Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Islamul in loc de Crestinism - solutia corecta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

dar cand tu ma numesti mahoit cum este? asa crestinizezi lumea asa te-a invatat pprofetul ISUS?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu te dezmierd, nu ai observat? :lol2:

Dar tu il urmezi pe Mohamed nu?

este explicabila iubirea ta fata de nemusulmani

imi doresc ca lumea sa cunoasca adevarul despre islam! nu sa islamizez lumea! inca o aberatie de a ta dihorule!"

 

 

dupa cum ai observat nu doresc sa increstinez pe nimeni, doar pun in discutie dogma islamica

ce ai inteles tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu iubesc pe cine ma iubeste .. atat !cine nu ..... el si cu naa'li!si nu ma maoi dezmierda draga mea ca te voi dezmierda si eu la fel!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu iubesc pe cine ma iubeste .. atat !cine nu ..... el si cu naa'li!si nu ma maoi dezmierda draga mea ca te voi dezmierda si eu la fel!!

Luca 6 "Dacă iubiţi pe cei ce vă iubesc, ce răsplată vi se cuvine? Şi păcătoşii iubesc pe cei ce-i iubesc pe ei. Dacă faceţi bine celor ce vă fac bine, ce răsplată vi se cuvine? Şi păcătoşii fac aşa. Şi dacă daţi cu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Obligatiunile unui musulman fata de rudele lui:

 

Comportamentul fata de rude este acelasi cu cel fata de parinti astfel musulmanul se comporta cu matusa lui asa cum se comporta cu propria lui mama si cu unchiul lui cum se comporta cu propriul lui tata.

 

Invataturi cu privire la comportamentul fata de rude:

 

1. Rasplata bunului comportament cu rudele este Gennetul(Raiul)

 

2. Nu intra in Gennet cel care a intrerupt legaturile cu rudele

 

3. Belsugul si prelungirea vietii apartin celui care se comporta frumos cu rudele

 

4. Bunul comportament fata de rude chiar daca ei nu se comporta frumos cu tine

 

5. Bunul comportament cu rudele chiar daca ei sunt de alta religie.

 

6. Allah tine legatura cu cel care tine legaturile cu rudele sale si rupe legatura cu cel care rupe legarura cu rudele sale.

 

7. Rasplata dubla pentru cel care daruieste sadaka(pomana) rudelor nevoiase.

 

3.Comportamentul cu vecinii

 

Spune Allah in Coran:

 

"Adorati-L pe Allah si nu-I asociati Lui nimic!Purtati-va bine cu parintii,cu rudele,cu orfanii,cu sarmanii,cu vecinul apropiat si cu veciunul strain"

 

Spune Profetul pacea si binecuvantarea Lui Allah fie asupra lui:"Jibril(Gabril) m-a indemnat atat de mult sa sa ma comport bine cu vecinii incat am crezut ca ma vor mosteni."

 

Spune Profetul:"Cel care crede in Allah si in Ziua Judecatii sa fie generos cu vecinul sau!"

 

Obligatiunile unui musulman fata de vecinul sau:

 

1. Sa nu-l deranjeze prin vorbe sau fapte urate conform spuselor Profetului(pacea fie asupra lui) Cine crede in Allah si in Ziua Judecatii sa nu-si deranjeze vecinul

 

2. Sa te porti frumos cu el prin acordarea sprijinului la nevoie,sa-l viziteze cand este bolnav,sa-l indrume spre bine,sa-l salute cand il vede,sa-i vorbeasca frumos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am observat ca Coranul in limba araba este scris fara punctuatie, si e destul de dificil sa stii unde se termina o fraza si unde incepe cealalta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pedofilul Mohamed avea visuri cu Aisha pe cand ea avea 4-5 ani, Aisha inca se juca cu papusi biata fiinta cat a putut suferi!!!!

 

http://www.usc.edu/dept/MSA/fundamentals/h...ri/058.sbt.html

 

Volume 5, Book 58, Number 235:

Povestita de 'Aisha:

Ca Profetul i-a spus," tu mi-ai fost aratata in vis de doua ori. Am vazut poza ta pe o bucata de matase si cineva mi-a zis. "Aceasta este sotia ta" Cand am descoperit poza, am vazut ca era a ta. Am spus," daca este de la Allah, va fi posibil."

 

 

Volume 5, Book 58, Number 236:

Narrated Hisham's father:

 

Khadija a murit 3 ani dupa ce profetul a plecat la medina. El a stat acolo 2 ani si el a casatorit-o pe Aisha care avea 6 ani, si si-a consumat casatoria cu ea cand avea 9 ani."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×