cum arata ...sa fim originali...cand eram mai mari ne-a zis sa pictam ce simtim...mie mi-a cam iesit ce-am vrut

Editat de silver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc Mult pt. "tutorial"

 

Apropo, arta, nu se practica incepand ca un hobby ? x_X ceva care sa-ti placa ? chiar tu spuneai pe unul dintre topic-uri, ca nu e lumea interesata de arta, pai daca nu le place, de ce ar fi interesati ? ...

Nu am cunostintele tale, insa sunt sigur ca e si o diferenta de varsta enorma... insa ma indoiesc ca stii ceea ce inseamna pt. tinerii din ziua de azi arta plastica ...

Eu personal nu sunt interesat de instrumente, conteaza sa-mi placa (MIE) ceea ce iese, si cu mai multa munca, o sa iasa detaliile si cu 3 creioane, in loc de 12 ...

 

Multumesc inca o data ...

Conteaza sa-ti placa tie, subscriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hello, tuturor iubitorilor de arta :lol2: ...

 

Ma intereseaza foarte mult acest subiect, am citit deja ce s-a postat si ma intrebam daca as putea sa mai aflu si alte lucruri ...

De exemplu, cum se face un cadru de lemn( sasiu, am zis bine?) pentru un tablou, pe care sa fie intinsa o pinza ulterior?

 

As vrea sa efectuez singura aceasta operatiune si mi-ar servi orice sfat...

Multumesc.

Editat de yulissa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu :lol2:

 

Am uitat sa precizez ca ma intereseaza sa pun pinze mari (ca dimensiune) pe aceste cadre, cam 1000mm x1680mm sau mai mult... asa incit tehnica de intindere a pinzei si confectionarea cadrului sint foarte importante pentru mine, vreau sa lucrez pe suprafete mari!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yulissa tehnica de intindere a unei pinze pe sasiu am scriso mai sus cit despre confectionarea unui sasiu e o treaba destul de dificila .

1.Toate laturile sasiului trebuie sa aibe o fata taiata la 45 de grade pentru ca atunci cind intinzi pinza sa nu se lipeasca de cadru

2Incheierea sasiului se face in forma de v

Parerea mea este sa te duci la un timplar ,sau daca nu mergi si cumpara un sasiu desfal si vezi cum este facut dupa care te ei dupa el .Daca rezolvi cu sasiul eu zic ca mai intii sa intinzi pinza pe sasiuri mai mici pentru a capata experienta dupa care poti sa intinzi pinza si pe sasiuri mai mari.Bafta ,sper sa-ti fie de ajutor .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×