Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Consiliul de la Niceea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

OMULE, VORBESTI PROSTIE DUPA PROSTIE FARA SA AI HABAR DE NIMIC DIN CEEA CE SPUI.

Intr-o singura propozitie a ta am gasit cinci scoateri din context. Ma intreb cand te vei opri. Sau crezi ca suntem cu totii intr-o stare de ratacire si vrei sa acceptam o falsitate cum este religia Islamica pe care o promovezi?

 

Nu ne pomeneste Domnul Isus de Vechiul Testament?

 

Ioan 6:32~33 "Isus le-a zis: "Adev?rat, adev?rat, v? spun, c? Moise nu v-a dat p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu nu intelegei .... ca e prea putzin sa pomeneasca la fel cum ar fi prea putzin sa ne citeze cateva pasaje ... de la Isus am pretentia sa ne predice din "geneza" dar nu asa ca un pastor obisnuit ci la un alt nivel .... unul Dumnezeiesc ... si cand colo el doar pomeneste cate un pic ... din ce?

Dintr-o carte care nici nu a existat in forma ei actuala sub numele de VT .... deci in asemenea context nici nu poate fi vre-o legatura cu Noul Testament.

Asta intareste ceea ce am spus in postarea anterioara cand am facut o comparatie intre deget si bomba atomica. Suntem in anul 2006 si nu putem schimba ceea ce deja sa produs si implinit in acele timpuri. Ceea ce faci tu, este sa-i dai explicatii lui Dumnezeu ce trebuia si ce trebuie sa faca.

 

Uite ca exista dovezi de un Vechi si Nou Testament si aduc iarasi niste versete chiar daca-l supar si pe Dan, dar nu am alta cale de a demostra ca este scris.

2 Corinteni 3:14~16 "Dar ei au rămas greoi la minte: căci p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru mine este clar ca isus a fost trimis ca sa ne dea o religie si pentru asta isus trebuia sa scrie biblia.
da, petnrutine care traiesti insecolul XXI

insa, doar cu o jumatate de secol in urma, stiutorii de carte erau mai rari decat... masinile pe strazile Bucurestiului

pentru tine, acum, este foarte important textul scris, pe atunci nu era important deloc, nici mult timp dupa - important a devenit o data Gutenberg si tiparul lui, cu doar jumatate de mileniu in urma

 

Isus nici nu ne pomeneste macar de vechiul testament .... de ce ?
de ce ar fi facut-o?

in vremea lui, toti cei cu care vorbea cunosteau textele de credinta

in plus, Isus a vorbit despre innoirea credintei fara sa demoleze vechea credinta (asa cum incearca unii sa faca in zilele noastre..)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta intareste ceea ce am spus in postarea anterioara cand am facut o comparatie intre deget si bomba atomica. Suntem in anul 2006 si nu putem schimba ceea ce deja sa produs si implinit in acele timpuri. Ceea ce faci tu, este sa-i dai explicatii lui Dumnezeu ce trebuia si ce trebuie sa faca.

Asa-i ... problema este ca eu nu am pretentia de la Dumnezeu sa actioneze corect ca un profesionist ... eu am pretentia ca EL sa actioneze PERFECT mult mai bine ca un milion de profesionisti la un loc ... de aia e Dumnezeu ... si cand colo EL actioneaza ca un necalificat ... ce sa cred ... ca Dumnezeu e prost si nu stie cum sa faca corect ceva

sau ca

Nu e Dumnezeu cel care a scris atat de neprofesionist ... si eu de fapt asta si cred ...

Prostia scrisa de unii primitivi i-a fost atarnata Lui in carca, probabil ca sa-l compromita.

Si exact din aceasta cauza Dumnezeu s-a vazut nevoitv sa dicteze o noua carte sfanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa-i ... problema este ca eu nu am pretentia de la Dumnezeu sa actioneze corect ca un profesionist ... eu am pretentia ca EL sa actioneze PERFECT mult mai bine ca un milion de profesionisti la un loc ... de aia e Dumnezeu ... si cand colo EL actioneaza ca un necalificat ... ce sa cred ... ca Dumnezeu e prost si nu stie cum sa faca corect ceva

sau ca

Nu e Dumnezeu cel care a scris atat de neprofesionist ... si eu de fapt asta si cred ...

Prostia scrisa de unii primitivi i-a fost atarnata Lui in carca, probabil ca sa-l compromita.

Si exact din aceasta cauza Dumnezeu s-a vazut nevoitv sa dicteze o noua carte sfanta.

 

 

Cand o termini de citit si interpretat sa ne-o trimiti si noua,ca suntem foarte curiosi! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand o termini de citit si interpretat sa ne-o trimiti si noua,ca suntem foarte curiosi! :crazy:

am inteles ... astept sa-mi dati adesa la care sa fac expeditia!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am inteles ... astept sa-mi dati adesa la care sa fac expeditia!

 

O gasesti la ""Profil"!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce ar fi facut-o?

in vremea lui, toti cei cu care vorbea cunosteau textele de credinta

in plus, Isus a vorbit despre innoirea credintei fara sa demoleze vechea credinta (asa cum incearca unii sa faca in zilele noastre..)

 

Extraordinar ... primitivii aia cunosteau textele si nu era nevoie sa mai fie predicate si comentate ... si noua prostilor de azi ... ni se mai impuie capul .....sau cumva ma insel si e exact invers ....pai atunci ce mai vor fraierii astia din ziua de azi ... pai cu mijloacele de comunicare in masa de azi inseamna ca noi stam mult mai bine cu cunoasterea textelor decat acei primitivi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Extraordinar ... primitivii aia cunosteau textele si nu era nevoie sa mai fie predicate si comentate ... si noua prostilor de azi ... ni se mai impuie capul .....sau cumva ma insel si e exact invers ....pai atunci ce mai vor fraierii astia din ziua de azi ... pai cu mijloacele de comunicare in masa de azi inseamna ca noi stam mult mai bine cu cunoasterea textelor decat acei primitivi

 

cu cate teoriii ai , poate-ti sa-ti faci o biblie a ta si poate faci si tu ceva adepti, poate ajungi ceva profet mai apari si tu pe la TV

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×