Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va propun acest topic pentru a comenta anumite faze din filme de exemplu: Cu totii stim faza cu "3 secunde si bomba e dezarmata" sau De ce fiecare bomba in miniatura , emitator, camera de luat vederi trebuie in orice film sa scoata sunete gen star trec la deschidere si culmea toate au cate un led care se aprinde o data cu activarea lor. Cum pot pune unei persoane fara sa stie un microfon cand acesta are un led aprins care sare imediat in ochii acestuia... alaturi de aceste argumente mai sunt si multe alte lucruri culmea prostiei in majoritatea filmelor americane si nu numai, Sa nu mai vorbim si de telenovele deja sunt exagerate . Ei ce spuneti? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faza clasica in filmele de groaza: tensiune maxima, scartie podeaua, personajul principal e terorizat... si ... cand apare sperietoarea: cut ! stop cadru ! prim plan pe personajul principal 2 secunde liniste si apoi tipatul ascutit ! AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!! :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o alta chestie prost facuta a filmelor americane este atunci cand actiunea se petrece in alte tari dar actorii(chipurile nativi) vorbesc englezeste sau atunci cand nu se poate altfel si trebuie sa scoata 2 cuvinte in alta limba actorii americani le pocesc ingrozitor gen winona rider in dracula.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hehe...

 

so orice bomba cu ceas se dezarmeaza cand ajunge timer-ul la 00:00:01

post-2381-1154064918_thumb.jpg

Editat de orvo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati vazut gothika?..daca nu, n-ati pierdut mare lucru.

lasand la o parte ca numele gothika nu e mentionat deloc in film desi cica asa se numeste locul unde se petrece actiunea. intriga e slaaaaaba. halle berry (denumita de mie "duda yadului" ) e posedata de o fantoma si il omoara pe sot cu toporul fiind filamta perfect de camerele din casa. si totusi gagica nu face puscarie. foarte interesant. o si vad in fata judecatorului: "onorata instanta, eu am fost posedata ,deci nu sunt eu de vine ;:o: "

si judecatorul induiosat :" desigur, si eu am fost posedat cand avea 5 ani..desigur ca te iert" :shout:

si mai e o faza tare..e o scena serioasa si la un moment dat se vede microfonul in partea de sus a cadrului..l-am vazut la cinema si toata sala a ras...vai mama lor de filme americane :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alta faza ar fi ca indiferent in ce perioada temporala e actiunea mai iute sau mai tarziu se ajunge la pumni. Nu conteaza ca au n`shpe mii de arme superhiper sofisticate tipii tot la pumni ajung. Ca sa nu mai vb de supercomplicata actiune politista super monitorizata...dar de ajuns ajung tot la spartu` targului. Adica cand fat- frumos il prinde deja pe ala urat(logic dupa niste pumni bine trasi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stim cu totii ca in spatiu este vid. Cum de pot rezista supereroii in spatiu chiar si sa duca o lupta pana la capat acolo in spatiu? Am vazut de multeori in serialele cu superman fie film fie desene animate asemenea expeditii ale lui Superman in spatiu fie ca ducea o lupta cu superticalosi fie ca statea si lupta cu ploi de meteoriti ideea era aceeasi: ca poatesta in spatiu si cateva ore fara sa aiba oxigen la el. De unde aceasta idee?

 

Alta situatie de genul desenelor animate pe care Adam Savage si colegul lui a distrus-o. mitul conform caruia daca astupi teava pustii cu degetul tu nu ai nimic iar vanatorul o pateste rau. Acest mit a fost distrus.

In realitate:

Pusca nu pateste nimic in realitate, vanatorul nimic dar cel ce baga degetul in teava pustii se alege cu o rana serioasa la mana. Mana chiar poate sa o amputeze medicii.

 

Si as vrea sa stiu si eu adresa de email a lui Adam Savage sau a colegului sau de la distrugatorii de mituri. Am un mit de distrus:

Cel conform caruia aluneci pe cojile de banane si te alegi cu cazaturi zdravene.

Editat de Alethia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×