Sari la conținut
Forum Roportal
Daiquiri

Master in strainatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si eu vreau sa fac un master in Strainatate si tarile de preferinta ar fi Anglia, Franta, Austria interesant este ca vreau in capitalele acestora si caut sa fie in engleza.

Nu vreau bursa ma pot finanta singur fara probleme dar am avut note mici la facultate...am terminat Relatii Economice Internationale si in vara viitoare termin Constructii civile.

Vreau neaparat un master si sincer nu stiu ce am de facut si daca as fi admis cu note mici la vreo universitate din orasele mult visate.

Daca ma poate ajuta cineva cu informatii ii multumesc de pe acum.

Erea sa uit masterul as vrea sa il fac in vreo ramura a economiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu as vrea sa fac un master in strainatate si as vrea sa obtin multe informatii in legatura cu acest subiect. Anul acesta termin Asistenta Sociala si m-as orienta spre psihoterapie. Pe parcursul anilor de facultate am avut rezultate foarte bune si daca cunoaste cineva detalii sau are cunostinte care au facut masterul in strainatate, terminand asistenta sociala, va rog frumos sa postati aici mesajul sau sa-mi trimiteti un e-mail la adresa: humulescu_bianca@yahoo.com

 

Va multumesc.

 

O zi buna!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia siteurile universitatilor si citeste-le. Trimite-le mailuri cu intrebarile la care vrei sa stii raspuns. Daca vrei si o universitate buna si nu pleci doar de fite, uita-te si pe la ceva topuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna

sunt ultimul an la ase la finante banci, ma pregatesc pentru licenta si as vrea sa fac un master in strainatate, Anglia sau Italia cu bursa integrala; am note foarte bune la facultate. daca se poate sa`mi spuna cineva care sunt pasii de urmat, daca trebuie sa am neaparat cambridge`ul luat si alte examene ( pt Anglia, pt Italia nu stiu care sunt) sau se poate si altfel in sensul sa ma pregatesc acolo, sa invat mai bine limba prin niste cursuri in paralel cu masterul?care sunt criteriile in functie de care se dau bursele pentru master? numai in functie de notele de aici de la facultate si de licenta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, tocmai am terminat primul an de facultate, la Facultatea de Chimie si Inginerie Chimica, Universitatea Babes-Bolyai. M-ar tenta un master in strainatate, de preferat Anglia, dar stiu ca admiterea se face pe baza notelor obtinute in facultate. Daca vreau sa aplic pentru o universitate de top (primele 20), cam ce medii ar trebuii sa obtin? In momentul de fata am bursa de studiu de la facultate, dar nu ma pot lauda cu o medie foarte mare, media mea fiind in jur de 8, pentru bursa nefiind necesara o medie mai mare. Ar trebuii sa imi imbunatatesc notele ? Pentru admiterea la master cam in ce an ar trebuii sa iau legatura cu facultatile la care vreau sa aplic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru admiterea la master cam in ce an ar trebuii sa iau legatura cu facultatile la care vreau sa aplic?

 

Intereseaza-te cat mai repede ca nu poti sa stii ce raspuns iti dau.

Daca ai bani, cred ca restul se rezolva foarte simplu!!! Admiterea este floare la ureche, insa inscrierea te omoara daca n-ai bani de cursuri, suma pe care se cere deodata pe intreg semenstru. Comisia de evaluare nu se uita necesar la note de 10!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna,scriu cu speranta ca cineva ma poate ajuta...anul viitor voi termina facultatea de economie si as vrea sa ma scriu la master in strainatate, in europa sau america. facultatea am facut-o la distanta, din varii motive, media finala nu va fi asa mare...din pacate. Insa la testele TOEFL si GRE am obtinut scoruri foarte bune. regret nespus decizia pe care am luat-o pentru facultate, daca as putea da timpul inapoi as schmba totul. Intrebarea mea este daca as avea sanse ca vreo universitate din europa sau din america sa ma primeasca, in conditiile de fata. Iar daca da, ce sanse am sa obtin si o bursa, totala sau partiala?

P.s. Am auzit ca universitatiile din america accepta si sustin studentii straini mai mult decat o fac cele din europa, unde acest concept nu functioneaza la scara asa larga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la testele TOEFL si GRE am obtinut scoruri foarte bune. Am auzit ca universitatiile din america

 

 

Daca ai dat Toefl test, la ce scoli au fost trimise rezultatele??? Aici daca cineva da aceste teste, sint intrebate la ce scoli sa fie trimise rezultatele, ca nu se iau doar de dragul sa-ti verifici cunostintele.

 

Da, americanii te accepta insa o iei de la inceput studiile dupa metoda locala si nu incepi cu masteratul ci cu undergraduate ca aici cerintele sint altele si ei nu-ti dau diploma pe ceea ce n-ai platit aici sau pentru care n-ai transpirat local zi cu zi, la 3 absente nemotivate te dau afara din sistem!!! si asta nu-i gluma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×