Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Zice un nutriționist, nu-i dau nume ca prea e slabă, că, cu cât mâncăm mai puțin suntem mai sănătoși. La faza asta Olga ne bate pe toți. Ea care mâncă o data pe zi.... :o:

Bună ziua, iar e iarna. :eek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar si atunci mananc doar daca mi-e foame!!!   Asa sint eu programata din nastere.   Si doctorii se intreaba mereu cum fac ce fac, ca am rezultate bune de sange!

Mi s-a spus si ca sint Alien, ba Extra Terestru si multe pe teme asta ca nu le prea vine sa creada.   M-au verificat doctorii ca eram un Proiekt de studiu potrivit pentru ei,

nu mi-au gasit nimic extra terestu in corp.   Bunica, mama lui tata a trait 100 de ani fara cateva minute si abia manca ceva, mereu tinea post si noi nepotii ne luam dupa

ea daca nu ne placea ce ne gatea in acele rare momente cand vara eram toti acolo la ea.  Si noi tineam post, aveam si un nume de Sfant sa stie de ce nu vom manca  :o:  

Tata ma forta sa mananc si mereu lesinam, imi venea foarte rau si eram bolnava cateva zile.  Nu voia sa inteleaga ca nu pot manca pentru ca este timp de masa.

Gatesc si nici nu gust, doar compozitiile de sarmale sau putine sint care necesita ajustare de gust din ceea ce gatesc.

Acum dupa operati doar lichide trec prin mine inca 2 zile, sa fiu sigura ca s-a resudat rana si nu se va lipi nimic in acel loc fragil.   Am facut Duminica multa Supa de Pui 

sa fiu sigura ca am mancare.  Mai beau si ceai, cafea, zeama de compot de mere si de prune uscate fierti impreuna, apa plata si gazoasa, zeama de lamaie si de portocale.

Iarna este in fiecare noapte si la mine, acum am dat drumul la caldura in casa la ora 4:25 AM devreme dimineata sau noaptea ca este intuneric afara si 12*C desi 

computerul arata altceva dar ei masoara temperaturile in alte locations.   Se va incalzia zi pana la 35*C, peste si urca foarte repede Mercurul in termometre!!!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am racit, dar mi-am terminat treaba.

Nu stiam de ce am apetit ridicat (de mancare), s-a instalat tanti gripa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa manac daca sint bolnava, doar lichide beau cu forta sa nu se agraveze cazul si fructe daca am chef.   

Asta pentru ca atunci nu simt gustul sau aroma mancarurilor.   As putea sa mananc si sapun daca nu era asa de tare  :lol2:  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am razuit coaja de pe 40 de lamai ... urmeaza sa le storc de zeama.   Un vecin mi-a adus fructele ca vantul le-a dat jos din pom. 

Dupa ce termin cu munca asta specializata, urmeaza sa-i fac Sarmale lui si celui cu spray-ul contra gandaci, tantari si alte zburatoare!!!

Abia simt bratele.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum observ ca doar 4 ore am dormit si m-am trezit cam devreme, nu tin minte sa fi visat ceva dar odata deschid ochii, si afara se lumizeaza, pasarile ciripesc ... nu mai dorm.

Nici chef de facut nimic n-am, si e zi de odihna si asa Duminca asa ca ma incadrez in programul de relaxare.   Beau cafea si o sa amestec de clatite compozitia ca trebuie sa odihneasca in frigider si asa pana-i vine randul.   

Afara-i racoare inca, la 19*C, aerisesc casa desi am dormit cu geamul deschis, lux mare pe aici ca de obicei este mai cald afara, dar anul asta este o exceptie.  Si cerul este albastru, fara o pata de nori, dar se poate schimba repede, si azi vor fi 35*C mai tarziu ca si maine.    

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Duminica plăcută, Olga! Nu știam ca trebuie ținut la odihna aluatul de clătite. Ce calități primește la odihna? :bag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am o explicatie stiintifica, doar ca asa am invatat de la bunica de facut orice din faina, are nevoie de odihna.   Daca facem paste fainoase la fel are de odihnit coca, la altele cu drojdie dupa ce s-au format cantitatile de intins sau altceva inainte de a intra in cuptor, la fel au de odihnit, orice inafara de Rántás sau Habarás, insa aluatul de clatite se poate folosi si a 2-a zi. 

Parca este timpul sa se relaxeze faina sa fie mai usor de lucrat cu ea, asa procedeaza toti marii bucatari cred.   Voi cauta o explicatie mai tarziu, poata gasesc ceva. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai cuminte ca nu vreau explicație științifică. La aluaturile cu drojdie, da, se lasă pana la o ora pana se baga în cuptor produsul, dar ca să mai crească. Aluatul de clătite nu are drojdie. În fine, eu nu îl las mai niciodată la odihna. De multe ori pun tigaia la încins de cum încep amestecul. Dar încerc cu prima ocazie sa vad dacă e diferența. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe moment sint 37*C la mine in casa sau afara si am terminat pentru o vreme cu bucataria.   Si Supa de Salata este gata dar astept sa raceasca putin, altfel as lesina de oboseala si transpiratie.    Supa asta rece este mai gustoasa, de acea l-am facut sa ne hidrateze daca tot intram in caldurile locale, nu s-a anuntat ca este caldura record azi sau maine!!!

Bunica mea era o femeie de putine cuvinte, ne-a spus odata ceva cum se face cand aveam 4-5 ani, si mai revenea odata mai tarziu sa-i spun eu cum se face acel fele de mancare.

O asistam mereu in bucatarie, trebuia sa fiim foarte atente la fiecare pas ce face, de care surcele si in ce pozitie pune pe foc!!!  Nu era de colea viata langa ea.  A murit in 1989,

in Duminica Pastelui Catolic, stia ca mama va veni la mine si nu mai avea cine s-o viziteze in Azil ca s-au mutat rudele sau au murit.   Era foarte inalta si n-a scazut la inaltime

deloc, desi abia manca ceva, mama nu era capabila sa aibe grija de ea si era mai important sa ne vada decat altceva. 

Nu stiu cum s-a intamplat ca n-am vorbit despre asta pe unde am mai trait ca nu aveam la cine sa spun secretele gatitului.   Cunostintele, foarte repede voiau sa iasa din

bucatarie si preferau sa manance conserve sau altceva de incalzit numai, decat gatit.  Pana si sora mea la Bucuresti imi spunea sa arunc acolo la aia ceva si gata!!! 

Ea baga o gaina in oala mare in curte la fiert, cand era gata adauga un borcan mare de zarzavaturi de ciorba in bulion, un pumn de paste fainoase si niste bors lichid, era gata mancarea!  

La mine "nu zboara" asa ceva.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×