Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Consiliul de la Niceea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As putea scrie ... ar fi foarte usor ... mult mai greu este sa intelegi tu .... dar cred ca am gasit o solutie ... il pun pe catelul meu sa iti transmita un mesaj prin MSN ... poate va intelegeti mai bine ... el este foarte inteligent pentru un caine si tu prea putin pentru un om !

:friends: dragi moderatori :ok:

Se cere atitudine !

Va log io frumos :good: !!!!

P.S. Sau avem voie sa raspundem pe masura !?????! :doh:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar tot ai insultat-o. Sau asta era una din multiplele fatete ale personalitatii tale :good:? Minunea de la Niceea este totusi o minune bre! Daca au reusit in final sa voteze ca Iisus e Fiul, atunci e bine. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soimos vad ca nu ai vrut sa aduci nimic din Coran. Am aruncat si eu o privire prine el si am ramas surprins.

Am gasit o amestecatura totala asa cum sunt si mesajele tale si te rog sa ma crezi ca acum mi-am dat seama de ce nu puteam sa inteleg ca nu exista o linie calauzitoare atat in limbajul tau cat si in aceasta contrafacere care se numeste Coran. Orice om vede ca nu are nici un mesaj Coranul si ca este un amalgam de cuvinte loate din Scripturi de catre cineva caruia i-a fost spus ca este un prooroc trimis de Dumnezeu.

 

V

SURA MESEI

Din Medina şi este cu o sută douăzeci de semne

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Coranul nu ma intereseaza in mod deosebit ... nu dau doi bani pe el ... de retinut este idea (si ea falsa)ca Dumnezeu a scris o noua carte sfanta ... pai daca tot sunt unii amatori de carti sfinte de ce sa nu-l onoreze pe Dumnezeu si sa o citeasca.

Eu sunt de parere ca aceste carti sfinte nu ne-au fost nici din greseala adresate noua ... ci primitivilor contemporani acestor scrieri.

Apocalipsa 22: M?rturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta c?, dac? va ad?uga cineva ceva la ele,

 

Si saracu Ieronim care s-a straduit ata de mult sa compileze cu echipa lui textele sfante ... sa le faca pe placul papei ... cum a indraznit el sa se opuna ca in Biblie sa nu fie introdusa Apocalipsa.

Bine a facut papa Silvestru ca l-a lichidat in cel mai pur stil mafiot pentru acest lucru ...

 

Uite ce zice Pavel despre Scripturi:

 

Nu ma pot uita ... scuza -ma ... textele de care vorbesti sunt pentru oamenii din comuna primitiva nu pentru noi .... ce imi ceri ... sa involuez ... adica sa-mi fac din trecut viitorul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Coranul nu ma intereseaza in mod deosebit ... nu dau doi bani pe el ... de retinut este idea (si ea falsa)ca Dumnezeu a scris o noua carte sfanta ... pai daca tot sunt unii amatori de carti sfinte de ce sa nu-l onoreze pe Dumnezeu si sa o citeasca.

Eu sunt de parere ca aceste carti sfinte nu ne-au fost nici din greseala adresate noua ... ci primitivilor contemporani acestor scrieri.

Soimos, aduci acelasi amalgam de cuvinte din care nimeni nu intelege nimic. Tu ori faci pe nestiutorul, ori lucrezi la vre-o institutie care vrea sa afle ce gandeste "prostimea", ori faci parte dintr-o organizatie de inducere in eroare. Cert este ca in timp ce tu practici acest joc murdar, Israelul este lovit cu rachete din partea unora care pretind ca sunt mai "sfinti" decat altii si nu poti raspunde la intrebarea; "De ce voi, Islamistii urati asa de tare pe Evrei". La o postare mai sus ti-am dat raspuns prin niste versete din Scripturi dar vad ca o tii tot pe a ta. Mai aduc cateva versete si poate vei vedea care va fi finalul pentru unii. Dumnezeu sa te calauzeasca!

Zaharia 14:12 "Dar iată că urgia cu care va lovi Domnul pe toate popoarele, care vor lupta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nieponiemaiu ... cum adica frate ... poate ai vrut sa zici tovaras !

:friends: Nu, chiar am vrut sa zic "frate" ! :o:

 

Ontopic:

Si ca sa revin la Conciliul de la Niceea,uite ce spune istoria:

Constantin a devenit imparat in 306 AD .Asta a fost mult tarziu dupa ce primii crestini l-au numit pe Cristos Divin.Pana si scolarii care neaga autoritatea scripturii sunt de acord ca in anii 40-50 apostolul Paul scrie scrisori celor din Coloseni si Filipi referindu-se la Isus ca "domnul inaltat,prin care toate lucrurile au fost facute" ,"Isus,in natura Lui Dzeu "si "Dzeu peste toate lucrurile"Aceset scrisori au fost acceptate,pretuite si copiate de crestinii primelor secole.

A fost gasit un fragment din ev lui Ioan in anul 100 unde Il descrie pe Isus "Domnul meu si Dzeul meu".

Pana si dusmanii bisericii stiau ca (,) crestinii il considerau pe Cristos divin.In anul 178 intr-un tratat propus sa discrediteze pe crestini si crednta lor un scolar pagan numit Celsus spune ca "Isus s-a auto-declarat divin"

 

 

Si referitor la Gnosticism,ptr ca spuneam ca ei credeau in divinitatea lui Isus dar nu ca era si uman citez din Gnosticism 101:

Oricine stie ceva despre Gnosticism,stie si asta.Ei sunt departe de a fi in favoarea existentei umane,ei sunt cei care urau "firescul"(the flesh) . Ei au propagat o erezie care nega adevarata umanitate a lui Isus,si erau convinsi ca El doar aparuse ca fiind uman(vine de la grecul 'dokeo' =a parea).Nu Constantin a fost cel care a venit cu aceasta erezie,ci Gnosticii.Intr-un pasaj din Apocalipsa lui Petru de exemplu(o scriere gnostica) gnosticii descriu pe Isus suferind pe cruce,dar apoi il descriu pe adevaratul Isus,privind la "imaginea sa" (sau holograma ,cum spunea cineva pe forum :good: ) si razand de ce se intampla:

Salvatorul mi-a spus "Acela pe care l-ai vazut atarnand pe copac,vesel si razand,el e Cristos Viu...Dar acesta in a carui maini si picioare au pironit cuie ,care este inlocuitor si "pus in rusine",este cel care a venit 'in fiinta' in asemanarea Lui (a celui vesel si plin de viata).Dar uita-te la el si la mine. (LibrariaNagHammadi 81. )

Si....gata ! :P Iaca,sper ca te prinsesi acuma! :doh: QED !! :ok:

Editat de annacondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar tot ai insultat-o. Sau asta era una din multiplele fatete ale personalitatii tale :good:? Minunea de la Niceea este totusi o minune bre! Daca au reusit in final sa voteze ca Iisus e Fiul, atunci e bine. :friends:

 

 

Mai,copii,daca a fost o minune si unii dintre noi au luat-o asa,pentru numele lui Dumnezeu,nu va mai certati si nu uitati:''nu judecati pe altii,ca sa nu fiti voi judecati!''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimos, aduci acelasi amalgam de cuvinte din care nimeni nu intelege nimic. Tu ori faci pe nestiutorul, ori lucrezi la vre-o institutie care vrea sa afle ce gandeste "prostimea", ori faci parte dintr-o organizatie de inducere in eroare. Cert este ca in timp ce tu practici acest joc murdar, Israelul este lovit cu rachete din partea unora care pretind ca sunt mai "sfinti" decat altii si nu poti raspunde la intrebarea; "De ce voi, Islamistii urati asa de tare pe Evrei". La o postare mai sus ti-am dat raspuns prin niste versete din Scripturi dar vad ca o tii tot pe a ta. Mai aduc cateva versete si poate vei vedea care va fi finalul pentru unii. Dumnezeu sa te calauzeasca!

Adica tu ii victimizezi pe evrei ca au intrat cu forta (ucigindu-i sau alungindu-i pe locuitori) pe un teritoriu care nu le apartinea? :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:friends: Nu, chiar am vrut sa zic "frate" ! :P

 

Ontopic:

Si ca sa revin la Conciliul de la Niceea,uite ce spune istoria:

Constantin a devenit imparat in 306 AD .Asta a fost mult tarziu dupa ce primii crestini l-au numit pe Cristos Divin.Pana si scolarii care neaga autoritatea scripturii sunt de acord ca in anii 40-50 apostolul Paul scrie scrisori celor din Coloseni si Filipi referindu-se la Isus ca "domnul inaltat,prin care toate lucrurile au fost facute" ,"Isus,in natura Lui Dzeu "si "Dzeu peste toate lucrurile"Aceset scrisori au fost acceptate,pretuite si copiate de crestinii primelor secole.

A fost gasit un fragment din ev lui Ioan in anul 100 unde Il descrie pe Isus "Domnul meu si Dzeul meu".

Pana si dusmanii bisericii stiau ca (,) crestinii il considerau pe Cristos divin.In anul 178 intr-un tratat propus sa discrediteze pe crestini si crednta lor un scolar pagan numit Celsus spune ca "Isus s-a auto-declarat divin"

hahaha Chiar are importanta cine l-a declarat fiu de zeu pe Isus? A fost un subterfugiu care a folosit din plin.

Si referitor la Gnosticism,ptr ca spuneam ca ei credeau in divinitatea lui Isus dar nu ca era si uman citez din Gnosticism 101:

Oricine stie ceva despre Gnosticism,stie si asta.Ei sunt departe de a fi in favoarea existentei umane,ei sunt cei care urau "firescul"(the flesh) . Ei au propagat o erezie care nega adevarata umanitate a lui Isus,si erau convinsi ca El doar aparuse ca fiind uman(vine de la grecul 'dokeo' =a parea).Nu Constantin a fost cel care a venit cu aceasta erezie,ci Gnosticii.Intr-un pasaj din Apocalipsa lui Petru de exemplu(o scriere gnostica) gnosticii descriu pe Isus suferind pe cruce,dar apoi il descriu pe adevaratul Isus,privind la "imaginea sa" (sau holograma ,cum spunea cineva pe forum :doh: ) si razand de ce se intampla:

Salvatorul mi-a spus "Acela pe care l-ai vazut atarnand pe copac,vesel si razand,el e Cristos Viu...Dar acesta in a carui maini si picioare au pironit cuie ,care este inlocuitor si "pus in rusine",este cel care a venit 'in fiinta' in asemanarea Lui (a celui vesel si plin de viata).Dar uita-te la el si la mine. (LibrariaNagHammadi 81. )

Si....gata ! :) Iaca,sper ca te prinsesi acuma! :ok: QED !! :o:

Mi se pare mie sau incerci sa dai vina pe gnostici pentru ceea ce nu-ti convine? :good:

 

Mai,copii,daca a fost o minune si unii dintre noi au luat-o asa,pentru numele lui Dumnezeu,nu va mai certati si nu uitati:''nu judecati pe altii,ca sa nu fiti voi judecati!''

Daca crestinii nu i-ar judeca si nu i-ar fi judecat pe altii dupa: aspect, idei, avere... am fi trait intr-o alta lume.

 

A nu ii judeca pe altii implica si respectul pentru cineva cu o opinie diferita... ceea ce nu se intimpla intotdeauna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica tu ii victimizezi pe evrei ca au intrat cu forta (ucigindu-i sau alungindu-i pe locuitori) pe un teritoriu care nu le apartinea? :friends:

Israelul a mai ocupat zona respectiva pe aceleasi motive - se tragea cu rachete de acolo in orase evreesti dar s-a retras acu 6 ani

Daca tot trag cu rachete ,vin si iti rapesc soldati ,guvernul lebanez nu face nimic Siria si Iran trimit Milioane de dolari anual ca sa sustina aceste grupuri extremiste ,ce faci ? ii lasi sa te omoare in continuare?

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×