Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Le-ai enumerat tu si sunt de acord cu tine, asa a fost, insa si Ungaria ne-a luat Ardealul de Nord in 1940, iar Austro-Germania ne-a ocupat aproape complet in ww1. 

Bulgaria ne-a luat Cadrilaterul, Ucraina a invadat Maramuresul si Bucovina in ww1 si pana in prezent sunt la ei ASSR Moldoveneasca, Bucovina de Nord, Tinutul Hertei, Sudul Basarabiei, plus Pocutia lui Stefan si Maramuresul Voivodal din dreapta Tisei. 

Serbia a ocupat Timisoara tot in ww1,... insa dincolo de toate noi romanii am fost cei mai mari dusmani ai nostrii, altfel nu am avea cea mai mare migratie dupa Siria. 

Cu privire la saracia din interbelic degeaba imi vorbesti despre indicatori si realizari marete, din moment ce viata romanilor era la fel de grea ca mai inainte. 

Si Romania comunista a avut o crestere economica de 10 ori mai mare decat a SUA, insa nu ne-am ridicat vreodata la bunastarea din Polonia si nici la libertatea comunismului ungar ori cehoslovac. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, titi_greucean a spus:

Nu sunt de acord.  Ceea ce am facut in 1944 se poate numi orice,  dar numai trdare nu.  Rusinoasa este tovarashia cu regimul nazist,  in ciuda faptului ca n-am avut nici un beneficiu.  Petrolul ne-a fost exploat in mod barbar,  nemtii ne-au furat ardealul,  basarabia,  bucovina si cadrilaterul in ciuda faptului ca aveau nevoie de petrolul nostrul.  Drept multumire,  am mers cu ei pana la Stalingrad, unde au murit sute de mii dr de romani. si chiar nemtii nu aveau mare nevoie de ajutorul nostru.. Va dati seama,  unde mI gaseau nemtii asemenea prosti. 

Cam ca azi cu slugarnicia fata de NATO si US.  Macar de am invata naibii ceva din istorie. Si atunci, unii credeau ca nazismul este miezul de la dodoasca si va dainui 1000 de ani. 

Istoria se discuta in functie de perspectiva avuta in vedere. 

Eu am discutat despre momentul 1944 si ce putea urma, insa daca ma intrebi despre un cadru mai amplu, atunci imi voi nuanta opinia. 

Romania trebuia sa se sustraga majoritatii razboaielor iar in ww2 trebuia sa ramana neutra chiar si acceptand ocupatia germana de facto. 

In acest context URSS-ul nu ar mai fi luat Basarabia, iar daca totusi ar fi ravnit la ea, Romania il putea santaja pe Hitler cu petrolul romanesc. 

Am fi oferit totul, mai putin trupe armate peste Nistru. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
25 minutes ago, zod said:

  

Romania trebuia sa se sustraga majoritatii razboaielor iar in ww2 trebuia sa ramana neutra chiar si acceptand ocupatia germana de facto. 

In acest context URSS-ul nu ar mai fi luat Basarabia, iar daca totusi ar fi ravnit la ea, Romania il putea santaja pe Hitler cu petrolul romanesc. 

Am fi oferit totul, mai putin trupe armate peste Nistru. 

Habar n-ai despre ce vorbești!

URSS-ul a luat Basarabia, Bucovina de Nord și Ținutul Herței, în 1940! Ca urmare a ultimatumului primit din partea rușilor pe 28 iunie, 1940. Și asta pe fondul Pactului Ribbentrop-Molotov din 23 august 1939, în urma căruia Germania de atunci și URSS-ul își împărțiseră zonele de influență. 

Am mai explicat chestia asta pe larg, într-o postare anterioară, dar obsev că trecu pe lângă tine ca Rapidul prin Dâlga!

Restul sunt povești din capul tău cu chestia că România „il putea santaja pe Hitler cu petrolul romanesc”.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 34 minute, Vriies a spus:

Habar n-ai despre ce vorbești!

URSS-ul a luat Basarabia, Bucovina de Nord și Ținutul Herței, în 1940! Ca urmare a ultimatumului primit din partea rușilor pe 28 iunie, 1940. Și asta pe fondul Pactului Ribbentrop-Molotov din 23 august 1939, în urma căruia Germania de atunci și URSS-ul își împărțiseră zonele de influență. 

Am mai explicat chestia asta pe larg, într-o postare anterioară, dar obsev că trecu pe lângă tine ca Rapidul prin Dâlga!

Restul sunt povești din capul tău cu chestia că România „il putea santaja pe Hitler cu petrolul romanesc”.

Cred ca nu ai inteles, era vorba daca am fi ales sa nu respectam pactul si sa declaram razboi URSS pentru a forta Germania sa scoata Basarabia din calcul. 

Nu conta ce au facut ei ci doar ce puteam face noi. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poi, io rămăsesem cu impresia că tu ești ăla care n-ai înțeles, din moment ce ai afirmat mai sus că „ Romania trebuia sa se sustraga majoritatii razboaielor iar in ww2 trebuia sa ramana neutra chiar si acceptand ocupatia germana de facto. In acest context URSS-ul nu ar mai fi luat Basarabia”. Ceea ce încerc să-ți explic, fără succes, recunosc, e că nu există așa ceva cum spui tu că România ar fi trebuit să fie neutră și URSS-ul nu ar mai fi luat Basarabia! URSS-ul avea oricum de gând să ia Basarabia și a luat-o ca urmare a presiunii făcute în urma ultimatumului făcut în 1940 la adresa noastă,  pe  fondul Pactului Ribbentrop-Molotov din 23 august 1939, în urma căruia Germania de atunci și URSS-ul își împărțiseră zonele de influență. Că am fi putut rezista atunci, ca finlandezii, unui război cu rușii, e altă linie de discuții care frizează sf-ul. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, zod said:

Le-ai enumerat tu si sunt de acord cu tine, asa a fost

 

Aha! Deci asta a fost o recunoaștere a faptului că:

1. Rusia ne-a luat teritorii la greu.

2. Rusia ne-a luat tezaurul.

3. Rusia ne-a supt masiv 20 de ani, după terminarea WW2.

Mercic!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Vriies a spus:

3. Rusia ne-a supt masiv 20 de ani, după terminarea WW2.

Asta a fost foarte adevarat.   M-am nascut la Câmpulung la Tisa., aproape de Gara CFR dar vis-a-vis de liniile ferate, care pentru trenuri de calatori era cap de linie, circula doar personalul Sighet-Halta Sarasău- Câmpulung la Tisa si inapoi.   Trenurile marfare care treceau granita in Rusia, duceau vagoane de marfuri uscate, cisterne cu gaze si petrol, dar si cereale si tot ce au mai reusit sa adune din Romania.   Mereu era plin de pasari zona acelor linii si ne ninunam oare ce ciugulesc de zor ca lumea nu prea manca din mers langa calea ferata ca era sosea si drum pentru gara!!!  Se facea VAMA si in vagoanele deschise pline de cereale ca le-am vazut odata din podul casei ca era plin de pasari. 

Granicerii romani si rusi, bagau niste rangi de fier in diferite directii foarte ascutit la acel capat, dar n-au prins pe nimeni care s-a se fi ascuns sa ajunga in Rusia!!!  Earu si peste 300 de vagoane cu locomotive Diesel  ca-l trageau in fata mai multe decat 4, mai erau prin mijloc cateva si erau impinse si din spate tot de vreo 5 motoare forte, noi copiii mereu numaram vagoanele, era una din distractiile noastre.   Noi stiam ca este tribut de la razboi!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, gargbird a spus:

m-UE la bozgory.

Să le dea Putin maxim, că merită. 

De ce?! 

Cei mai mari dusmani ai poporului roman au fost romanii. 

Eu zic sa nu va lasati dusi de val cum doresc manipulatorii propagandei si sa ganditi cu mintea voastra. 

De ce bozgorii si de ce nu bozgorii?! 

In primul rand bashkirii au tara lor, Republica Baskiria din cadrul Federatiei Ruse. 

In al doilea rand pana in 1918 si in 1940-1945 noi romanii ardeleni am fost oamenii fara tara. 

In al treilea rand o simpla reorganizare si retrasare a judetelor secuiesti ar sparge majoritatea absoluta fara a afecta oamenii de orice etnie. 

In al patrulea rand Ardealul si chiar Bucurestiul este plin de familii mixte romano-maghiare plus de etnici roma si familii mixte, asa ca ce te faci cu acesti oameni?! 

Suntem mai amestecati decat doreste propaganda sa o recunoasca. 

Pana in prezent Romania a reusit cu brio sa-si alunge proprii cetateni si o face in continuare, asa ca nu stiu daca are rost sa cautam dusmanul in alta parte?! 

Vestul Romaniei trebuia sa fie casa tuturor romanilor si chiar a basarabenilor, polul de dezvoltare al Romaniei dupa 1918 si mai ales dupa 1945 si dupa 1990, in schimb am facut alegeri foarte proaste... 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×