Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Și empatia, compasiunea, iubirea, grija pentru celalalt pot fi vorbe goale, spuse pentru a da bine în fata sa și fata altora. Exista oameni care le simt cu adevărat, și le practica, si oameni care se autoiluzioneaza ca le simt, asa ca nu le practica. Am constatat ca majoritatea oamenilor se percep mai buni, mai omenosi decât sunt de fapt. Se autopacalesc și ii păcălesc pe alții ca-s oameni faini. Dar în unele situații de viață sunt nevoiți sa se arate asa cum sunt de fapt. De aici conflictele, dezamăgirile și autodezamagirile din multe cazuri de viață sau opere artistice. Îmi vine în minte filmul Heaven and earth, de Oliver Stone. Totodată, multi oameni nu conștientizează ca, deși se cred iubitori, în străfundul lor bântuie ura, egoism, răutate și respingerea celorlalți, nu love and light, cum se percep ei la suprafață. Asta numesc psihologii și spiritualii Umbra jungiana, dark side. Aceste stări negative trebuie aduse la suprafața conștientului, analizate și înțelese. Abia apoi avem  fundamente etice solide. Mulți dintre cei ce se cred love and light nici măcar nu au început acest proces. E valabil și pentru cei ce se cred înțelepți, inteligenți, filosofi, savanți, deschiși la minte. Avem nevoie toți de meditație, autoanaliza, introspecție, munca de autocunoaștere. Dar viata e obositoare, stresanta, ne deturnează atenția spre fleacuri sau scenarii sterile. Însă în autocunoaștere rezida adevărată faurire de sine ca om. Ridicarea din constiinta moarta spre viata reala. Suntem înconjurati de oameni automatici, care nu s-au trezit întru constiinta vie. De aici vin problemele omenirii de azi. 

Editat de observant
  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa, am văzut poze vechi cu hipioti și hipioate, și unii erau urâți/urate. Dar erau acceptați fizic și sexual. Mișcarea hippy a murit din alte cauze. Interzicerea drogurilor, problemele de la festivalul rival cu Woodstock la care au murit oameni, infiltrarea sectelor manipulatoare, socul cu Familia lui Manson, faptul ca mulți părăseau mișcarea hippie pt a-și face familii și afaceri, în vreme ce hipioti nu rezistau cu cerșitul și handmade. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, Kleopatrah a spus:

Daca te adresezi la persoana a doua inseamna ca tu nu te incluzi printre aceste mizerii? In acest caz ( trec peste insulta de dragul stiintei), poti descrie cam cum ar arata , cum s-ar simti o emotie pura, adevarata, si care ar fi efectele ei?

Aaa... uite ca am gasit o analogie. Stii cum e ? Ti se strica ceva la motor la masina si te duci cu ea la mecanic. Si el in loc sa ti-o repare iti desumfla rotile. Si tu te duci sa o iei si-i zici: "Dar ce mi-ai facut domle ? Mi-ai stricat-o si mai mult!". Si el: "Dar vaaaaiiii... nu-mi intelegi emoooootiiiile!". La asta duc emotiile voastre de 2 bani lasate libere. La masculi duc la omor, ca tresa-si satisfaca emotiile alea sa arate femelelor ce masculi duri e ei. Iar la femele duc la destrabalari cu primii 10% de alfa si dat la gunoi a restul oamenilor, in timp ce evident, ele e fiinte divine, ca ele iubeste, si cine esti tu beta sa ii zici ei ca ea nu iubeste ? Si la fel cum mecanicul strica masina ca "emotii", si e "dreptu lui la emotii", la fel si societatea e aruncata in omoruri, depresii, ca femelele "dreptu lor la emotii". Evident, ca sa se scoata, tot pe tine da vina: "Nu poti intra intr-o relatie daca nu esti mai intai complet tu cu tine insuti". Da ma, da, hai mars, ca nu suntem facuti sa fim completi de unii singuri. Tu te destrabalezi cu alde alfa si pe urma iti arde sa faci pe moralista cu "impliniri cu tine insuti".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 minute, NicolaeT a spus:

Aaa... uite ca am gasit o analogie. Stii cum e ? Ti se strica ceva la motor la masina si te duci cu ea la mecanic. Si el in loc sa ti-o repare iti desumfla rotile. Si tu te duci sa o iei si-i zici: "Dar ce mi-ai facut domle ? Mi-ai stricat-o si mai mult!". Si el: "Dar vaaaaiiii... nu-mi intelegi emoooootiiiile!". La asta duc emotiile voastre de 2 bani lasate libere. La masculi duc la omor, ca tresa-si satisfaca emotiile alea sa arate femelelor ce masculi duri e ei. Iar la femele duc la destrabalari cu primii 10% de alfa si dat la gunoi a restul oamenilor, in timp ce evident, ele e fiinte divine, ca ele iubeste, si cine esti tu beta sa ii zici ei ca ea nu iubeste ? Si la fel cum mecanicul strica masina ca "emotii", si e "dreptu lui la emotii", la fel si societatea e aruncata in omoruri, depresii, ca femelele "dreptu lor la emotii". Evident, ca sa se scoata, tot pe tine da vina: "Nu poti intra intr-o relatie daca nu esti mai intai complet tu cu tine insuti". Da ma, da, hai mars, ca nu suntem facuti sa fim completi de unii singuri. Tu te destrabalezi cu alde alfa si pe urma iti arde sa faci pe moralista cu "impliniri cu tine insuti".

Nu mai da mami vina pe uratenie, ti-am zis ca nu esti urat. Altele sunt cauzele, nu uratenia.

Si eu te-am intrebat de cum ar trebui sa fie o emotie, nu cum o percepi tu la altii.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 24 minute, observant a spus:

 Am constatat ca majoritatea oamenilor se percep mai buni, mai omenosi decât sunt de fapt.

Perceptia are nenumarate unghiuri, ce e vale pentru unul poate fi munte pentru altul.

Dar in principiu, subscriu.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata e drumul.

Emotia e lumanarea.

Iubirea e sensul.

Doar ca multi, in lipsa lor, in loc sa astepte, aleg substituienti si apoi uita ca au ales singuri asta. Batjocoresc naivitatea altora, o pun la zid, apoi se intreaba de ce e noapte si de ce puritatea nu exista.

Cand pierdeti busola, apropiati-va de un copil si candoarea acelui copil va retrezi emotia. 

Probabil de aceea Nic intuieste ca are nevoie sa fie tata pentru a nu se pierde cu totul. 

Acum am inteles.

Dar sa stii ca poti sta pe langa copii si daca/pana nu i-ai nascut pe ai tai. 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Stu' a spus:

 intuieste ca are nevoie sa fie tata pentru a nu se pierde cu totul.

 

Eu sper sa nu fie asa. E plina lumea de parinti care au devenit parinti pentru a avea un scop in viata. Si care au facut viata un calvar copiilor care nu s-au incadrat in ceea ce intelegeau parintii prin scop.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poate ca nu sunteti de acord cu mine, dar eu sunt absolut sigura ca Nic ar fi un tata devotat si bun. 

Si mai cred ca daca l-ar alege o femeie potrivita si sincera care sa il iubeasca, ar invata sa o pretuiasca destul de usor.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Stu' a spus:

poate ca nu sunteti de acord cu mine, dar eu sunt absolut sigura ca Nic ar fi un tata devotat si bun. 

Si mai cred ca daca l-ar alege o femeie potrivita si sincera care sa il iubeasca, ar invata sa o pretuiasca destul de usor.

Îhî, corec.

Am văzut tipul ăsta de oameni, ba chiar am avut de-a face cu unul. Ca mod de gândire era ca un frate geamăn al lui Nicolae T. Îl cunosc atât de bine pentru că eram conțărani și obișnuiam să jucăm poker pe bani nopți întregi.

Reacția lui la apariția vreunei fete sau femei în barul unde ne mâncam tinerețea era aceeași de fiecare dată: înjurături pe sub mustață, aluzii cu tentă sexuală, uneori chiar și abordarea agresivă a fetei sau femeii, după caz.

Well, și-a găsit în final o fată de treabă, s-a însurat cu ea, au făcut o fetiță.

Eu, făcând naveta cu plodu' meu la grădiniță și înapoi, o căram și pe fiică-sa, pentru că ei nu aveau mașină. Uneori o luam acasă și pe nevastă-sa, care muncea în orașul unde era grădinița.

Atunci am început să aflu chestii șocante despre comportamentul lui. Am păstrat discreția, am încercat să-i spun tipei că îmi pare rău, dar nu e treaba mea.

După o vreme el a început să-mi pună întrebări ciudate: la ce oră a ieșit nevastă-sa de la muncă? Cum era îmbrăcată? A vorbit urât cu fiică-sa?

I-am zis: ma frend, nu mă bag. Nu-s nici spionul tău, nici taică-tu. Rezolvă-ți problemele!

A început să vină la grădiniță și să facă scandal. Zicea că nevastă-sa e o curvă și că nu mai vrea să-și lase fata cu ea.

Totul a culminat cu faptul că mi-a cerut să nu o mai iau pe nevastă-sa cu mașina, ci doar pe fiică-sa.

Stai așea! Pune frână! 

I-am zis: până aici, ma frend. Mie nu-mi zice nimeni pe cine să iau în mașina mea! Da' poți să fii relax: nu o mai iau nici pe fii-ta, nici pe nevastă-ta! Să fiți sănătoși!

Au divorțat după vreo juma' de an, și de atunci el a rămas singur, cu o ură feroce față de femei. Ea s-a recăsătorit și se pare că o duce bine, nu mai are privirea aia fără viață. Mă bucur pentru ea. Și fetiță e ok, e colegă de școală cu fiică-mea.

 

Așa că, Stu', chiar și un tată devotat și bun poate să distrugă niște suflete, dacă bunătatea și devotamentul lui se manifestă doar asupra unuia, nu asupra tuturor. La câte chestii am văzut și am citit aici despre acest Nicolae T., pot să spun că nu aș paria nici cincizeci de bani pe el în direcția asta...

  • Like 3
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca Nic gaseste placere in a juca poker.

Apoi, nu cred ca Nic s-ar imprieteni cu tine. No offence, dar nu prea aveti lucruri in comun. 

Asta asa, ca tot ii faci un profil complex.

Oricum, sansele sa il aleaga o femeie care sa il invete sa o pretuiasca sunt destul de mici. Dar sunt.

Au mai avut parte si altii de astfel de binecuvantari in viata. Si unii tot la divort au ajuns, ca geme pamantul de divorturi, btw.

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×