Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 minute ago, Rayn said:

informatiile despre pandemie sunt false 

indivizi ca mine le-au scos in evidenta

informatiile oficiale nu au sustinere!

 

Asta doar în mintea ta, desigur. 

Eu nu spun că toate informațiile prezentate oficial, de către orice guvern sau țară de pe lumea asta, ar fi sigure 100%. Unii mai și exagerează și mai și mint, asta e, iar să susții că mai există anumite țări din lumea asta care , din cauză de dictatură, înapoiere sau alte motive,  prezintă oficial informații false, ar fi cât de cât ok. Dar să susții non stop că toate informațiile despre covid, de pe toate saiturile autorizate din toate țările lumea asta ar fi false? Scuză-mă, însă asta mi se pare că e deja cam spre paranoia!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
21 minutes ago, Rayn said:

mai simplu....

 

oficial, un pangolin a mancat un liliac, iar acel pangolin a fost mancat de un om

astfel, virusul covid a ajuns la om

oficial

cine este de acord cu spusele oficiale?

 

 

Asta-i altă problemă. Nu se știe cert cum a apărut și cum s-a transmis covidul, de acolo, din Wuhan. 

Noi discutăm acum doar despre ce s-a întâmplat ulterior și despre situația de fapt, la modul general. Dar să afirmi, aproape la orice postare, că toate informațiile pe care le dau toate țările lumii, legate de covid, ar fi false, ei bine, e total exagerat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
30 minutes ago, Vriies said:

Asta-i altă problemă. Nu se știe cert cum a apărut și cum s-a transmis covidul, de acolo, din Wuhan. 

Noi discutăm acum doar despre ce s-a întâmplat ulterior și despre situația de fapt, la modul general. Dar să afirmi, aproape la orice postare, că toate informațiile pe care le dau toate țările lumii, legate de covid, ar fi false, ei bine, e total exagerat.

mai ma lasi?

pai daca accepti informatia oficiala cu liliacul si pangolinul, gata, te-ai dus de rapa !

  • Downvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Rayn a spus:

indivizi ca mine le-au scos in evidenta

Bine, bine. Cand se vor adeveri cele 999 de teorii ale tale total diferite intre ele si fata de situatia oficiala, iti vom face statuie.

Pana atunci, mai citeste naibii ceva, nu mai spamui ca un epileptic.

Esti plictisitor, se vede ca n-ai cu cine vorbi.

Editat de Motorină
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
35 minutes ago, Rayn said:

mai ma lasi?

pai daca accepti informatia oficiala cu liliacul si pangolinul, gata, te-ai dus de rapa !

Măi, omule!

Nu există informație oficială certă, cu privire la cum a apărut și s-a extins coronavirusul în Wuhan! Unde ai văzut tu, informații oficiale certe în acest sens, exceptând presupuneri? 

Pe când, cu privire la contabilizarea numărului de cazuri zilnice și a decedaților pe zi, cel puțin din țările civilizate, există informații clare în acest sens, de pe saituri care țin de ministerele sănătății, guvernamentale etc. 

Tu înțelegi deosebirea? 

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
48 minutes ago, Vriies said:

Măi, omule!

Nu există informație oficială certă, cu privire la cum a apărut și s-a extins coronavirusul în Wuhan! 

Tu înțelegi deosebirea? 

Da ...inteleg...voi astia care va bazati pe informatii incerte !

Asta se numeste stiinta!

In virtutea acestor informatii incerte s-au luat masuri!

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Rayn said:

Da ...inteleg...voi astia care va bazati pe informatii incerte !

Asta se numeste stiinta!

Wow! Cum așa? Care-i știința pe care te bazezi tu și pe ce informații te bazezi, când faci la greu afirmații fără temei și bagi non stop aserțiuni cel mult umoristice? :laugh:

Când te vei sătura să fii ridicol, să-mi spui și mie!

Bine, nu contest faptul că, din nefericire, există un segment de populație care gândește ca tine. Anume că toate guvernele lumii mint, că statisticile date de toate spitalele în care sunt internați și mor oameni de covid mint, precum  și că 99% din  medicii din lumea asta mint și tot așa...

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As fi curios cum am reactiona, daca peste o vreme, mai lunga sau mai scurta, o sa circule in mediile stiintifice ideea ca vaccinul nu a facut decat sa zgandare covidul, care  s-a  transformat in delta si apoi in omicron.

Eu nu m-as mira.

Editat de adal*
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, adal* a spus:

As fi curios cum am reactiona, daca peste o vreme, mai lunga sau mai scurta, o sa circule in mediile stiintifice ideea ca vaccinul nu a facut decat sa zgandare covidul, care  s-a  transformat in delta si apoi in omicron.

Eu nu m-as mira.

Tu nu te-ai mira pentru simplul fapt că nu ai treabă cu domeniul respectiv.

... Sau ai?!

 

... Să zgândăre covidul... Doamne ferește și Măicuța Domnului! :))))))))))

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i ultima găselniță! Anume că vaccinul zgândăre covidul, cu alte cuvinte vaccinarea ar favoriza mutațiile și variantele covidului! :smile: :laugh:

Bine, recunosc, nu-s virusolog, nu pot explica în amănunt mecanismul formării mutațiilor și variantelor de covid. Și chiar dacă l-aș înțelege, adică l-aș ști în amănunt, tot nu am competența necesară pentru a da altora un răspuns cert în această problemă. Însă ceea ce pot să fac, cu siguranță, este să o iau logic și să pun cap la cap anumite păreri ale specialiștilor din domeniu cu privire la ceea ce favorizează noile mutații și variante de covid. 

https://scitechdaily.com/what-is-causing-all-these-new-coronavirus-variants-is-it-the-covid-19-vaccines/

Articolul de mai sus, printre altele, este unul care încearcă să răspundă acestei probleme.

Este scris de scris de doi oameni care fac deja  parte din „mediul științific”, anume Vaughn Cooper – Professor of Microbiology and Molecular Genetics, University of Pittsburgh  și Lee Harrison – Professor of Epidemiology, Medicine, and Infectious Diseases and Microbiology, University of Pittsburgh

După ce ne explică cum anume apar și se răspândesc mutațiile și variantele, concluzia acestor autori este una foarte clară, anume că „Dacă scopul este să limităm amploarea infecției, răspunsul îl constituie vaccinarea. Cel mai bun mod de a stopa noile variante este de a stopa răspândirea lor, iar soluția este vaccinarea”.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×