Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce in toate filmele S.F. in care oamenii capata puteri extra si inteligenta gen super truper incep teorii de genul ca emotiile nu mai sunt bune si ca ori renunta la ele ori le blocheaza temporar pentru a putea sa isi foloseasca cerebelu mai eficient?

E de bine? E de rau?

Mie una imi plac emotiile, si cred ca m-as speria letal daca m-as trezi si inteligenta si fara ele...

 

@gargbird sa stii ca am facut special greseli de exprimare, deci nu te lua de mine

 

  • Like 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se doreste fuzionarea umanitatii cu inteligenta artificiala, si inteligenta artificiala nu intelege emotiile, s-ar constipa cu ele, asa ca oamenii vor fi obligati sa renunte la emotii ca sa fie sanatoasa inteligenta artificiala. Transhumanism. Singularitate.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vorbesc de transhumanism, ciborgi, androizi, unitati centrale superinteligente si altele

Zic de oameni

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Emotiile te fac vulnerabil. Rationalizarea in conexiune cu inteligenta te face imbatabil. Exploreaza ideea de atingere a obiectivelor. Si multi viseaza sa scape de durere. Cinematografia speculeaza aceasta nevoie a oamenilor de a fugi de emotii si de a nu mai suferi. 

Editat de Maeve.
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E de dorit sa am capacitatea sa constientizez oricand ca emotiile sunt temporare si sa nu ma las stapanita sau condusa doar de ele, dar de ce sa renunt total?

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
20 minutes ago, Kleopatrah said:

De ce in toate filmele S.F. in care oamenii capata puteri extra si inteligenta gen super truper incep teorii de genul ca emotiile nu mai sunt bune si ca ori renunta la ele ori le blocheaza temporar pentru a putea sa isi foloseasca cerebelu mai eficient?

E de bine? E de rau?

Mie una imi plac emotiile, si cred ca m-as speria letal daca m-as trezi si inteligenta si fara ele...

 

@gargbird sa stii ca am facut special greseli de exprimare, deci nu te lua de mine

 

Poi, nu chiar în toate filmele sf se întâmplă chestia asta. În multe, diferența o fac chiar emoțiile.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te-ai mai speria, pentru ca si sperietura tot de la emotii vine.

:smile: Nu imi pot inchipui viata fara emotii, chiar daca mi-ar placea ca ale mele sa fie mai temperate, pentru ca uneori sunt extrem de intense. Fara emotii totul ar fi fad si cred ca ratiunea fara emotii ar da nastere la multe monstruozitati.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cinematografia are rolul de a reda scenarii mai blande a proceselor sau experientelor. Se zice des,, as vrea sa fie ca in filme'' Renuntarea totala este prezentata in mod cert in mod pozitiv. Din acest motiv oamenii se bucura cand vad ideea asta exprimata in afara lor. Scenariile de filme sunt bazate pe extreme de cele mai multe ori iubirea adevarata si romantica, inteligenta rationala atotputernica. Multi cautam o hiperbolizare a nevoilor noastre. 

Editat de Maeve.
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

Poi, nu chiar în toate filmele sf se întâmplă chestia asta. În multe, diferența o fac chiar emoțiile.

Poate confuzi emotiile cu ego-ul?

Sau poate eu le confund?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Kleopatrah said:

Poate confuzi emotiile cu ego-ul?

Sau poate eu le confund?

 

Mă refeream la faptul că în multe filme sf se consideră că emoțiile sunt bune și au darul de a face mai eficientă intenția, dacă pot spune așa.

Nu știu dacă noi confundăm emoțiile cu ego-ul. Poate ar trebui să le definim și să le analizăm. 

Dacă stau să mă gândesc la la mine, atunci pot să spun că prima reacție este emoțională. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×