Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Este crestinismul o religie toleranta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

... de ce te deranjeaza logica simpla si clara ? e atat de greu de inteles?

Logica ta e greu de inteles tocmai pentru ca nu e clara, si tocmai mi-am dat seama ca tu contrazici din dragul de a polemiza, nu ca ai avea ceva sa ii inveti pe altii. Te faci ca nu intelegi anumite lucruri, numai ca sa iti poti sustine ideile n continuare, de exemplu, negi nevoia omului de a-si cunoaste sufletul si in alt fel decat din punct de vedere psihologic, negi spiritualitatea ca avand legatura cu religia probabil pentru ca tu nu ai reusit sa vezi acea legatura, dar sunt sute de milioane de oameni care au vazut-o, deci cine are dreptate?

Din cate stiu eu, acela care sustine un lucru si este contrazis de marea majoritate are o problema... care frizeaza patologicul.

Pai daca afirmi ca e prezent in toate ...inclusiv in religie ... poate o fi prezenta si in minciuna!

Cum ar fi fost sa afirmi ca Dumnezeu este in toate lucrurile pozitive ? ... si atuncica sa fac delimitarea corecta te trimiteam la istorie si vedeai ca religia nu afost niciodata ceva pozitiv in decursul istoriei ... si discutia era incheiata!

Religia nu o fi fost buna in istorie pentru ca da, a existat o inchizitie, persecutii, razboaie religioase samd. Dar religia a fost si este un continuare buna pentru ca ajuta un om sa-si regaseasca echilibrul, ii ofera un raspuns la intrabarile sale legate de suflet (da, oamenii isi mai pun si intrebari de astea, nu numai din ce e alcatuita o bomba atomica!), ajuta pentru ca macar de frica pedepsei lui Dumnezeu, un om va incerca sa nu ucida, sa nu fure, etc. Pentru ca au fost vremuri cand daca omul nu mergea la biserica sa ii citeasca preotul la slujba din biblie, el care era analfabet nu ar fi stiut ca nu e bine sa ucizi, etc etc. Pe ansamblu, biserica cea mult hulita a fost primul factor civilizator, cu cele 10 porunci a reusit sa convinga mai bine oamenii decat ar fi facut un cod de legi secular.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
negi nevoia omului de a-si cunoaste sufletul si in alt fel decat din punct de vedere psihologic, negi spiritualitatea ca avand legatura cu religia probabil pentru ca tu nu ai reusit sa vezi acea legatura, dar sunt sute de milioane de oameni care au vazut-o, deci cine are dreptate?

Exista alte metode mult mult mai adecvate de ati cunoaste sufletul decat religia ... de exemplu anumite tehnici de meditatie, nu cred ca un om normal isi poate gasi echilbrul psihic in minciuna si sarlatanie .... pentru ati cunoaste sufletul sunt si alte mijloace cu adevarat spirituale, muzica, poezie, calatorii, iubire dar mai ales Dumnezeu ...si in nici un caz religie

Religia nu o fi fost buna in istorie pentru ca da, a existat o inchizitie, persecutii, razboaie religioase samd. Dar religia a fost si este un continuare buna pentru ca ajuta un om sa-si regaseasca echilibrul, ii ofera un raspuns la intrabarile sale legate de suflet (da, oamenii isi mai pun si intrebari de astea, nu numai din ce e alcatuita o bomba atomica!), ajuta pentru ca macar de frica pedepsei lui Dumnezeu, un om va incerca sa nu ucida, sa nu fure, etc. Pentru ca au fost vremuri cand daca omul nu mergea la biserica sa ii citeasca preotul la slujba din biblie, el care era analfabet nu ar fi stiut ca nu e bine sa ucizi, etc etc. Pe ansamblu, biserica cea mult hulita a fost primul factor civilizator, cu cele 10 porunci a reusit sa convinga mai bine oamenii decat ar fi facut un cod de legi secular.

Si de ce ai impresia ca ma contrazici eu de cand afirm ca rolul religiei a fost cel de a-i ridica pe primitivi ... deci nu mai este valabil pentru noi cei de acum!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si de ce ai impresia ca ma contrazici eu de cand afirm ca rolul religiei a fost cel de a-i ridica pe primitivi ... deci nu mai este valabil pentru noi cei de acum!

Sufletul este acelasi, chiar daca cunostintele au evoluat. Iar nevoia de a-L cunoaste pe Dumnezeu nu este supusa timpului.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul este acelasi, chiar daca cunostintele au evoluat. Iar nevoia de a-L cunoaste pe Dumnezeu nu este supusa timpului.

Corect ... doar ca datorita faptuli ca am evoluat nevoia de al cunoaste pe Dumnezeu care nu este supusatimpului ... si-a schimbat adresa ... de la mincinoasa si raufacatoarea religie la binecuvantatoarea si aducatoarea de minuni STIINTA!

Si care e problema daca e asa?

Ce e mai frumos sim mai util sa ai in casa .... Biblia cea ptr oamenii de acum 2000 de ani sau televizorul care iti aduce o lume in casa (cand zic Biblia ma refer si la religie si biserica... iar cand zic televizoru zic toate cuceririle stiintei, masina PC Avion concedii muzica si tot ce avem noi acum si cei acum 2000 de ani nu le-au avut ...incepand de la asistenta medicala si apa potabila la absolut tot ce ne-a schimbat radical viata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect ... doar ca datorita faptuli ca am evoluat nevoia de al cunoaste pe Dumnezeu care nu este supusatimpului ... si-a schimbat adresa ... de la mincinoasa si raufacatoarea religie la binecuvantatoarea si aducatoarea de minuni STIINTA!

Si care e problema daca e asa?

Nu e nici o problema, doar ca nu e asa. Stiinta nu imi raspunde la anumite intrebari.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu e nici o problema, doar ca nu e asa. Stiinta nu imi raspunde la anumite intrebari.

Deocamdata nu !

Poae in viitor DA!

Pana atunci incearca cu Filozofia ...aici vei gasi multe multe raspunsuri ... si daca nu sunt de ajuns te rog contacteaza-ma sa afli si mai multe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exista alte metode mult mult mai adecvate de ati cunoaste sufletul decat religia ... de exemplu anumite tehnici de meditatie, nu cred ca un om normal isi poate gasi echilbrul psihic in minciuna si sarlatanie ....

Ce intelegi tu prin om normal? Sau prin normalitate in general?

pentru ati cunoaste sufletul sunt si alte mijloace cu adevarat spirituale, muzica, poezie, calatorii, iubire dar mai ales Dumnezeu ...si in nici un caz religie

De ce?

Si de ce ai impresia ca ma contrazici eu de cand afirm ca rolul religiei a fost cel de a-i ridica pe primitivi ... deci nu mai este valabil pentru noi cei de acum!

Pai nu e nici o diferenta majora dintre modul de a gindi al celor de acum si al celor de acum citeva sute de ani (oricite sute de ani, alege tu orice numar).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deocamdata nu !

Poae in viitor DA!

Pana atunci incearca cu Filozofia ...aici vei gasi multe multe raspunsuri ... si daca nu sunt de ajuns te rog contacteaza-ma sa afli si mai multe!

 

Te astept la "Filozofie''!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te astept la "Filozofie''!

Nu ma astepta acolo...

Eu sunt aici ... si stau bine aici .... aici e buba ca mare nu la filozofie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De asta se intanpla atatea lucruri urate in lumea asta D-zeu nu ne mai suporta.Oare este asa greu sa ne intelegem sa ne ajutam,sa iubim oamenii indiferent de religia lor?Rautatea a intrecut or ce masura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×