Sari la conținut
Forum Roportal
black_beauty

Ce face ca o carte sa fie considerata "buna"?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca ceea ce scrie Sandra Brown sunt carti bune ,nu e nici pe departe ceva la care e greu de dat un raspuns obiectiv...iar eu la aia ma refeream :o:

Eu nu aia am intrebat..ca raspunsul la intrebarea asta il stiu si eu :focus: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre Dunedainule, o fi timpul o sita buna, dar ce te faci cu sita cand unele boabe nu intra in ea? In trecut, se scriau carti multe, dar tot apuca fiecare scriitor sa-si vada opera cunoscuta, mai ales daca avea cat de cat valoare si izbutea sa convinga un critic, fie el si mai micut, de chestia asta. Problema este ca in zilele noastre, se scrie in draci; furibund; toti au senzatia ca sunt artisti; si cine ii citeste? Dracu. Sau cateva rude. Sau li se pierd scrierile in mormane de alte scrieri. Pentru ca timpul sa poata sa inceapa a discerne intre valori si non-valori, este necesar sa cunoastem macar candidatii!! vreau o explicatie :spiteful:, fara sa te legi de faptul ca in Romania nu se scrie. Se scrie si aici, dar arunca un ochi in Britania sau Italia. O sa te crucesti cat pot aia sa scrie. Pacat ca scriu pentru marketing mai mult. They make a living out of it :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-mi vine sa cred ca daca vreun geniu literar ar aparea ar ramane ingropat pururea prin mormanul de maculatura din edituri.Se publica mai ales ceea ce este facil si scontat cu succes de piata,asta e clar. Dar mai sunt inca destui sa vada scanteile.De acord cu tine insa ca este greu,dar...

si repet,daca am pune 50 de oameni umarul sa rascolim respectivul maldar s-ar putea ca fiecare sa gaseasca alta "carte buna". cu care ne-am da unul altuia in cap...:spiteful:.

"clasicii" au avut pe langa scanteia lor de geniu marele avantaj de a-si permite a fi originali.Si de a nu fi nevoiti sa scrie sub stresul cifrelor de la capitolul "vanzari".Timpul si societatea au redus din ce in ce mai mult aceasta posibilitate. Si continua sa o faca.De aici probabil si toleranta din ce in ce mai scazuta fata de ce este nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca totul depinde de firea ta....daca esti genul caruia sa ii placa Bacovia,aia e perfecta pentru tine!

Daca te cobori la nivelul Sandrei Brown...bravo tie si acolo!

Fiecare citeste ce ii place,la fel si cu muzica...ce sa faci daca manelistilor le plac manelele si altceva nu vor??? :spiteful:

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu le poti face nimic, doar o invitatie la sepuku :spiteful:. Dar ce ma jeneaza e ca aceste forme de pseudo-cultura se vor a fi cultura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ptr mine sunt doua feluri de carti. carti, de relaxare si carti cu, care sa-ti strofoci creierii.

 

sunt carti care te prind in anumite stari emotionale sau de moment si carti care te plictisesc ingrozitor.

dupa un timp acele carti care te plictiseau ingrozitor, incep sa-ti fie interesante, chiar geniale. si vice-versa.

 

sunt autori care au o valoare incontestabila si consacrati.

sunt autori neintelesi.

sunt autori comerciali(facili).

sunt autori nedescoperiti.

 

 

sunt cititori de autori consacrati, ptr ca au auzit cum cutare scriitor e de citit.

sunt cititori care citesc tot ce le pica'n mana.

sunt cititori facili.

sunt "cititori" care vb din auzite despre scriitori sau operele lor, fara a fi citit nimic.

 

apropo de valoarea unei carti...peste 100 de ani as vrea sa vad cine mai vorbeste de Cioran...sau de Eliade...sau de Dostoievski...sau de Shakespeare. probabil, dar nu sigur, in anumite documentare istorice...

 

totul trece...pana si valorile noastre...viitorul poate va avea alte valori, ce nu coincid cu ale noastre...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru DOstoievski si Shakespeare eu acord mai mult timp pana sa fie uitati. Totusi trateaza teme de interes pentru fiinta umana. Sau, ma rog, tratau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru DOstoievski si Shakespeare eu acord mai mult timp pana sa fie uitati. Totusi trateaza teme de interes pentru fiinta umana. Sau, ma rog, tratau.

Shakespeare si Dostoievski ..niciodata! Literatura clasica,pictura clasica si muzica clasica,dupa parerea mea,sunt cele mai mari comori ale noastre,si vor ramane in istorie,cat timp va exista istorie,si umanitate!

Pentru ca azi...100 de minti luminate nu ar mai putea creea ce a fost creeat prin ei !

...parerea mea.... :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×