Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Este crestinismul o religie toleranta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu e vorba de sinceritate ci de imposibilitate.

Fie cum zici tu.

 

nu exista crestini urmasi ai lui Isus.

Faptul ca tu nu cunosti crestini care urmeaza invataturile lui Isus, nu duce la concluzia ca acestia nu exista. :-

 

iar crestinismul este vorbit de rau pe merit.

Care crestinism? Cel a carui initiator a fost Isus Hristos, sau cel pe care-l cunosti tu din istorie? :lol2:

 

nici n-am spus ca un crestin din asta ar trebui sa fie modelul. nu te eschiva. e vorba de comportament-mostra. vreau sa vad un crestin care si face ce zice ca face.

Eu am cunoscut astfel de persoane. Chiar daca nu s-au ridicat pana la nivelul Fiului lui Dumnezeu, au dus o viata din care multi oameni au avut ce invata, deoarece in ochii lor nu exista alt model de viata, alta tinta, decat viata Fiului lui Dumnezeu.

 

in cazul in care n-ai observat, Isus e lipsa la apel de vreo 2000 de ani iar eu incerc sa traiesc printre oameni.

Exista oameni in viata carora Isus Hristos este prezent la apel chiar si astazi. Insa acestia, cred in El. :tease:

 

vreau sa vad un crestin care si face ce zice ca face.

"...cautati si veti gasi, bateti si vi se va deschide...".

 

destui dintre ei spun ca sunt crestini, dar dintre acei crestini n-am vazut nici unul care sa fie tolerant cu pacatosul. cu ce ma incalzeste pe mine ca invatatura e buna, daca vad ca n-o aplica nimeni? desi toti se bat cu ea in piept...

Problema oamenilor astazi este ca ei privesc la viata altora, si scapa din vedere viata lor proprie.Asta se intampla si cu mine deseori. Noroc ca ma mai si trezesc. :P

N-o aplica nimeni zici? :lol2: Si cam pe unde ai cautat tu crestinii aia pe care nu i-ai gasit, care sa aplice invataturile lui Isus Hristos?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faptul ca tu nu cunosti crestini care urmeaza invataturile lui Isus, nu duce la concluzia ca acestia nu exista.

le urmeaza pe unele? pe toate? cate sau care invataturi trebuie sa urmezi ca sa fii considerat "crestin adevarat" ?

 

Care crestinism? Cel a carui initiator a fost Isus Hristos, sau cel pe care-l cunosti tu din istorie?

de aia a venit Isus? sa initieze crestinismul? si exista alt crestinism decat cel din istorie? da, poate exista unul teoretic, dar a ramas la stadiul ala.

 

N-o aplica nimeni zici? :tease: Si cam pe unde ai cautat tu crestinii aia pe care nu i-ai gasit, care sa aplice invataturile lui Isus Hristos?

daca trebuie asa de bine cautati, inseamna ca pot constitui eventual o comunitate foarte restransa, caz in care imaginea crestinismului o formeaza comportamentul si atitudinea majoritatii si se poate afirma din nou si fara greseala ca: "nu, crestinismul nu este tolerant cu pacatosul".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
le urmeaza pe unele? pe toate? cate sau care invataturi trebuie sa urmezi ca sa fii considerat "crestin adevarat" ?

"Sa iubesti pe DOMNUL Dumnezeul tau din toata inima ta, cu toata puterea ta...si pe aproapele tau ca pe tine insuti". :lol2: Asta a facut Isus Hristos ca exemplu printre oameni, si asta este tinta oricarui om care vrea sa fie crestin. :tease:

 

de aia a venit Isus? sa initieze crestinismul? si exista alt crestinism decat cel din istorie? da, poate exista unul teoretic, dar a ramas la stadiul ala.

Isus Hristos a venit sa arate oamenilor calea spre Dumnezeu. Si astfel a initiat crestinismul. :-

Exista si un alt crestinism decat cel din istorie: al celor fara nume, dar cu numele scris in Cartea Vietii a lui Dumnezeu, a celor arsi pe rug de catre cei ce si-au arogat titlul de "crestini", si a caror mormant au fost raurile sau marea. A celor despre care Isus Hristos spunea :"daca pe Mine M-au urat, sa stiti ca si pe voi va va ura..." si care au fost aruncati in arenele romane pline de fiare pentru simplul fapt ca ei credeau in existenta Unui singur Dumnezeu. A celor despre care Fiul lui Dumnezeu spune ca merg pe cale cea ingusta, si care pazesc poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus Hristos. :P Inclusiv azi, chiar daca numarul lor incepe sa tinda spre zero. :lol2:

 

daca trebuie asa de bine cautati, inseamna ca pot constitui eventual o comunitate foarte restransa...

...comunitate foarte restransa care nu poate fi absorbita de comunitate. Deci, nu poate fi negata. Pentru ca acestia reprezinta de fapt crestinismul, asa cum l-a fondat Isus Hristos. Calitatea nu sta in cantitate. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Sa iubesti pe DOMNUL Dumnezeul tau din toata inima ta, cu toata puterea ta...si pe aproapele tau ca pe tine insuti". :lol2: Asta a facut Isus Hristos ca exemplu printre oameni, si asta este tinta oricarui om care vrea sa fie crestin.

Isus abia daca s-a hotarat pentru cine sa fie exemplu: pentru oile ratacite ale lui Israel sau si pentru Neamuri...

si-ti dau un exemplu de om care respecta cele doua porunci: homosexualul. :tease: respectivul poate fi profund iubitor de Dumnezeu ... si de aproape... dar poate fi considerat crestin ?

 

Isus Hristos a venit sa arate oamenilor calea spre Dumnezeu. Si astfel a initiat crestinismul.

si astfel oamenii au initiat crestinismul, nu Isus.

 

Exista si un alt crestinism decat cel din istorie: al celor fara nume, dar cu numele scris in Cartea Vietii a lui Dumnezeu, a celor arsi pe rug de catre cei ce si-au arogat titlul de "crestini", si a caror mormant au fost raurile sau marea. A celor despre care Isus Hristos spunea :"daca pe Mine M-au urat, sa stiti ca si pe voi va va ura..." si care au fost aruncati in arenele romane pline de fiare pentru simplul fapt ca ei credeau in existenta Unui singur Dumnezeu. A celor despre care Fiul lui Dumnezeu spune ca merg pe cale cea ingusta, si care pazesc poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus Hristos. :lol2: Inclusiv azi, chiar daca numarul lor incepe sa tinda spre zero.

ce folos? istoria e scrisa de supravietuitori. pana acum, crestinismul a insemnat sinistre crime in numele lui Dumnezeu.

 

...comunitate foarte restransa care nu poate fi absorbita de comunitate. Deci, nu poate fi negata. Pentru ca acestia reprezinta de fapt crestinismul, asa cum l-a fondat Isus Hristos. Calitatea nu sta in cantitate. :-

sa-si ceara drepturi de autor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Isus abia daca s-a hotarat pentru cine sa fie exemplu: pentru oile ratacite ale lui Israel sau si pentru Neamuri...

...pentru oameni. ;) De orice fel. Cunosti tu alea.

 

si-ti dau un exemplu de om care respecta cele doua porunci: homosexualul. :lol2: respectivul poate fi profund iubitor de Dumnezeu ... si de aproape... dar poate fi considerat crestin ?

Ciudata viziunea asta asupra iubirii. Eu chiar daca m-as forta tare de tot, as putea vedea doar ca homosexualul e "iubitor" doar de oameni. Insa si asta doar cu o conditie: sa fie de acelasi sex. :P

Cat despre iubirea lui fata de Dumnezeu... ;) ...atata timp cat nu face cum spune Acesta, sa se lase de gretosenii :lol2: ...nici nu poate fi vorba.

 

ce folos? istoria e scrisa de supravietuitori. pana acum, crestinismul a insemnat sinistre crime in numele lui Dumnezeu.

Pai tocmai ca aceia pe care-i aminteam eu sunt adevaratii supravietuitori.Stii tu: Cartea vietii, Pamantul Nou, alea-alea... Ca astia care se cred invingatori si scriu istoria trec ca iarba si cu greu isi mai aduce aminte cineva de ei.Pana la Judecata finala. :tease:

Pacat ca oameni inteligenti leaga astazi crestinismul doar de ceea ce inca de la prima vedere n-are de-a face cu crestinismul, si nu-l leaga de Cel care a fost primul crestin:Hristos Isus. :-

 

sa-si ceara drepturi de autor.

Infim castigul. Nici nu merita efortul depus. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...pentru oameni. :lol2: De orice fel. Cunosti tu alea.

alea...care? ca nu stiu daca le cunosc pana nu stiu ce sunt.

 

Cat despre iubirea lui fata de Dumnezeu... :lol2: ...atata timp cat nu face cum spune Acesta, sa se lase de gretosenii :tease: ...nici nu poate fi vorba.

vai, vai, vai... dar cine esti tu sa cunosti sufletul acelui om si sa-l judeci? nu cumva tocmai ai manifestat intoleranta fata de pacatos?

 

Pai tocmai ca aceia pe care-i aminteam eu sunt adevaratii supravietuitori.

n-ai de unde sa stii. pana una-alta, nimeni nu stie cine erau crestinii morti pentru credinta lor, sau cati erau, dar multi stiu cine i-a omorat.

poate chiar mai multi stiu ca dupa ce crestinismul a devenit religie si a capatat putere, a devenit la randul lui, opresor.

 

Pacat ca oameni inteligenti leaga astazi crestinismul doar de ceea ce inca de la prima vedere n-are de-a face cu crestinismul, si nu-l leaga de Cel care a fost primul crestin:Hristos Isus.

pacat? eu zic ca-i o binecuvantare. iti dai seama ce s-ar intampla daca ororile crestinismului ar fi puse in carca lui Isus ? mai bine zi si tu ca oamenii n-au fost in stare sa fie adevarati ucenici ai lui Isus si iacata ce-a iesit. o religie pe dos.

tu te referi la crestinism ca la un mod de viata ideal. modul ala nu are corespondent real iar crestinismul pus in discutie aici e ala facut si practicat de oameni. si nu e deloc gigea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2:

alea...care? ca nu stiu daca le cunosc pana nu stiu ce sunt.

Alea cu "...caci atat de mult a iubit Dumnezeu LUMEA, incat a dat fe singurul Sau Fiu, pentru ca ORICINE crede in El sa nu piara...".

Deci, nu pe evrei nici pe neamuri, ci pe ORICINE din LUME.

 

vai, vai, vai... dar cine esti tu sa cunosti sufletul acelui om si sa-l judeci? nu cumva tocmai ai manifestat intoleranta fata de pacatos?

Hai sa facem un sistem de ecuatii.Biblia spune:

1. "iubirea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui".

2. "sa nu se gaseasca printre voi homosexuali...caci sunt o uraciune".

Rezolvand sistemul de ecuatii, este homosexualul iubitor de Dumnezeu? NU.

Deci, intoleranta fata de pacatos? Eu? Am aratat doar ca cel care nu pazeste poruncile lui Dumnezeu(inclusiv homosexualul!), nu poate avea pretentia ca-L iubeste. :- Decat daca se lasa de pacat...

 

poate chiar mai multi stiu ca dupa ce crestinismul a devenit religie si a capatat putere, a devenit la randul lui, opresor.

Aceasta deviere a fost prezisa de catre Isus. Nici o taina aici. :tease:

 

 

pacat? eu zic ca-i o binecuvantare. iti dai seama ce s-ar intampla daca ororile crestinismului ar fi puse in carca lui Isus ?

Oricum pentru toate relele oamenii dau vina doar pe Dumnezeu, nu-i asa? Iese fluviul: Ne-a batut Dumnezeu! Vine grindina: Dumnezeu ne-a facut-o! Se imbata crestinu' si-si taie nevasta: Asa a vrut Dumnezeu! Samd cu toate alea rele. :P ;) ;)

 

 

tu te referi la crestinism ca la un mod de viata ideal. modul ala nu are corespondent real iar crestinismul pus in discutie aici e ala facut si practicat de oameni. si nu e deloc gigea.

Ideal, dar poate fi trait. A demonstrat-o chiar Omul Isus Hristos.

 

Oricum, bine ca am reusit sa separam crestinismul autentic inceput de Hristos si apostolii Sai, de crestinismul ca religie de stat prezentat de istorie. :lol2: E diferenta mare de tot intre cele doua, si lumea ar face bine sa o sesizeze inainte de a improsca cu noroi in crestinism!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa facem un sistem de ecuatii. zice hans:

Pai hai sa facem unul iata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu va plac ecuatiile ca cele din postarea anterioara?

Pentru ca sunt macar cat de cat logice ... spre deosebire de absurdul pe care-l practicati

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu va plac ecuatiile ca cele din postarea anterioara?

Pentru ca sunt macar cat de cat logice ... spre deosebire de absurdul pe care-l practicati

 

Te astept la logica si filozofie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×