Sari la conținut
Forum Roportal
Daiquiri

Master in strainatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cel mai simplu mod de a face master in strainatate dupa parerea mea e urmatorul: te inscrii frumusel la master in romania (ASE in cazul tau) si aplici frumos pt o bursa erasmus de un an de zile in tara pe care ti-o doresti :lol2: dupa ce ai facut un an si ai dat examenele de rigoare si stii cum e viata pe acolo, e mult mai usor sa faci si anul 2. plus k daca mergi cu erasmus nu o sa platesti taxele de scolarizare si mai primesti si ceva bani (mie imi acopera chiria si imi ramane si ceva maruntis)

 

alta varianta ar fii sa gasesti ceva in danemarka, acolo facultatea e gratis si au si mastere in engleza. mai stiu k exista si niste burse oferite in germania.

 

multa bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cel mai simplu mod de a face master in strainatate dupa parerea mea e urmatorul: te inscrii frumusel la master in romania (ASE in cazul tau) si aplici frumos pt o bursa erasmus de un an de zile in tara pe care ti-o doresti :lol2: dupa ce ai facut un an si ai dat examenele de rigoare si stii cum e viata pe acolo, e mult mai usor sa faci si anul 2. plus k daca mergi cu erasmus nu o sa platesti taxele de scolarizare si mai primesti si ceva bani (mie imi acopera chiria si imi ramane si ceva maruntis)

 

alta varianta ar fii sa gasesti ceva in danemarka, acolo facultatea e gratis si au si mastere in engleza. mai stiu k exista si niste burse oferite in germania.

 

multa bafta!

 

Cei pe care-i stiu care au fost plecati cu o bursa Erasmus au obtinut in final diploma de la universitatea "mama", de acasa. Difera situatia daca faci doi ani acolo? Ca experienta sunt convins ca e o chestie pur pozitiva (dupa cum e dovedit in l'auberge espagnole ;)), insa daca nu obtii diploma full de la universitatea respectiva nu poti compara sistemul cu o bursa la finalul careia o vei obtine, cel putin din punct de vedere al avantajelor oferite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am inteles :huh: totusi, de unde vor avea ei acces la situatia clasei in care am absolvit ca sa vada unde ma situez eu?

 

Daca nu e trecut pe diploma ar putea eventual sa-ti ceara un document in sensul asta din partea facultatii. Daca ar face asta, chiar nu stiu. Cred ca depinde tot de fiecare facultate si cerintele specifice ale bursei respective.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe nicio diploma nu scrie...si chiar sper sa nu ceara asa ceva ca asta ar insemna o bataie de cap suplimentara.

Voiam sa te intreb care este in uk echivalentul masterului din ro? sau si echivalarea depinde de universitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut. ma pregatesc sa imi dau licenta si dupa m-ar interesa un master in irlanda.. Tot cautand pe net am ajuns si pe forumul asta.. m-am inregistrat si...sincer nu prea gasesc informatiile de care as avea nevoie.Tu ai avut mai mult noroc? Agentia pe care ti-a indicat-o un alt membru se ocupa cu genul studiilor de vara.. in special a spaniolilor pt a invata limba engleza.. am fost in irlanda si i-am vazut deja.. Oricum in caz k aflii ceva folositor.. asta e id-ul meu de mes. mimy_ mihaela@yahoo.com multumesc frumos.. bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei pe care-i stiu care au fost plecati cu o bursa Erasmus au obtinut in final diploma de la universitatea "mama", de acasa. Difera situatia daca faci doi ani acolo? Ca experienta sunt convins ca e o chestie pur pozitiva (dupa cum e dovedit in l'auberge espagnole :spiteful:), insa daca nu obtii diploma full de la universitatea respectiva nu poti compara sistemul cu o bursa la finalul careia o vei obtine, cel putin din punct de vedere al avantajelor oferite.

 

eu am plecat in anul 2 cu erasmus si vara asta ma transfer. deci o sa am licenta luata in uk. am o multime de prieteni care au venit sa faca anul 3 cu erasmus si acum o sa aibe dubla licenta. depinde la ce specializare esti, la business school ti se da diploma de licenta chiar daca ai facut doar un an aici, la chimie nu.

 

2:1 se acorda pt note intre 50-69%. credeam ca pentru doctorat iti trebuie first

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna, eu imi dau acum licenta in sociologie si ma gandeam sa imi fac masterul in afara. dar nu ma intereseaza cu bursa (am note destul de mici in facultate) stie cineva informatii despre cum si unde as putea aplica?

mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna, eu imi dau acum licenta in sociologie si ma gandeam sa imi fac masterul in afara. dar nu ma intereseaza cu bursa (am note destul de mici in facultate) stie cineva informatii despre cum si unde as putea aplica?

mersi

 

in ce tara vrei sa aplici? ce limba vrei sa fie masterul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am plecat in anul 2 cu erasmus si vara asta ma transfer. deci o sa am licenta luata in uk. am o multime de prieteni care au venit sa faca anul 3 cu erasmus si acum o sa aibe dubla licenta. depinde la ce specializare esti, la business school ti se da diploma de licenta chiar daca ai facut doar un an aici, la chimie nu.

care sunt etapele pentru a te transfera la o facultate in strainatate?(si daca ai o restanta,poti sa te transferi dupa sesiunea din toamna?)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×