Sari la conținut
Forum Roportal
viseanicolae

Ciudat

Postări Recomandate

Deci raspunsul meu e acelasi. De fapt l-ai dat si tu : coincidente. Pot avea si alta natura dar nu are rost. Suntem bombardati cu 11:11 , 22:22 ... dar nu intelegem tot...

Sa lasam subconstientul sa isi faca treaba ca de multe ori el stie mai bine ce sa ne dea si ce sa nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar de cateva luni se intampla un fenomen ciudat cu mine.

Seara cand ma pun in pat uitandu-ma la ceas

vad 11:11 sau 12:34 sau 1:11.

Am intr-adevar un program de culcare destul de incorect.

Noaptea daca ma trezesc din necesitate ceasul arata 3:33

sau 4:44.

Dimineata cand ma trezesc vad 5:55 sau 6:54.

si mie mi se intampla intr-o vreme exact asa

nu am intrat in panica, nu am reusit sa imi explic fenomenul (nici nu m-am straduit prea tare) si am scapat de aici fara sa stiu cum, fara ca aceasta situatie sa fi avut vreo consecinta asupra mea...

eu ma uitam la ceas pe la 5.46. 6.54, 6.45, 6.59

si am mai observat o coincidenta asemanatoare: ajungeam in dreptul semaforului exact cand se facea verde, fara sa-mi fi coordonat constient pasii - mi-am dat seama de aceasta coincidenta mai ales din cauza sacosleor (abia asteptam sa ma opresc la semafor, dar era verde si nu ma lasa inima sa nu trec, ca sa ajung mai repede acasa...)

 

o explicatie buna ar fi:

te-ai uitat de cateva ori la ceas, la asemena ore, apoi in mod inconstient ti-ai introdus undeva in psihic aceste informatii si le-ai prelucrat sub o anumita ordine, incat le poti vedea oricand oriunde, la orice ceas, de ce? pt ca creierul detine multe informatii la care nu putem ajunge, da! are leg cu paranormalul nefiind explicat...

 

 

Imi place sa ma consider un tip normal

care accepta politica, prostia si taxele ca pe ceva inevitabil.

Pana am ajuns sa remarc acele coincidente numericale a trecut ceva timp.

Deci ... ?

deci, mai lasa timpul sa treaca si nu te mai stradui sa intelegi totul, ca nu ne sunt toate intelegerile neaparat de folos si nici necesare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci, mai lasa timpul sa treaca si nu te mai stradui sa intelegi totul, ca nu ne sunt toate intelegerile neaparat de folos si nici necesare

 

Din iulie pana in septembrie a trecut ceva vreme. Am incercat sa ignor fenomenul dar se pare ca doar o vacanta de minimum 10 zile undeva in Cuba sau in RD ma poate salva. Acesta este sfatul unui coleg care este psiholog.

Conform spuselor lui am facut o experienta cu colegii mei prin care am verificat nivelul lor de oboseala. Dimineata in timpul cafelei am fredonat ceva de "Ravel", sau "Fur Elise", sau orice alt fragment cunoscut si placut auzului. Rezultatul a fost evident. De fiecare data cam aceleasi persoane au "prins" melodia si au fredonat-o o buna parte din zi.

Constientizand situatia, am acceptat-o si ma voi duce cu ea (pentru ca se mai produce) pana in decembrie cand imi voi face vacanta.

Deci si prin urmare se pare ca singura salvare este vacanta la mare.

Va doresc numai de bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din iulie pana in septembrie a trecut ceva vreme. Am incercat sa ignor fenomenul dar se pare ca doar o vacanta de minimum 10 zile undeva in Cuba sau in RD ma poate salva. Acesta este sfatul unui coleg care este psiholog.

Conform spuselor lui am facut o experienta cu colegii mei prin care am verificat nivelul lor de oboseala. Dimineata in timpul cafelei am fredonat ceva de "Ravel", sau "Fur Elise", sau orice alt fragment cunoscut si placut auzului. Rezultatul a fost evident. De fiecare data cam aceleasi persoane au "prins" melodia si au fredonat-o o buna parte din zi.

Constientizand situatia, am acceptat-o si ma voi duce cu ea (pentru ca se mai produce) pana in decembrie cand imi voi face vacanta.

Deci si prin urmare se pare ca singura salvare este vacanta la mare.

Va doresc numai de bine !

Cred ca trebuie sa va apucati sa faceti niste cursuri de spiritualitate , ceva. Poate ca e timpul sa va organizati si constientizat mai bine forta mentala proprie. Si legile care ne guverneaza. Ca sa nu va mai mirati de orice "coincidenta". Acest cuvant nu exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu deja nu mai trebuie sa fac nici un curs si o simpla adiere pt mine nu e o coincidentza cu toate ca de multe ori nu stiu semnificatzia :focus: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce si se intimpla e un atac asupra timpului.....tradus in cuvinte....te ingrijorezi prea mult de viitor si uiti sa traiesti in prezent.....esti atentionat ca ar fi bine sa iti schimbi atitudinea si trairea.....altfel poate sa apara lucru mai putin placute.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astrologie si paranormal sau medicina.

Nu stiu care ar fi topicul real pentru acest subiect.

Faptele sant cam asa :

Va rog sa nu radeti de mine

dar de cateva luni se intampla un fenomen ciudat cu mine.

Seara cand ma pun in pat uitandu-ma la ceas

vad 11:11 sau 12:34 sau 1:11.

Am intr-adevar un program de culcare destul de incorect.

Noaptea daca ma trezesc din necesitate ceasul arata 3:33

sau 4:44.

Dimineata cand ma trezesc vad 5:55 sau 6:54.

Nu am curajul sa povestesc nimanui din cunoscutii mei acest fenomen

de frica sa nu creada ca am plecat cu pluta.

Am incercat sa-mi fac o analiza introspectiva

si am ajuns la concluzia ca

in comportamentul meu social nu am nici o deviere notabila.

Mentionez ca sant un individ echilibrat

si nu am avut nebuni in familie.

Nu consum droguri sau alcol si nu sant religios.

A ajuns sa ma obsedeze acest lucru

si desii ar fi suficient sa nu ma mai uit la ceas

as vrea totusi sa inteleg ce se intampla.

Ceasul are afisaj luminos de culoare rosie cu cifre mari si este vizibil.

N-as vrea sa renunt la el.

Incerc sa nu amplific fenomenul

si sa-l transform intr-o boala de natura psihica.

Nu sant deosebit de stressat iar munca pe care o fac imi place.

Am o viata familiala si sociala corecte din punct de vedere al sanatatii.

Deci ce poate sa fie ?

probabil ai dat prea mare atentie acestei probleme si din cauza asta te obsedeaza acum , fiecare om are puterea de a alege , vrei sa te simti bine , te simti iar daca vrei sa te simti rau te plafonezi in asfel de chestii si la un moment ajungi sa te obsedeze si alte lucruri, nu trebuie sa uiti ca raiul si iadul sunt pe pamant iar alegerea este a noastra ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in mod inconstient ti-ai introdus undeva in psihic aceste informatii si le-ai prelucrat sub o anumita ordine, incat le poti vedea oricand oriunde

Adica imi propun/doresc ceva si psihicul asculta generam circumstante care-mi satisfac doleantele si fricile (stii.. si ele se coincidentizeaza). Absolut perfecta explicatia. Ideea e de ce ne propunem anumite lucruri care ne duc la anumite coincidente (eventual neplacute).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×