Sari la conținut
Forum Roportal
no-user-name

M-AU BANAT SI PE FACEBOOK! CE MA FAC?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 9 ore, Vriies a spus:

Hai, bre, chiar așa? Adică, io, dacă le-am mai dat un like lui Enki și observant, să fiu sancționat trei zile? :happy: Nu pot să cred! :laugh:

Da, chiar așa!   Nici mie nu mi-a venit să cred.   Dar s-a întâmplat.  
Iar cel care a “rezolvat” raportul a ținut partea moderatorului.   A menținut ssancțiunea.  
Parcă ar fi un experiment.    În ritmul acesta vor începe cu sancțiuni pentru gânduri.   
 

Ați auzit vreodată, pe vreun forum, sau pe vreo rețea de socializare & shit,  să fie cineva sancționat doar pentru un like dat unui post cu care moderatorul nu este de acord?    Poate sunt eu mai puțin informat și nu mai știu cum merge treaba pe forumuri.   
 

Am impresia că asist la o reeditare a experimentului Pitești.  Acolo au luat niște oameni normali și i-au pus să-și tortureze colegii,  să le spele creierii cu forța.   Acum văd cum niște oameni normali în aparență au trecut printr-o transformare odată ajunși moderatori.    Au devenit alți oameni.   Niște unelte care impun prin ciomagul butoanelor.   Părtinitor și corupt.   Cu zel.

Din păcate, pe Softpedia nu se mai poate scrie nimic pe aria politică dacă ai cutezanța să scrii altceva decât vor proprietarii forumului.  Iar unii moderatori se comportă precum Vișinescu în raport cu userii.   Chiar nu pricep ce-o fi în mintea lor de fac asemenea rahaturi.   Eu unul nu mai scriu pe nicio arie unde taie și spânzură astfel de triste personaje.    De azi nici like nu mai dau.  Nu că mi-ar fi vreo teamă.  Din scârbă și greață.     Uite așa se duc dracului forumurile.   

 

Editat de Tomaso

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Tomaso a spus:

 

Din păcate, pe Softpedia nu se mai poate scrie nimic pe aria politică dacă ai cutezanța să scrii altceva decât vor proprietarii forumului.  

Dar ce orientare au proprietarii?

Eu nu am urmarit acolo discutiile, softpedia e bun pentru mine cand am nevoie sa intreb ceva tehnic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Tomaso a spus:

Mai nou se sancționează userii pentru că dau un like amărât.
Așa ceva eu nu am auzit vreodată.  
De când există forumuri,  să fii sancționat 3 zile pentru că ai dat like unei postări care exprimă o opinie, nu este înjurătură, jignire, doar opinie,  eu unul nu am întâlnit.   
 

O sa  dea ban si pentru ca citesti opiniile altora, doar prin monitorizarea irisului ochiilor tai prin monitor! :) 

Oricum, dupa alegerile din decembrie,  dupa ce "liberalii" vor castiga si isi vor securiza controlul asupra tarii , Softpedia este PA! 

Va inceta sa mai fie un instrument digital util pentru gruparile politice de interese si va ajunge un forum pustiu. Alegegile viitoare vor fi in 2024. 

Asta daca nu cumva noii guvernanti vor implementa masuri pentru interzicerea totala a anonimatului pe internet, caz in care toate forumurile din Romania vor fi inchise, poate chiar si Quora, Reddit si 4chan (mai toate statele vestice cam vor sa le interzica pentru ca oamenii isi permit sa discute liber sub anonimat) .

Iar daca vei vrea sa socializezi pe internet, vei avea de ales intre Facebook, Instagram sau Twitter, cu nume-prenume-CNP-poza cu moaca ta-numarul de telefon, si sa ajungi sa raspunzi penal pentru ce comentezi.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupun că spre zona usr.    

Cei mai agresivi și protejați useri sunt propagandiști ai usr.    Au un fel de statut în ”afara legii”.    Pot face tot ce vor,  jigni,  insulta, batjocori.  Nimeni nu le face nimic.    Sau dacă prea sar calul,  li se ascund mesajele.   Atât.   Foarte rar,  poate pentru a mai salva din aparențe,  unora li se dă un punct și o zi suspendare.   Apoi continuă fără nicio jenă să facă aceleași porcării.

Nu cred că vreun proprietar a spus moderatorilor   ”șo pă ei,  radeți tot ce nu-i de-al nostru”.     Sau mai bine spus,  aș vrea să sper că nu s-a ajuns atât de jos.    Dracu știe!    Cert este că moderarii au eliminat prin banare cam toți userii vechi.    Dintre cei vechi au mai rămas puțini și în majoritate votanți ai usr.     Cum scrie cineva ceva contra,  este insultat chiar de moderatori  (unii dintre ei,  cei mai activi).   La modul că sunt făcuți pesedezi, pesedei,  sunt amenințați,  puși la punct,  li se dau sancțiuni pe chestii inventate și imposibil de contestat precum ar fi ”flame”,  ”trolling”   ”propagandă” .   Nu contează dacă acel user votează sau nu cu psd.   Nu contează dacă este un user care ani de zile a scris contra psd.   Cum cutează să scrie altceva,  imediat este luat la țintă de moderatori.   Apoi este provocat de haita păstorită de unii moderatori,  omul se apără și acesta este motiv pentru moderatori să-l sancționeze pe motiv că întreține flame,  sau că trolează.     Nimeni nu are dreptul să spună un cuvânt contra moderării.       Un fost moderator i-a făcut observație moderatorului că exagerează cu invectivele la adresa userilor și a fost sancționată cu două zile și două puncte.   Doar pentru atât.  A comentat moderarea.      

 

Acum este jihad contra celor care nu repetă mantrele guvernului pe tema covid.    Oricine spune orice altceva,  nu contează că pune link la surse credibile sau ziare de prestigiu,  este imediat suspendat sau banat pe motiv de ”flame conspiraționist”   sau  (asta mi se pare cea mai jegoasă dintre motivații)  ”flame antimască”.

Dacă spui că ai rezerve contra eficienței măștii  este motiv de sancțiune sau de ștergerea mesajelor.    Dacă postezi ORICE contra deciziilor guvernului,   sar pe tine instantaneu haita de serviciu.   Te fac cum le vine la gură și strigă după moderatori să fie executați.   Iar moderatorii  apar, suspendă  și apoi spun ”l-am făcut să tacă”  sau altele în această notă.   O spun cu disprețul celui  puternic.   Pare că le face plăcere ceea ce fac.     Cine poate ști ce-o fi în mintea lor?         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, Tomaso a spus:

Da, chiar așa!   Nici mie nu mi-a venit să cred.   Dar s-a întâmplat.  
Iar cel care a “rezolvat” raportul a ținut partea moderatorului.   A menținut ssancțiunea.  
Parcă ar fi un experiment.    În ritmul acesta vor începe cu sancțiuni pentru gânduri.   

 

Demult s-a luat masura aia.

Era un  troll ungur  care posta comentarii anti-Romani  si instiga la crima impotriva tuturor romanilor si recrearea UNGARIEI MARI.  Moderatorul l-a banat instant, apoi a scris ca cine ii da like la asa ceva, va fi banat permanent, ca nu poti sa empatizezi cu asa ceva. 

Nu stiu daca sa-i dau dreptate sau nu, dar poate ca userii care i-au dat like ar trebui sa aiba ocazia de a-si justifica "like-ul" dat postarilor incriminate  ca la tribunal.   Poate au dat like crezand ca e o gluma, poate au dat like din greseala, dar ar trebui sa aiba dreptul de a-si justifica gestul, fie public, fie prin PM.Nu-i dai ban instant !  
 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, warmonger2020 a spus:

O sa  dea ban si pentru ca citesti opiniile altora, doar prin monitorizarea irisului ochiilor tai prin monitor! :) 

Oricum, dupa alegerile din decembrie,  dupa ce "liberalii" vor castiga si isi vor securiza controlul asupra tarii , Softpedia este PA! 

Va inceta sa mai fie un instrument digital util pentru gruparile politice de interese si va ajunge un forum pustiu. Alegegile viitoare vor fi in 2024.

Pot să își impună orice regulă,  oricât de stupidă ar fi,  pentru că e forumul lor,  banii lor,   fără alte comentarii.     Cine acceptă să se lase batjocorit o face pentru că vrea și este problema lui.  Cei care nu pot accepta porcăriile astea,  nu mai scriu pe ariile unde sunt moderatori cu probleme și asta este.    O să rămână doar ei,  moderatorii și câțiva fani până la moarte.   10-20-30 de oameni.    Dracu știe,  poate că asta și vor să facă.    Mă rog ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 29 minute, Tomaso a spus:

Presupun că spre zona usr.   

   

Poiana este mai degraba PENELISTA!   

Majoritatea adminilor si moderatorilor sunt mai degraba de orientare liberal-conservatoare dupa comentarii si sunt votanti PNL-isti  din ce am vazut in sondajele publice.       Iohannistii sunt cei mai fanatici, cei mai dereglati la cap  si cei mai vulgari in limbaj, cei mai putin empatici fata de problemele maselor sarace....si chiar RASISTI, unii chiar par de orientare FASCISTA.  

Ei si cu PSD-istii bineinteles care umbla cu dezinformari si minciuni.  Am vazut destui PSD-isti care jubilau de bucurie cand ii vedeau pe protestatari batuti si gazati de jandarmerie.   Si astia cam orientati spre fascism sau comunism.  Cert e ca ambele tabere nu inghit progresisti.  

 

USR-istii sunt putini la numar pe Softpedia, asta pentru ca tinerii nu prea activeaza pe forum. USR-istii sunt mai mult  dominanti pe Facebook.    Sunt multi care voteaza USR la sondajele publice pe forum , dar putini se manifesta si comenteaza cum fac PSD-istii si PNL-istii. 

 

Editat de warmonger2020

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×