Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

Seductie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu merg una fara alta pt ca seductia este tot o atractie dar mult mai intensa :doh:

 

Seductia nu este o atractie. Este intr-adevar inrudita cu ea, dar hai sa nu facem ciorba aici. :doh:

 

Seductia este un joc, o ademenire.

 

Bineinteles ca scopul acestei ademeniri poate fi oricare: obtinerea de favoruri (sexuale, banesti, etc), dragostea ca scop final sau de ce nu, doar pentru distractie. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vreau sa va vorbesc despre semnale de seductie ale constientului si subconstientului, care pot avea efect in aproape orice domeniu.

Primele intrebari sunt: Care este pt voi, partea principala de seductie a corpului? si in ce consta metoda de seductie verbala?

o mica adaugare: poate fii seductia directa?

Personal vad seductia ca pe o actiune indirecta pentru formarea unei relatii. Scopul acestei relatii poate fi satisfatie sexuala, obtinerea de beneficii materiale sau in fine... lucruri mai etice gen stabilirea unui parteneriat de durata. Pentru cine vrea cu adevarat sa observe... sunt semnale ce pot fi descifrate, interpretate pentru ca, asa cum spuneam mai devreme... este un "atac" oarecum indirect.

Partea principala de seductia a corpului tinteste la latura animalica din noi, la instincte... si consta in evidentierea unor caracteristici antropormorfice folosidu-se diverse stratageme... mesajele principale care trebuiesc transmise sunt: sunt sanatos/sanatoasa si sunt disponibil(a).

Seductia verbala tine de ce se intampla in tartacutza... si din punctul meu de vedere este direct corelata cu personalitatea "tintei"... Trebuie determinate cumva caracteristicile psihologice ale persoanei in cauza, modul in care gandeste si apoi... actionat exact cum ar trebui sa actioneze persoana pe care o cauta, de cele mai multe ori inconstient, "tinta".

Legat de cat de directa e seductia... aici tine iar de tipul de persoana... daca atacatorul este extrovertit e cam rolul lui sa atace direct... daca in schimb cel ce vrea sa seduca este introvertit... atunci rar se poate vorbi despre o seductie directa... ci mai degraba indirecta... introvertitul va cauta poate sa oglindeasca visul "tintei" si sa fie "prezent" dar... de atacat direct... mai rar... cel putin asa cred eu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Seductia nu este o atractie. Este intr-adevar inrudita cu ea, dar hai sa nu facem ciorba aici. :doh:

 

Seductia este un joc, o ademenire.

 

Bineinteles ca scopul acestei ademeniri poate fi oricare: obtinerea de favoruri (sexuale, banesti, etc), dragostea ca scop final sau de ce nu, doar pentru distractie. :doh:

 

Atractia este o putere psihica sau fizica care are efect asupra oamenilor sau obiectelor, conducand la o oarecare apropiere, ceea ce pe mine personal ma conduce la concluzia ca, seductia este tot un fel de atractie dar mult mai intensa, ducand la indeplinirea telului ......ar putea sa se lase o persoana sedusa de o alta persoana care nu o atrage?

ps: mi-am facut temele :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i ......ar putea sa se lase o persoana sedusa de o alta persoana care nu o atrage?

ps: mi-am facut temele :doh:

 

da, daca scopul urmarit este unul meschin ! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, daca scopul urmarit este unul meschin ! :doh:

ma acuzi de ceva? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma acuzi de ceva? :doh:

evident, nu!

si nu mai fii asa suspicioasa ! :doh:

ideea este urmatoarea : seductia poate avea si scopuri mai putin "sincere", mai ales in lipsa unei maturitati determinata de varsta.

eu in copilarie, fiind un bun exemplu !...negativ, desigur ! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ideea este urmatoarea : seductia poate avea si scopuri mai putin "sincere", mai ales in lipsa unei maturitati determinata de varsta.

eu in copilarie, fiind un bun exemplu !...negativ, desigur ! :cheer:

crezi ca numai in lipsa unei maturitati determinate de varsta se poate intampla asta? :cheer:

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

după mine, seducţia este o artă iar un adevărat artist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×