Sari la conținut
Forum Roportal
silver

Instrumente

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Yulissa tehnica de intindere a unei pinze pe sasiu am scriso mai sus cit despre confectionarea unui sasiu e o treaba destul de dificila .

1.Toate laturile sasiului trebuie sa aibe o fata taiata la 45 de grade pentru ca atunci cind intinzi pinza sa nu se lipeasca de cadru

2Incheierea sasiului se face in forma de v

Parerea mea este sa te duci la un timplar ,sau daca nu mergi si cumpara un sasiu desfal si vezi cum este facut dupa care te ei dupa el .Daca rezolvi cu sasiul eu zic ca mai intii sa intinzi pinza pe sasiuri mai mici pentru a capata experienta dupa care poti sa intinzi pinza si pe sasiuri mai mari.Bafta ,sper sa-ti fie de ajutor .

 

 

Mersi bineinteles ca orice informatie mi-e de ajutor, eu ma gindeam ca as putea afla mai multe ca de pilda ce fel de lemn se foloseste ( si ce profil) pentru sasiu sau cu ce anume se "sudeaza" imbinarea? Cu cuie? Cu pene?

Scuza-mi totala ignoranta dar chiar vreau sa aflu TOT! Si nu ma supar daca mi se explica exact ca la clasa 1 desi am trecut deeee muuuult de clasa respectiva :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal :o: sasiurile se pot lipi cu clei ,dar cel mai bine cumpara un aracet de lemn si cuie si le imbini. Normal sasiul se imbina cu un nit de lemn .In privinta lemnului cel mai bun lemn este cel de Tei si de Brad ,lemnul trebuie sa fie uscat sa nu aiba noduri . Daca pinza nu trece de 1mp sipca va fi de circa 4 cm latime si 2 cm grosime Bafta :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o cutie de lemn pe care vreau sa o pictez cu vopsele in ulei. Nu e lacuita. Va rog sa-mi spuneti ce anume (strat de clei de oase?) trebuie sa aplic pe lemn pentru a putea picta. Daca o pictez, pot pe urma sa aplic ceva lac de lemn?

Va rog sa aveti amabilitatea sa ma ajutati. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti multumesc foarte frumos pentru raspuns. Voi cumpara vernisul pe care mi l-ai indicat.

Cutia e mai mica decat o cutie de pantofi(e ca o lada de comoara straveche, in miniatura), e finisata cu grija, cred ca voi putea aplica vopseaua cu usurinta pe toata suprafata, insa mai ramane problema pregatirii lemnului. Am gasit o ,,reteta'' pe adresa http://www.vicart.ro/spp.htm insa nu stiu daca o sa ma descurc...

Cum crezi ca ar trebui sa procedez?

Te rog de asemenea sa-mi recomanzi si un vernis din comert pentru pictura in ulei.

Multumesc

"Badulacul" ţi l-am recomandat pentru lăcuirea casetei, lăcuire pe care o vei face după ce pictura va fi bine uscată.In ce priveste vernisurile,alegerea lor trebuie făcută şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde pot gasi panza (normal ca de pictat pe ea)de cumparat si creioane mai speciale pt. desen ?la librarie ? :spiteful:

noi in galati avem o galerie de arta si aici gasim tot ce avem nevoie pentru pictat, sculptat, desenat..si tot asa:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce folositi pentru a curata pensulele de vopsea in ulei?

am incercat mai multe variante, poate imi recomandati si voi ceva.

e atat de neplacut sa nu mai poti folosi o pensula foarte buna :lol:

benunici, mie mi s-a intamplat sa merg intr-o galerie de arte, sa spun ce doresc insa nu am stiut denumirea comerciala a produsului. Si dna de acolo n-a stiut ce sa-mi ofere pentru ca nu se pricepea....se mai intampla si din astea.

 

am gasit raspunsul la intrebare :lol: la tema- tehnica picturii in ulei, white spirit.

:lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiu cita experienta ai dar eu ma refeream nu la fragilitatea minei daca zici ca ai experienta scuze ca te-ntreb desenul este un hooby ptr tine?Eu iti zic tot din experienta foloseste B,B6, deocamdata pina la 6 daca vrei gasesti si mai mari de 6 de aceste creioane te folosesti pentru a face o hasura treptata de la inchis la deschis si invers dar daca spui ca ai experienta poti folosi doar un singur creion de exemplu B6 si cind desenezi nu trebuie sa apesi pe mina creionu trebuie sa treaca peste hirtie usor de asta folosesti B vrei ca o zona sa fie mai inchisa folosesti un creion cu un numar mai mare nu treb sa apesi .Iar pinza daca vrei sa o tratezi iti dau o reteta ,poate o sa ti se para greu la inceput dar daca vrei vei reusi.Intii cauta un cersaf pe la SH e mai ieftin dar sa fie de buna calitate (gasesti)dac vrei poti cumpara si pinza Albita se cheama in magazinele de specialitate cea mai buna pinza e cea de in e si cea mai scumpa .Pinza sa nu fie pufoasa >prima operatie ; inmoaie pinza in apa calduta dupa care o intinzi bine pe sasiu(cadru de lemn) prinzi pinza cu cuisoare incepind din mijloc spre colturi ,mergi cu toate lateralele odata adica daca bati un cui intr-o latura urmatorul vine in partea opusa asta dupa ce intinzi bine pinza ,dupa asta bati in latura cealalta si tot asa cind ai sa termin de intins ai sa vezi ca-ti iese intinsa perfect (am uitat sa-ti spun pinza o storci inainte de a o intinde pe cadru) acum iti dau reteta care treb sa o faci . 1L de apa in care se dizolva 50 g clei de oase ptru pinza si 70 g pentru carton sau lemn se pune cleiul la inmuiat si a 2 zi se fierbe in Bai marin (exact cum se fierb borcanele cu zacusca)temperatura sa nu ajunga la 100 C mesteci bine si ai sa vezi sum se dizolva dupa care dai primul strat lasi pinza sa se usuce pina a 2 zi o pui in plan orizontal dupa care in solutia ramasa se dizolva alb de oxid de zinc poate fi si alb de titan dupa care in urmatoarea zi dupa ce sa uscat prima mina dai un strat cu compozitia clei +alb de Z(ai sa vezi ca pinza pinza dupa prima mina se va increti sa nu te sperii ea se va intinde imediat ce o vei trata cu straturile urmatoare)in solutia de clei+alb (dupa ce ai dat stratul cu ea)adaugi 2/3 galbenusuri de opu o lingurita de ulei de in fiert sau crud si o lingurita de miere de albine cu aceasta compozitie dai 2/3 straturi ATENTIE dupa stratul cu clei +zinc mai lesi 24 de ore sa se usuce dupa care da straturile urmatoare. Sper ca am fost de folos succes Tot ce-ti treb gasesti si la magazinele de chimicale.

dar nu e prea complicat cum o tratezi tu? eu dupa ce o intindeam pe sasiu si o prindeam cu piuneze, ii dadeam 1 sau 2 straturi de aracet, in functie de cat de gros era. nici forba sa treaca vopseaua la panza. mi se pare o solutie perfecta si ieftina.

 

eu curat pensulele cu terpinol. si uneori il folosesc si la diluarea vopselelor daca sunt prea groase desi nu mai pastreaza luciul ca atunci cand folosesti uleiul pt a subtia.

 

uzlioik

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×